6 obserwujących
546 notek
927k odsłon
3624 odsłony

Wielogodzinne patrzenie w ekran komputera psuje wzrok

Wykop Skomentuj3

Patrzenie w ekran monitora dłużej niż 2 godziny dziennie w 90% przypadków gwarantuje pojawienie się objawów syndromu widzenia komputerowego (CVS). Objawia się on problemami  oczu, bólami głowy, szyi i karku.

W krajach zachodnich osoby korzystające w pracy z komputera spędzają przy nim średnio 6 godzin dziennie. W ciągu roku daje to 1548 godzin patrzenia w monitor. Badania wykazały, że 8-godzinny kontakt z ekranem nadmiernie obciąża nie tylko oczy, ale także nasz mózg, szyję i kark. Tym bardziej, że do komputera siadamy również poza pracą.

CVS to zespół zmęczenia oka będący wynikiem ciągłego wpatrywania się w wyświetlacz dowolnego urządzenia elektronicznego, np. tabletu, smartfonu czy monitora komputerowego. Zwykle wiąże się z uczuciem suchości, która spowodowana jest zaburzeniami wydzielania filmu łzowego i osłabionym odruchem mrugania.

Wśród najważniejszych przyczyn występowania CVS wymienia się: odległość oczu od monitora, pojawianie się na nim refleksów świetlnych, rodzaj i natężenie oświetlenia, kąt nachylenia głowy, a także pozycję naszego ciała. Duże znaczenie ma również bieżąca wada wzroku. Prace badawcze wykazały, że syndrom widzenia komputerowego może wiązać się rodzajem używanej przez nas czcionki. Prawdopodobnie najkorzystniejszym dla oka krojem pisma jest Verdana, w rozmiarze 10-12.

Najczęstszymi objawami syndromu są zmęczenie i suchość oczu, bóle głowy, a także niewyraźne widzenie. Dodatkowo mogą pojawiać się bóle karku i szyi, zapalenie spojówek oraz schorzenie określane jako zespół suchego oka. Wśród typowych dlań objawów występuje światłowstręt, obrzęk powiek, a także ciągłe wrażenie ciała obcego w oku.

CVS może być zdiagnozowany przez okulistę podczas dokładnego badania oka, w tym oceny wydzielania i analizy składu chemicznego filmu łzowego. Bardzo istotny będzie także wywiad.

Najprostszym sposobem przeciwdziałania zespołowi zmęczenia oka jest ograniczenie czasu spędzanego przy komputerze i innych urządzeniach - szczególnie przed snem. Gdy nie jest to możliwe zaleca się umieszczenie ekranu co najmniej 50 cm od naszych oczu. Generalnie stosuje się zasadę, by odległość ta była nawet 3-krotnie większa niż przekątna monitora. Jego środek powinien znajdować się około 10 cm poniżej linii naszych oczu. Oprócz tego, powinniśmy mieć wygodne, ergonomiczne krzesło.

Bardzo ważne jest w miarę częste robienie przerw. Najlepiej, gdy stosujemy się do popularnej zasady 20-20-20. Chodzi o przerwanie pracy po 20 minutach i patrzenie w wybrany punkt znajdujący się w odległości 20 stóp (6 metrów), przez 20 sekund. 

Zaleca się także korzystanie z kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez, które najczęściej tworzone są na bazie soli kwasu hialuronowego. Jednocześnie warto zadbać o odpowiednią ilość snu. Pomocne będzie także wietrzenie pomieszczenia, mimo działającej klimatyzacji.

(WA)

 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości