16 obserwujących
987 notek
2124k odsłony
  1771   2

Konsternacja na Słowacji. Sputnik V różni się od substancji opisanej przez „Lancet”

Kryzys polityczny na Słowacji z powodu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
Kryzys polityczny na Słowacji z powodu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Słowacki Państwowy Instytut Leków (SUKL) ogłosił w czwartek, że dostarczona 1 marca partia rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V różni się od substancji opisanej w czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Nie podjęto decyzji czy można używać Sputnika V.

SUKL potwierdził, że partie Sputnika V różnią się miedzy sobą, a szczepionki, które otrzymała Słowacja są inne niż te prezentowane w „Lancecie” i analizowane przez Europejską Agencją Leków (EMA).

„Według publikowanych informacji Sputnik V ma być używany w około 40 krajach świata, ale te szczepionki łączy tylko nazwa” – zaznaczył SUKL. Specjaliści Instytutu potwierdzili także, że producent nie przekazał ok. 80 proc. wymaganej dokumentacji związanej z preparatem.

Były premier Słowacji, aktualny minister finansów Igor Matovicz, który sprowadził rosyjską szczepionkę poleciał w czwartek do Moskwy na rozmowy z dostawcą preparatu. Nie ujawnił celu rozmów, ale napisał w sieci społecznościowej, że „ktoś chce zapobiec używaniu Sputnika V na Słowacji”.

Matovicz zapewnił, że zrobi wszystko, aby ludzie mogli zacząć szczepić się rosyjskim preparatem.

Potajemne sprowadzenie szczepionki na Słowację wywołało ostry kryzys w koalicji rządowej i ostatecznie kosztowało Matovicza stanowisko premiera. O czwartkowej podróży polityka do Moskwy wiedzą zarówno premier Eduard Heger, jak i minister spraw zagranicznych Ivan Korczok.

KW


Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości