witas1972
"Chłopcy silni jak AZOV stal, Oczy patrzą się w dal, Nic nie znaczy nam wojny pożoga, Hej sokoli nasz wzrok, W marszu sprężysty krok, I pogarda dla śmierci i wroga, Gotuj broń, Naprzód marsz ku zwycięstwu!!!
102 obserwujących
829 notek
1568k odsłon
  762   1

Uwolnić ukraińskie zboże - Światu niezbędne są Konwoje Życia!

   Ubocznym, choć bardzo groźnym skutkiem putlerowskiej rosyjskiej agresji na Niezależną jest blokada ukraińskich portów - Jej okien na morza i oceany. Czyli blokada głównych szlaków handlowych (70% przewozów) dla Jej "złota, ropy i gazu" w jednym czyli żywności, głównie zboża i olejów roślinnych. Plony zebrane w poprzednich latach zalegają magazyny portowe i spichlerze w całej Ukrainie, nie mogąc od 24 lutego opuścić kraju z powodu nałożenia na Ukrainę rosyjskiej blokady morskiej. Zaczęła się ona de facto na 7 dni przed rozpoczęciem "oficjalnej" fazy wojny na Ukrainie - bo ta przecież trwa, z przerwami, od "russkiej wiosny" 2014 roku. Wtedy mądrzy ludzie zastanawiali się nawet, czy wprowadzenie tej morskiej blokady jest środkiem ZAMIAST wojny, a nie jej częścią składową - trans.info/pl/blokada-morska-ukrainy-mozliwa-w-przypadku-wojny-275591

   Jeśli Wolny Świat chce uniknąć dziesiątków, a może i setek MILIONÓW ofiar masowego głodu w Afryce i Azji
(dla porównania głód w Etiopii 1983-5 - "USA for Africa" -  pochłonął ok. 1 miliona ludzkich ofiar) oraz ludzkiego tsunami rwącego ku Europie już nie dla polepszenia swoich warunków życia, a jego ratowania (znacznie większa motywacja dla determinacji i skali zjawiska) musi zdobyć się na odważne, bezkompromisowe kroki.
   Nie mogą być nimi tylko apele do głównego herszta i beneficjenta potencjalnego rekordowego głodu na świecie, usuwającego na bok Historii świata Stalina Holodomor i klęski towarzysza Mao. Beznadziejne apele takie jak szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Beasley'a, który zwrócił się do Putina następującymi słowami:
- “If you have any heart at all, please open these ports.”

Beasley kieruje programem ONZ zapewniającym żywność dla około 125 mln ludzi. 50 proc. przeznaczonych na ten cel zbóż pochodzi z Ukrainy.
- “This is not just about Ukraine. This is about the poorest of the poor who are on the brink of starvation as we speak”.
Rezultat takich nawoływań "na puszczy i w stepie" był łatwy do przewidzenia. Czyli żaden.
   Do wojny w Ukrainie i jej wpływu na światowy rynek żywności nawiązał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres:
- "Wojna na Ukrainie dodaje nowy, przerażający wymiar do obrazu głodu na świecie. Problemem jest dystrybucja i jest on głęboko związany z wojną na Ukrainie".
image   Jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie tego śmiertelnego zagrożenia dla setek milionów ludzi i stabilności na naszym kontynencie jest zorganizowanie konwojów dla wywozu zboża z ukraińskich portów i spichlerzy. Konwoje dla Życia ludzkiego pomnożonego przez 1 000 000.

   Sprawa wydaje się nieskomplikowana - masowce państw neutralnych powinny dostać eskortę okrętów flot państw zainteresowanych w zachowaniu życia i stabilności wokół Europy, przede wszystkim takich jak: Egipt (największa zależność od ukraińskiego życiodajnego złota przy 100 mln mieszkańców i potężna flota wojenna, sporo najnowocześniejszych okrętów produkcji francuskiej, w tym słynny desantowiec typu Mistal, przeznaczony do 2014 r. dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ;)
Maroko (m.in.: nowoczesna fregata typu FREMM zwodowana w 2014 r., 3 podobne ma Egipt, jak i USNavy, Italia i Francja), Izrael, no i przede wszystkim Turcja - musi ona pozwolić na przekroczenie cieśnin okrętom innych państw niż czarnomorskie. Znowu się Sułtan obłowi, ale zgodzi się tak jak na Sverige i Suomi w NATO!
   Oczywiście okręty państw NATO również powinny wziąć udział w Konwojach Życia - szczególnie brytyjskich boją się Sowieci jak święconej wody. Święconej przez kapłanów chrześcijańskich - a nie przez pułkownika Drugiego ranga Kiryłła Gundiajewa pseudonim operacyjny "Michajłow" i "Zegarmistrz" (prawie jak Nowak minister). Francuskie, italiano i hiszpańskie. Oczywiście USNavy przede wszystkim - nikt tak nie ochłodzi gorących postsowieckich łbów jak lotniskowiec "Harry Truman", albo jeszcze bardziej - "Ronald Reagan"...
image
- Zaatakują taki okręt przebiegłe choć tchórzliwe świnoszczury? No chyba że jeśli zamiast setki samolotów stałoby tam tysiąc pralek i zmywarek...
Ktoś nam (= Wolnemu Światu) groził potężną rosyjską (de facto postsowiecką) bronią atomową?
Ano pogroził, ale jak usłyszał odpowiedź: "My też takie zabawki mamy, ale w lepszym stanie i jeszcze trochę nowszych systemów kontroli...", to jakby zapomniał o swoich poprzednich pogróżkach.
   Zresztą możliwy jest kurs takich konwojów tylko i wyłącznie na wodach terytorialnych państw bloku NATO (BUL, RUM) z bezpośrednim wpłynięciem na wody Ukrainy. W wyłącznie pokojowym celu, bez zamiaru i potrzeby uczestniczenia w jakichkolwiek działaniach zbrojnych. "To nie twoja liga, malczik/parazit!"

   Przede wszystkim - wydaje mi się, jako historykowi i absolutnie żadnemu fachowcowi morskiemu (choć ze Szczecina, Gdyni i Gdańska), iż BLOKADA MORSKA UKRAIŃSKICH PORTÓW PRZEZ ROSJĘ JEST NIEZGODNA Z PRAWEM MORSKIM I MIĘDZYNARODOWYM.
Wszak Rosja nie wypowiedziała wojny Ukrainie! (i vice versa). Trwa "wojenna operacja specjalna" - legalna nawet wg prawa rosyjskiego tak jak stan wojenny JaRusskiego gienierała wg prawa PRL...
  Trwać będzie ona, wydaje mi się,  co najmniej do jesiennych roztopów (miejmy nadzieję tego roku), bo musi Rosja zaliczyć tradycyjnie potężną sierpniową (może i 4 lipca) klęskę swojej tradycyjnie łupieżczej armii + wrześniowe dobicie/wbicie osinowego kołka. Co pozwoli na jakieś Chasawjurtowskie zawieszenie broni (LugdanDon z Mariupolem zostaną przy niej, Chersoń i Enerhodar - nie). Może trwać ono dość krótko, a może do czasu aż Rosjanie (mieszkańcy FRosyjskiej) zajmą się sobą skuteczniej niż Ukraińcami (mieszkańcami Ukrainy) i mogą taki popis dać... Marzyć nie wrednie. Putinowi leku na nieśmiertelność też jeszcze nie wynaleźli, choć starają się, starają...

   I jeszcze jedno - sprzedaż surowców strategicznych takich jak ropa naftowa i gaz została uznana za godną wyłączenia jej z Unijnych sankcji za rosyjską napaść na Ukrainę.
   W przypadku ukraińskiego zboża mamy do czynienia z towarem, który zapewnia nie tylko ciągłość produkcji przemysłowej, nie tylko komfortowe 20-stopniowe ciepło w zimie, ale przede wszystkim Życie.
Życie milionów, dziesiątek, setek milionów ludzi...
 - "How much is it worth to have a clear conscience?"

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka