12 obserwujących
723 notki
1663k odsłony
1745 odsłon

Fala zakażeń na koronawirusa. NFZ zaleca ograniczenie operacji i zabiegów planowych

Już ponad 8 tys. przypadków zachorowań na koronawirusa dziennie pojawia się w Polsce.
Już ponad 8 tys. przypadków zachorowań na koronawirusa dziennie pojawia się w Polsce.
Wykop Skomentuj161

W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną, NFZ i Ministerstwo Zdrowia rekomendują ograniczenie przyjęć pacjentów do szpitali na planowe zabiegi. W taki sposób resort chce zapewnić większą liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W czwartek 15 października odnotowano kolejny rekord dobowych zakażeń - ponad 8 tysięcy osób. 

Badania laboratoryjne wykazały 8099 nowych zachorowań na COVID-19 minionej doby. To dzienny rekord od początku pandemii koronawirusa. 

Skok zakażeń na COVID-19

Pozytywne wyniki testów dotyczą zakażonych z województw: mazowieckiego (1306), małopolskiego (1303), wielkopolskiego (835), śląskiego (822), łódzkiego (691), pomorskiego (458), podkarpackiego (420), dolnośląskiego (382), kujawsko-pomorskiego (318), lubelskiego (315), świętokrzyskiego (283), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (191), zachodniopomorskiego (177), lubuskiego (177), podlaskiego (139).  

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 7 osób straciło życie bez schorzeń współistniejących. Koronawirus w połączeniu z innymi chorobami doprowadził do śmierci 84 pacjentów w ciągu ostatnich 24 godzin. 

Od początku pandemii koronawirusem zaraziło się 149 903 osób, a zmarło 3 308 chorych. W szpitalach przebywa obecnie 6538 pacjentów, wymagających pomocy medycznej. Z respiratorów musi korzystać 508 potrzebujących terapii tlenowej. Ponad 296 tys. Polaków przebywa w kwarantannie, 36 tys. znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. 

Skąd tak ogromna liczba zakażonych? W laboratoriach wykonuje się coraz więcej testów pod kątem wykrycia wirusa SARS-CoV-2. W ostatnim dniu zbadano aż 64,5 tys. próbek. 


Ograniczenie operacji i zabiegów 

- Aby minimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. 


Kraków - punkt wymazowy na koronawirusa
Kolejka do punktu wymazowego w kierunku COVID-19 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski


Przy ograniczeniu lub odłożeniu w czasie świadczeń, zalecono kierować się planem leczenia i prawdopodobieństwem pobytu na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Nowe wytyczne nie dotyczą pacjentów onkologicznych - zmagający się z chorobami nowotworowymi mogą liczyć na diagnostykę i terapię tak, jak dotychczas. 

Z utrudnieniami muszą liczyć się oczekujący na zabiegi: endoprotezoplastyki dużych stawów, korekcyjne kręgosłupa, naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, wewnątrzczaszkowe, torakochirurgiczne, nefrektomii i histerektomii.


Jednocześnie to na personelu lekarskim ciąży odpowiedzialność prawidłowej oceny ws. skutków odroczenia zabiegów i podejmowanego ryzyka. 

GW

Wykop Skomentuj161
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości