15 obserwujących
825 notek
1905k odsłon
825 odsłon

Wzrost zakażeń i zgonów na Covid-19. Prezydent powiedział, kiedy się zaszczepi

W łódzkich poradniach trwają przygotowania do szczepień przeciwko Covid-19. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
W łódzkich poradniach trwają przygotowania do szczepień przeciwko Covid-19. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Wykop Skomentuj34

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 151 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, zmarły 553 osoby. To prawie dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniego dnia, kiedy potwierdzono 7624 nowe przypadki zakażenia i 341 zgonów. 

Dzienny bilans zakażeń i zgonów

Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: mazowieckiego (1686), wielkopolskiego (1488), śląskiego (1391), kujawsko-pomorskiego (1300), pomorskiego (1148), warmińsko-mazurskiego (1082), łódzkiego (1058), zachodniopomorskiego (921), lubelskiego (658), podkarpackiego (654), małopolskiego (625), dolnośląskiego (599), podlaskiego (477), lubuskiego (368), opolskiego (222), świętokrzyskiego (218). 

Resort przekazał, że 256 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Z powodu Covid-19 zmarły 144 osoby, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 409 osób; łącznie 553. 

Do tej pory w Polsce, od czasu wykrycia pierwszego przypadku w marcu 2020 roku, wykryto 1 344 763 przypadki zakażenia koronawirusem, a 30 055 chorych zmarło, wyzdrowiało 1 087 744

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce blisko 7,2 mln osób. Ostatniej doby wykonano 61 758 testów, w tym 16 217 testów antygenowych – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 7 443 579 próbek pobranych od 7 181 108 osób.

Szczepienia dla osób z grupy zero

Aktualnie w tzw. szpitalach węzłowych szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Liczba zaszczepionych osób przeciw Covid-19 wynosi 140 226 osób.

Jak zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szczepienia pierwszej grupy, do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli mają się rozpocząć 25 stycznia.

Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punkcie szczepień.

Prezydent: Zaszczepię się, kiedy przyjdzie moja kolej

Prezydent Andrzej Duda był pytany w rozmowie z portalem Interia.pl, kiedy się zaszczepi przeciwko Covid-19. 

- Rząd przygotował pewne reguły, które obowiązują wszystkich i ja też się do nich stosuję. Powinienem być zaszczepiony wraz z ludźmi w wieku 49 lat. Jak przyjdzie ten moment, to zostanę zaszczepiony. W ogóle nie wyobrażam sobie, żebym został zaszczepiony przed moimi rodzicami. To, że jestem prezydentem, nic tu nie zmienia - oświadczył Andrzej Duda. 

Zaznaczył, że nie jest zwolennikiem akcji, które polegają na tym, że politycy szczepią się przed innymi. - Zwłaszcza, że obiektywnie są mniej narażeni, a ja mam jeszcze dodatkowo przeciwciała. Nie widzę powodu, bym miał być szczepiony poza kolejnością, ale oczywiście, zaszczepię się, gdy przyjdzie mój czas - zapewnił prezydent.


Nie widzę powodu, bym miał być szczepiony poza kolejnością, ale oczywiście, zaszczepię się, gdy przyjdzie mój czas


Pytany, co sobie pomyślał, gdy usłyszał, że niektórzy aktorzy i ludzie mediów zaszczepili się poza kolejnością, odparł: "Pomyślałem, że może niektórzy boją się bardziej". - Widać, że w tej obawie pojawia się również cwaniactwo, że jak pojawia się możliwość, to się wpychamy. Nie znam szczegółowo sytuacji tych osób, ale generalnie jestem przeciwnikiem omijania kolejki. Wszyscy powinniśmy przestrzegać reguł - stwierdził Duda.

Na uwagę, że "te szczepienia aktorów to dla PiS-u polityczny prezent od losu; potwierdzają to, co mówicie o elitach" odparł, że "to raczej prezent od tych elit, a nie od losu". - Jeśli można ich w ogóle nazwać elitą (...). Prawdziwa elita rozumie, że ma przede wszystkim zobowiązania, a nie tylko prawa i korzyści - powiedział prezydent.

ja

Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości