16 obserwujących
847 notek
1960k odsłon
  644   1

Ruszają szczepienia pracowników szkół, przedszkoli i żłobków

Ruszają szczepienia nauczycieli. fot.  PAP/EPA/Sem van der Wal
Ruszają szczepienia nauczycieli. fot. PAP/EPA/Sem van der Wal

W pierwszej kolejności przeciw COVID-19 zostaną zaszczepieni nauczyciele, którzy obecnie pracują stacjonarnie - w przedszkolach, klasach I-III szkół podstawowych i szkołach specjalnych, a także w żłobkach.

Szczepienia będą prowadzone w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach szczepień. Nauczyciele i pracownicy żłobków będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

Na najbliższe trzy dni szpitale węzłowe i punkty szczepień, w których będą szczepieni nauczyciele, zamówiły z Agencji Rezerw Materiałowych ponad 60 tys. dawek szczepionki. Każdy ze szpitali i punktów sam organizuje kalendarz szczepień w porozumieniu z dyrektorami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. 

Niedawno pisaliśmy też o tym, czy osoby zaszczepione na Covid-19 mogą zarażać innych.

Jak się zarejestrować na szczepienie dla nauczycieli?

Rejestracja nauczycieli chcących zaszczepić się ruszyła w poniedziałek. Chętnych zgłaszali dyrektorzy szkół, przedszkoli lub placówek oświatowych za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej przez formularz zgłoszeniowy.

W formularzu, który zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczał imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce oraz dopisywał pracowników niebędących nauczycielami, uprawnionych do zaszczepienia.

Wypełniony formularz z listą zgłoszonych do szczepienia był przekazywany drogą elektroniczną do MEiN, następnie do właściwego szpitala węzłowego lub punktu szczepień. Nazwa szpitala i jego adres każda szkoła miała widoczny w formularzu; tak samo w przypadku punktu. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital lub punkt przypisany szkole ma informować dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Nauczyciele jadąc na szczepienie muszą pamiętać, aby wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień będą poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety.

Do tej pory zarejestrowało się 268 tys. nauczycieli, czyli około 65 procent uprawnionych.

W pierwszej grupie nauczycieli do szczepień przeciw COVID-19 znaleźli się ci, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek.

Zobacz też: Hotele, kina, teatry, filharmonie, stoki, baseny i boiska otwarte. Na razie na 2 tygodnie

Będzie drugi termin rejestracji dla nauczycieli

W sytuacji braku możliwości wzięcia udziału szczepieniu w wyznaczonym terminie (infekcja, choroba, zdarzenie losowe, inne szczepienie), osoba kierowana na nie będzie mogła skorzystać ze szczepienia w innym zaplanowanym terminie. Szczepienia będą odbywałaby się w cyklu. Ważność skierowania w tym przypadku będzie wynosiła 90 dni.

W poniedziałek 15 lutego o godz. 8.00 rozpocznie się rejestracja pozostałych nauczycieli, którzy nie byli w pierwszej grupie, w tym również nauczycieli akademickich. Chodzi o wszystkich chętnych nauczycieli poniżej 60 roku życia.

Dla nauczycieli akademickich będzie oddzielny system rejestracji, analogiczny do tego, który był wcześniej dla nauczycieli.


Dlaczego szczepionka AstraZeneca dla nauczycieli?

Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca. Starsi nauczyciele będą szczepieni preparatami Pfizer/BioNTech oraz firmy Moderna.

Jak wynika z charakterystyki szczepionki AstryZeneki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

Nauczyciele w wieku 60 plus będą szczepieni w późniejszym terminie.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że żeby wykonać szczepienia nauczycieli powyżej 60. roku życia są dwie alternatywy: albo odebranie szczepień tym osobom w wieku 70 plus, które już są zapisane, albo pojawienie się nowych dostaw. Jednocześnie podkreślił, że pierwszy scenariusz jest absolutnie nieakceptowalny. - Drugi scenariusz, jeżeli się ziści i pojawią się dodatkowe dostawy, wtedy na pewno w pierwszej kolejności będziemy traktowali nauczycieli powyżej 60. roku życia, ale szczepionką, która jest dla nich przeznaczona - dodał.

Nauczycieli w wieku powyżej 60 lat jest około 60 tys. osób, w tym 11 tys. powyżej 65 roku życia.

WHO wydało rekomendacje o tym, żeby szczepić również osoby powyżej 65. roku życia. Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim będzie omawiała tę kwestię w najbliższych dniach.

Przełomowa szczepionka Johnson&Johnson? Według eksperta wystarczy jedna dawka

KJ

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości