34 obserwujących
2652 notki
648k odsłon
302 odsłony

The Times od Israel/ Ukraina wycofuje się z uroczystości

Wykop Skomentuj

The Times od Israel/ Ukraina wycofuje się z uroczystości

Gdy rozpoczęły się uroczystości upamiętniające Holocaust, organizatorzy zaczęli zaprzeczać upolitycznieniu wydarzenia.

Moshe Kantor twierdzi, że światowemu forum udało się wykorzystać pamięć o Holokauście, aby podkreślić „sprawę antysemityzmu”, dodaje: „Szkoda, że Polska nie jest tego świadectwa częścią”

Autorzy RAOUL WOOTLIFF i RAPHAEL AHREN

23 stycznia 2020, 12:59 0 


(...) Mosze Kantor, odrzucił w czwartek twierdzenia, że impreza została upolityczniona, mówiąc, że jej jedynym celem było zjednoczenie światowych liderów przeciw antysemityzmowi.


Mówił to po tym, jak Ukraina ogłosiła w ostatniej chwili, że jej prezydent Wołodymyr Żeleński nie weźmie w końcu udziału w czwartkowym wydarzeniu, mówiąc, że on i jego delegacja zrezygnowali z mandatów, aby więcej osób, które przeżyły, mogło przyjechać, a bezpośrednio po tym, jak prezydenci Polski i Litwy postanowili nie lecieć do Izraela na uroczystość, zdenerwowany brakiem zaproszenia polskiego prezydenta Andrzeja Dudy do wystąpienia, podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin mógł zabrać głos.


„To nie jest spotkanie polityczne. Naszym głównym celem jest wykorzystanie platformy upamiętnienia Holokaustu do podniesienia kwestii antysemityzmu. I zrobiliśmy to ”- powiedział Kantor reporterom na konferencji prasowej w jerozolimskim Yad Vashem, który jest gospodarzem spotkania.


Wydarzenie, zatytułowane „Pamięć o Holokauście, walka z antysemityzmem”, jest współorganizowane przez biuro prezydenta Reuvena Rivlina, centrum pamięci Yad Vashem w Jerozolimie oraz Fundację World Holocaust Forum.


Poproszony o komentarz na decyzję prezydenta Polski Dudy o nieuczestniczeniu w tym wydarzeniu po tym, jak odmówiono mu możliwości zabrania głosu, Kantor powiedział: „Próbowaliśmy stworzyć szeroką platformę dla wszystkich, aby tu przybyli i zjednoczyli się przeciwko temu złu. Szkoda, że Polska nie jest tego częścią. ”


 

Kantor, który jest także szefem Europejskiego Kongresu Żydów, mówi, że Duda otrzymał możliwość pierwszego przemówenia podczas państwowej kolacji w środę wieczorem w Rezydencji Prezydenta, ale „niestety” odmówił. Polska zaprzeczyła by taka propozycja miała miejsce.


Dużo atramentu zostało rozlane na decyzję Dudy o bojkocie wydarzenia, ponieważ Putin został zaproszony do zabrania głosu, a Duda nie. W końcu, jak twierdził Duda, Auschwitz znajdował się w okupowanej Polsce, a Polacy byli, po Żydach, ludźmi, którzy najbardziej ucierpieli w tym obozie śmierci.


Co więcej, Duda powiedział, że nie chce słuchać Putina, który obecnie propaguje szczególnie antypolską narrację o II wojnie światowej, bez możliwości riposty.


Krytyka Dudy co do formatu wydarzenia, który zapewnia Rosji ważny etap w rozwoju swojej wersji wydarzeń, rozgniewała również inne państwa w regionie. Na przykład prezydent Litwy Gitanas Nauseda we wtorek odwołał swoją podróż do Jerozolimy w ostatniej chwili, wysyłając zamiast tego szefa parlamentu kraju. Oświadczył, że Nauseda weźmie udział w obchodach w przyszłym tygodniu w Polsce.


Przewodniczący Yad Vashem, Avner Shalev, powiedział, że nie ma politycznego przesłania w decyzji, aby rosyjski prezydent Putin zabrał głos podczas uroczystości, a nie Duda.


 

„Na długo przed sporem między Rosją a Polską zaplanowaliśmy to wydarzenie i uznaliśmy za stosowne, aby przemówili przedstawiciele aliantów” - powiedział Shalev.


Rzecznik Yad Vashem powiedział na początku tego tygodnia, że „szczególnie właściwe było, aby przywódcy biorący udział w wydarzeniu reprezentowali cztery główne siły alianckie, które wyzwoliły Europę i świat od morderczej tyranii nazistowskich Niemiec”

Kolejną kością niezgody była sama lokalizacja wydarzenia, a polskie władze mówiły, że głównym miejscem pamięci wyzwolenia Auschwitz powinno być miejsce obozu zagłady, a nie Izrael.


„Uważam, że nie można pozbawić tego miejsca pamięci, przenosząc je gdzie indziej i podkreślając gdzie indziej, co wydarzyło się ponad 75 lat temu”, powiedział Duda na początku tego miesiąca.


Shalev powiedział, że czuł, iż Duda „źle zrozumiał cele tego spotkania”, dodając, że „nie widział żadnego znaku, że Putin użyje swojego przemówienia, aby zaatakować jakikolwiek inny kraj”.


Niektórzy sugerują, że Putin mógłby wykorzystać scenę nie tylko do chwalenia Armii Radzieckiej za wyzwolenie Auschwitz, ale także do poprowadzenia obecnej kampanii do badmouth Polaków za rzekomą współpracę z nazistami.


O 13:15 rozpocznie się główna uroczystość upamiętniająca na warszawskim Placu Yad Vashem. Oprócz izraelskiego prezydenta Reuvena Rivlina i premiera Benjamina Netanyahu , zabiorą głos prezydent Francji Macron, wiceprezydent USA Mike'a Pence'a, prezydent Rosji Władimira Putina, książę Karol z Wielkiej Brytanii i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura