28 obserwujących
1981 notek
490k odsłon
378 odsłon

Marine Le Pen (RN) zdobyła najwięcej głosów

Wykop Skomentuj1

Według dwóch przewidywań sondażowych, Marine Le Pen (RN) zdobyła najwięcej głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji, co jest obserwowane z niepokojem przez prezydenta Emmanuela Macrona.

Sondaż IFOP wykazał, że RN zdobył 24 procent głosów w porównaniu z 22,5 procentami dla centrystycznej partii Macrona. Sondaż Elabe pokazał podobne liczby i przewidywał, że Le Pen z 24 z mandatami wejdzie do Parlamentu Europejskiego w porównaniu z 23 miejscami dla Macrona La Republic En Marche.


 image


Zbuntowani we Francji każą siebie nazywać Żółtymi Kamizelkami lub Prostaczkami. Czyżby w związku z tym tworzyła się w społeczeństwach nowa linia podziału i był to bunt przeciw merytokracji? W Polsce realizowany przez partię powstającą wokół Radia Maryja? Przegrani w rywalizacji merytokratycznej, permanentni outsiderzy dają poczucie przynależności do nowej grupy społecznej ponoszącej niepowodzenia?


Bo czy etyczne jest utrwalanie nierówności społecznych przez preferowanie osób o lepszych predyspozycjach? A z drugiej strony mówienie o równości i braterstwie? Na ile możliwa jest obiektywna i rzetelna ocena kompetencji danej jednostki? Skąd też bunt wśród młodzieży licealnej? Krytyka ta dotyczy również konkretnych koncepcji edukacyjnych, opierających się na stosunkowo wczesnej ocenie inteligencji uczniów i zapewnianiu tylko niektórym lepszej edukacji. 


Prostaczek to też utwór francuskiego filozofa Voltaire’a, napisany w 1767 r., zaliczany do jego powiastek filozoficznych. Voltaire wydał Prostaczka anonimowo. Pełny tytuł dzieła brzmi L’Ingénu. Histoire véritable, tirée des manuscrits du père Quesnel.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka