Blog
W Temacie Maci
Stary Wiarus
Stary Wiarus Nie posiadam konta Facebook
226 obserwujących 869 notek 1715590 odsłon
Stary Wiarus, 8 października 2017 r.

Problem wpływu niemieckiego nie jest nowy

1293 25 0 A A AW 1938 roku Stany Zjednoczone wprowadziły ustawę FARA (Foreign Agents Registration Act) dla przytarcia rogów propagandzistom hitlerowskim w USA, finansowanym przez Niemcy. Skopiowanie FARA w polskim ustawodawstwie rozwiązałoby wiele problemów.

Węgry Orbana właśnie przymierzają się do czegoś podobnego, przy akompaniamencie wycia Komisji Weneckiej. A to przecież tylko formalizacja przejrzystości (transparency) życia publicznego.


W USA każdemu wolno prowadzić działalność lobbystyczną lub public relations jaka mu się tylko podoba. Z jednym zastrzeżeniem - jeśli prowadzi ją na rzecz zagranicznego mocodawcy, musi się najpierw zarejestrować w Ministerstwie Sprawiedliwości.  


Rejestracji w myśl FARA podlega każdy, kto:

1. Bierze udział w działalności politycznej w USA na rzecz obcego państwa.
 
2. Występuje w charakterze dostawcy działań i/lub usług public relations dla zagranicznego mocodawcy.
 
3. Gromadzi lub rozprowadza w USA dla zagranicznego mocodawcy dowolne rzeczy mające wartość.
 
4. Reprezentuje interesy zagranicznego mocodawcy przed jakimkolwiek urzędem lub urzędnikiem Stanow Zjednczonych 
 
"Zagraniczny mocodawca" jest zdefiniowany przez ustawę FARA jako: zagraniczny rząd, zagraniczna partia polityczna, każda osoba fizyczna lub organizacja mająca miejsce stałego zamieszkania lub siedzibę poza terytorium  USA.
 
Osoby podlegające rejestracji FARA muszą zarejestrować się w Ministerstwie Sprawiedliwości (Department of Justice) i dostarczyć informacje dotyczące typu umowy lub ugody z mocodawcą oraz rozliczenie dochodów i wydatków obejmujące fundusze otrzymane od mocodawcy. Formularze z podanymi informacjami są dostępne publicznie. Informacja musi być aktualizowna co sześć miesięcy.
 
Wszystkie materiały informacyjne lub propagandowe rozpowszechniane w USA, a związane z interesami mocodawcy muszą być opatrzone czytelną klauzulą oświadczenia, że zawarta w nich informacja jst rozpowszechniania przez agenta wpływu w imieniu mocodawcy. Kopie wszystkich materiałów muszą zostać zdeponowane w biurze US Attorney General (z grubsza - równoważnik polskiego ministra sprawiedliwosci).
 
Każdy agent obcego wpływu może być wezwany do złożenia wyjaśnień przed komisjami parlamentarnymi Kongresu USA. Zgłaszając się do złożenia zeznań musi przedstawić aktualny certyfikat rejestracyjny FARA.
 
Każdy agent obcego wpływu musi prowadzić sprawozdawczość ze swojej działalności. Sprawozdania podlegają inspekcji na każde żądanie Ministerstwa Sprawiedliwości
 
Niedopełnienie obowiązku rejestracyjnego lub wymagań przewidzianych ustawą FARA jest karane grzywną do $10 000 i/lub więzieniem do lat pięciu.
 
Dyplomaci nie podlegają postanowieniom ustawy.
 
 
TITLE 22--FOREIGN RELATIONS AND INTERCOURSE 
CHAPTER 11--FOREIGN AGENTS AND PROPAGANDA
SUBCHAPTER II--REGISTRATION OF FOREIGN PROPAGANDISTS
 • Sec. 611. Definitions.
 • Sec. 612. Registration statement.
 • Sec. 613. Exemptions.
 • Sec. 614. Filing and labeling of political propaganda.
 • Sec. 615. Books and records.
 • Sec. 616. Public examination of official records; transmittal of records and information.
 • Sec. 617. Liability of officers.
 • Sec. 618. Enforcement and penalties.
 • Sec. 619. Territorial applicability of subchapter.
 • Sec. 620. Rules and regulations.
 • Sec. 621. Reports to Congress.
 
Przecie to jest gotowiec! Przetłumaczyć na polski, dostosować terminologię do polskiego systemu prawnego – trzy dni  roboty.  Potem przeprowadzić przez Sejm. Ustawa FARA nie narusza niczyich konstytucyjnych praw. Wymaga jedynie, by kto działa na rzecz zagranicznego mocodawcy, czynił to jawnie.
 
 
Znamiennie, FARA Registration Unit, zajmująca się także ściganiem przestępstw i wykroczeń przeciwko FARA, jest częścią Counterespionage and Export Control Section (CES), National Security Division (NSD), amerykańskiego Ministerstwa Sprawiedliwości (Department of Justice).
 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image
BACKUP: http://staryw.blogspot.com
NIE POSIADAM
KONTA FACEBOOK
"Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej." Władimir Władimirowicz Putin, 31.08.2009 Anglia kosztuje sprzedawcę jabłek na lokalnym rynku i fryzjerkę z obwoźnego salonu fryzjerskiego circa £50 na miesiąc, i w pakiecie dostaje się dwór, królową, broń atomową, coroczne „trooping the colour”, wyścigi w Ascot, BBC1, BBC2, BBC3, BBC4 plus kilka kanałów tematycznych i Borisa Johnsona (to tak z grubsza), w czasie gdy ich polskie odpowiedniki muszą wybecalować £250 (sic!) na likwidację armii, niemoc policji, opieszałość sądów, wszechobecną korupcję, kolesiostwo na uczelniach, słabość kapitałową polskich firm, powódź, Bronka z jego potomstwem, przyjaciół Putina i kuzynów Angeli, likwidację mediów publicznych, a na deser Palikota, twarz polskiego „liberalizmu”, szefa wiekopomnej komisji „Przyjazne Chamstwo”. Pięć razy więcej za wschodnią podróbkę państwa. Dużo. Rolex, 14.06.2010 POLONIA  BEZ  CENZURY   STARY  WIARUS  BACKUP               free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

 • @Bialkowski  Problem jest taki, że wynik wyborów zatwierdza Sąd Najwyższy...
 • @mbrionic  Przykry ale wymowny fakt jest taki, że sila ognia jednej Adelajdy przekracza...
 • @ojciec & dyrektor  Z punktu widzenia australijskiej gospodarki, witamy Polską Marynarkę...

Tematy w dziale Polityka