72
BLOG
10 Wniosków z I tury wyborów 2025
BLOG
- Polska scena polityczna jest stosunkowo stabilna.
- Firmy opracowujące sondaże nadal podają wprowadzające w błąd informacje o opinii publicznej. Ze względu na powtarzalność zjawiska i wychylenie tylko w jedną stronę, nie tylko w Polsce, ale i za granicą, za prawdopodobne należy uznać, iż to nie są pomyłki, ale mrugnięcie okiem za kandydatami postępowymi.
- Wybory wygra - jak pisałem wcześniej - Karol Nawrocki. Polacy nie podzielają tak naprawdę jakichś wyśrubowanych wartości, ale elgiebete, chlorek potasu w serce dziecka, czy światowa hucpa okradania ludzi pod hasłem zielonego ładu, nie mają chyba jeszcze w polskim społeczeństwie wystarczającego poparcia.
- Dwie główne partie polityczne wciąż uzbierały na swoich kandydatów ponad 60% głosów elektoratu.
- Elektorat "przełomu" ma nadal około 21%. Aktualnie zagospodarowali go pan Mentzen i Braun.
- Pan Zandberg, biorąc pod uwagę skromność kampanii i mierne sondaże, zrobił b.dobry wynik. Gdyby zrezygnował z progresywizmu obyczajowego i postawił wyłącznie na kwestie społeczne mógłby w Polsce zbudować normalną partię socjalistyczną czy socjal-demokratyczną. Część elektoratu mógłby wziąć z PiS, część z obszaru "przełomu". Część wreszcie pojawiłaby się w naturalny sposób, bo powoli na świecie zaczyna się rysować rozczarowanie kapitalizmem liberalnym, który kolorowy jest wyłącznie w hasłach.
- Przed zagadką stoi Konfederacja: Czy w wyborach parlamentarnych zawiązać koalicję Metnzen-Bosak-Braun czy startować oddzielnie? Nie ma łatwej odpowiedzi, bo polski system parlamentarny ostro promuje większe podmioty, więc zsumowane poparcie Konfy i Brauna dałoby obu podmiotom znacznie więcej poselskich miejsce niż te same wyniki oddzielnie. Z kolei istnieje ryzyko, że te elektoraty by się nie dodały, plus typowo polski brak rozsądku, bazowanie na urazach i emocjach.
- Konfederacja prawdopodobnie wystartuje niezależnie do Brauna i ma szansę zostać koalicjantem PiS w przyszłych wyborach.
- Samodzielne rządy czy to KO czy to PiS raczej się już nie powtórzą. Zdolność koalicyjna jest kluczowa dla zajmowania stanowisk publicznych. Te duże partie już teraz powinny brać to pod uwagę.
- Największą zagadką jest przyszłość III Drogi. Szymon Hołownia zrobił słaby wynik, ale PSL zawsze miał słabe wyniki w prezydenckich i lepsze w parlamentarnych i jeszcze lepsze w samorządowych. Ta partia, bo marszałek Hołownia raczej jest dodatkiem, walczy o przetrwanie. Dużym minusem dla niej jest uczestnictwo w koalicji rządowej. W Polsce, mali koalicjanci zwykle tracą.
Wyniki (2025 exit pool ale w miarę trafne):
2015:
- Andrzej Duda (PiS): 34,76%
- Bronisław Komorowski (PO): 33,77%
- Paweł Kukiz (niezależny): 20,80%
- Inni kandydaci (np. Janusz Korwin-Mikke, Magdalena Ogórek) poniżej 5%.
2020:
- Andrzej Duda (PiS): 43,50% (w późniejszym głosowaniu) 14.
- Rafał Trzaskowski (KO): 30,46%
- Szymon Hołownia (niezależny): 13,87%
- Krzysztof Bosak (Konfederacja): 6,78%
2025:
- Rafał Trzaskowski (KO): 31,1–31,2% (różne sondaże) 913.
- Karol Nawrocki (PiS): 29,1–29,7%
- Sławomir Mentzen (Konfederacja): 14,5–15,4%
- Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej): 6,2–6,3%
Pozostali kandydaci (np. Szymon Hołownia, Adrian Zandberg) poniżej 5%.
Inne tematy w dziale Polityka