Co piąty Polak wazy za dużo. Fot. Wikimedia
Co piąty Polak wazy za dużo. Fot. Wikimedia

Co piąty Polak waży za dużo

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

W Polsce nadwagę lub otyłość ma już 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą. Nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Zobacz: Otyłość brzuszna może doprowadzić do cukrzycy.

Nadwagę mają te osoby, których wskaźnik BMI przekracza 25 punktów. Otyłość liczona jest powyżej 30 punktów w tej skali i jest ona szczególnie niebezpieczna dla zdrowia. 

W Polsce otyłość dotyczy już 23,2 proc. osób. Otyłych u nas jest o 1,7 proc. więcej niż wynosi średnia w Europie, sięgająca obecnie 21,5 proc. Najwięcej otyłych Europejczyków jest w Wielkiej Brytanii (27,3 proc.), Irlandii (25,5 proc.) i Czechach (23,8 proc.). Na całym świecie w 1975 r. otyłych było 105 mln ludzi, a w 2016 r. ich liczba zwiększyła się do 1,1 mld. Jeśli nic się nie zmieni, to już w 2025 r. jedna czwarta populacji Ziemi będzie cierpiała z powodu otyłości.

W USA 34,3 proc. populacji zmaga się z otyłością, a w 2030 r. otyła może być prawie połowa Amerykanów (aż 47 proc.). Podobnie jest  w krajach arabskich, takich jak Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Oman, gdzie z otyłością zmaga się jedna trzecia społeczeństwa.

Najmniejszy odsetek otyłych w krajach rozwiniętych jest w Japonii, gdzie kłopoty z otyłością ma zaledwie 3,3 proc. populacji.

Opublikowany niedawno najnowszy raport WHO alarmuje, że w wielu krajach zwiększa się liczba otyłych dzieci i młodzieży. W ostatnich 40 latach na świecie wzrosła ona aż dziesięciokrotnie: z 11 mln do 120 mln. W 2016 r. najwięcej otyłych dzieci i młodzieży było w Polinezji i Mikronezji (25,4 proc. dziewcząt i 22,4 chłopców). 

W Europie Zachodniej i Północnej oraz w Stanach Zjednoczonych otyłość wśród najmłodszej części społeczeństwa ustabilizowała się i przestała wzrastać. Nadal jednak otyła jest znaczna część dzieci i nastolatków. W USA otyłych jest 19,5 proc., dziewcząt i 23,3 proc. chłopców.

Z otyłością i nadwagą można skutecznie walczyć. Na przykład w Białymstoku specjaliści z Uniwersytetu Medycznego prowadzą specjalny program opieki na otyłymi pacjentami i pomagają im schudnąć za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych, bez stosowania farmakologii. 


Zobacz też:


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości