15 obserwujących
827 notek
1909k odsłon
3800 odsłon

Osiągnęliśmy 27 tys. zakażeń dziennie. Narodowa kwarantanna coraz bliżej - co to oznacza?

Budowa szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Budowa szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wykop Skomentuj124

Kolejny rekordowy dzień, jeśli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u kolejnych 27 143 osób. To największa liczba nowych przypadków od początku epidemii. Zmarło 367 chorych. Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, grozi nam narodowa kwarantanna. 

Nowy bilans zachorowań

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w Wielkopolsce (3 888) i na Śląsku (3 850).

Poniżej 3 tys. przypadków zanotowano w województwach: mazowieckim (2 932), dolnośląskim (2 451), małopolskim (2 342), łódzkim (1 713), kujawsko-pomorskim (1 663), podkarpackim (1 553), pomorskim (1 141), świętokrzyskim (950), podlaskim (902), zachodniopomorskim (866), lubelskim (805), warmińsko-mazurskim (795), opolskim (714), lubuskim (578). 

Wzrost zakażeń widoczny jest m.in. w dużych miastach - w Warszawie wykryto 1,8 tys. nowych przypadków, w Poznaniu blisko 1,1 tys., we Wrocławiu ok. 900, a w Łodzi 750.

Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób. Najwięcej jak dotąd zgonów zanotowano w środę - 373. 

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 466 679 osób. 6 842 chorych zmarło. Wyzdrowiało 177 tys. 681 osób.

MZ podaje, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest łącznie 28 tys. 10 łóżek i 2144 respiratory. W szpitalach przebywa 19 tys. 114 zakażonych osób, 1615 jest pod respiratorem. W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi więc 8 896 i 529 respiratorów.

Na kwarantannie przebywa 430 tys. 732 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 42 tys. 689 osób.


Prywatne testy z dodatnim wynikiem muszą być zgłaszane 

Ostatniej doby wykonano ponad 67,1 tys. testów na obecność koronawirusa; lekarze rodzinni wystawili prawie 38,7 tys. zleceń na badanie – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie przebadano dotąd ponad 4 mln 845 tys. osób.

Od dziś każde laboratorium wykonujące komercyjnie testy na SARS-CoV-2 jest zobowiązane przekazać informacje o osobie zakażonej oraz o pozytywnym wyniku testu do systemu EWP – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Resort wyjaśnia, że dzięki umieszczeniu pozytywnego wyniku testu w systemie EWP pacjenci zyskają znaczące ułatwienia w okresie objęcia obowiązkową izolacją domową, w tym uzyskają wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy bez potrzeby uzyskania eZLA (ich pracodawca otrzyma z ZUS wszystkie niezbędne dane).


Granica 30 tys. zakażonych

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany, czy przewiduje w tym tygodniu przekroczenie granicy 30 tys. zakażonych odparł: "W tym tygodniu raczej nie. Będę zaskoczony takim scenariuszem".

Jak podkreślił, "wszystko zależy od tego, co się zadzieje w przyszłym tygodniu". - Uważam, że stabilizacja zachorowań nastąpi mniej więcej w przyszłym tygodniu i ona będzie gdzieś w przedziale 25-30 tysięcy. I w zasadzie to było główną przesłanką, dlaczego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tych obostrzeń, o których mówiliśmy wczoraj z panem premierem na konferencji - powiedział Niedzielski.

Pytany o prognozę liczby zachorowań na kolejne dni, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział z kolei, że wzrost zakażeń wirusem Sars-Cov-2 będzie się utrzymywał na podobnym poziomie.

- Musimy jednak pamiętać, że jeżeli nowych zakażeń będzie przybywało, będziemy musieli zacisnąć pasa, mówimy oczywiście o przemieszczaniu się obywateli i kontaktach międzyludzkich, bo to jedyna metoda aby zahamować ten wzrost - ostrzegł.

Pytany o dostępność łóżek i respiratorów, odpowiedział, że "sytuacja wygląda różnie w każdym województwie". Zaznaczył jednak, że problem nie wynika z braku łóżek szpitalnych czy respiratorów, ale dostępności kadry medycznej.

- W bardzo restrykcyjny sposób chronimy kadrę medyczną przed zakażeniem koronawirusem. Środki, które mają do dyspozycji, w każdym szpitalu są używane. Chcemy jak najczęściej testować medyków, aby ci, którzy są objęci kwarantanną, jak najszybciej mogli wracać do pracy, jeśli nie są zakażeni - dodał. 

10 kluczowych dni

Pytany o to, czy nowe obostrzenia pozwolą uniknąć "zakażeń na masową skalę", wiceminister zdrowia odpowiedział, że najbliższe dziesięć dni pozwoli ocenić czy restrykcje przyniosły efekt. 

- Oby tak było, bo jeśli będziemy mieli dalszy wzrost nowych zachorowań, będziemy musieli wprowadzić kwarantannę narodową. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Wszystkie symulacje pokazują, że jeżeli kontakt międzyludzki zmaleje, to wzajemne przekazywanie wirusa będzie zdecydowanie mniejsze - ocenił. 


Jeśli będziemy mieli dalszy wzrost nowych zachorowań, będziemy musieli wprowadzić kwarantannę narodową. 


Wiceminister zdrowia nie był w stanie powiedzieć, kiedy może być wprowadzona narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown. 

Wykop Skomentuj124
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości