11 obserwujących
626 notek
1313k odsłon
6444 odsłony

Olejek rycynowy - tani i skuteczny środek leczniczo-pielęgnacyjny

Olej rycynowy możemy kupić w każdej aptece, fot. Pixabay
Olej rycynowy możemy kupić w każdej aptece, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj8
 • Olejek rycynowy na paznokcie

Można stosować go na dwa sposoby, aby paznokcie stały się mocniejsze, twardsze i przestały się łamać. Pierwszy to moczenie palców w podgrzanym olejku przez kilkanaście minut. Drugi - nałożenie go na paznokcie, włożenie bawełnianych rękawiczek i zostawienie na noc. Można każdy palec owinąć wacikiem nasączonym olejkiem i dopiero potem włożyć rękawiczki.

image
Dzięki olejowi rycynowemu możemy mieć piękne dłonie i paznokcie.

 • Olejek rycynowy na zaparcia

Olej rycynowy jest uznawany za bezpieczny i skuteczny środek przeczyszczający. Zaleca się go raczej w problemach trawiennych związanych z zaparciami lub jako środek przeczyszczający przed zabiegami medycznymi, np. kolonoskopią. Osoby dorosłe mogą przyjąć od 1-2 łyżeczek oleju rycynowego, a dzieci od 2 roku życia 1 łyżeczkę. Dzieciom olejek rycynowy można wymieszać z sokiem pomarańczowym dla poprawy smaku. Efekt przeczyszczający pojawia się po około 6 godzinach. Nie można go nadużywać, ponieważ działa drażniąco na przewód pokarmowy. Olej rycynowy stosowany doustnie nie jest środkiem na odchudzanie ani metodą leczenia przewlekłych zaparć.

 • Okłady z oleju rycynowego

Stosowane są w chorobach związanych z układem pokarmowym: przewlekłe zaparcia, stany zapalne, niedrożność jelit, bóle brzucha, a także w chorobach zapalnych nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego. Polecane są także dla kobiet cierpiących na bóle miesiączkowe. Substancje czynne zawarte w oleju rycynowym przedostają się przez skórę i pobudzają naczynia krwionośne.

Jak zrobić okład z oleju rycynowego? Na złożoną flanelę należy nanieść warstwę oleju. Można wcześniej lekko go podgrzać. Przyłożyć okład do ciała, nakryć folią, a następnie ręcznikiem. Można jeszcze położyć termofor. Pozostawić tak na minimum 90 minut. Po zdjęciu okładu skórę dokładnie umyć.

image
Na bóle w stawach dobrze wetrzeć olejek rycynowy z kilkoma kroplami olejku eterycznego.

 • Olejek rycynowy na ból stawów i mięśni

Udowodniono, że okłady z oleju rycynowego przyczyniają się do wzrostu liczby limfocytów, a co za tym idzie, wspierają działanie układu immunologicznego. Olej uznawany jest za „ciepły”, ponieważ pobudza krążenie płynów w ciele człowieka i usprawnia eliminację toksyn poprzez swobodniejsze przemieszczanie się ich w układzie limfatycznym. Kilkoma kroplami oleju rycynowego można wymasować mięśnie obolałe przetrenowaniu lub bolące kolana. Możemy go wymieszać również z olejkiem eterycznym.

 • Olejek rycynowy na grzybicę

Olejek rycynowy posiada silne właściwości przeciwgrzybiczne za sprawą kwasu undecylenowego. Z tego względu może być wykorzystywany w leczeniu chorób grzybiczych w tym grzybicy, grzybicy stóp oraz kandydozy. Trochę olejku rycynowego należy rozgrzać i ostudzić, a następnie owinąć miejsce zakażone grzybicą. Najlepiej to robić na noc. W miarę możliwości w dzień powtórzyć, aż do wystąpienia efektów.

 • Olejek rycynowy w lekarstwach

Olej rycynowy jest także dodatkiem do wielu nowoczesnych leków stosowanych między innymi w immunoterapii czy leczeniu onkologicznym (mikonazol, środek przeciwgrzybiczy,paklitaksel, inhibitor mitotyczny stosowany w chemioterapii nowotworów, sandimmune, lek immunosupresyjny powszechnie stosowany w związku z przeszczepem narządu w celu zmniejszenia aktywności układu immunologicznego pacjenta, maść Xenaderm, do miejscowego leczenia owrzodzeń skóry; jest mieszaniną balsamu peruwiańskiego, oleju rycynowego i trypsyn). Nie stwierdzono jednak, aby tylko dzięki stosowaniu olejku ktoś wyleczył nowotwór czy stwardnienie rozsiane.

image
Olej rycynowy jest tani i skuteczny na wiele dolegliwości.

Olej rycynowy - ciekawostki

 • Olej rycynowy stosowany był dawniej jako środek wychowawczy - rodzice karali niesforne dzieci, każąc im pić rycynę. Duże dawki oleju rycynowego były w przeszłości stosowane jako upokarzające kary dla osób dorosłych, szczególnie dysydentów politycznych. Urzędnicy kolonialni stosowali go w Indiach Brytyjskich jako środek represyjny wobec opornych pracowników.

 • Najsłynniejsze zastosowanie oleju rycynowego jako kary miało miejsce we faszystowskich Włoszech pod rządami Benito Mussoliniego. Był on ulubionym narzędziem wykorzystywanym przez Czarne koszule w celu upokorzenia swoich przeciwników, którzy pojeni olejem rycynowym cierpieli na przewlekłą biegunkę i umierali.

 • W przemyśle spożywczym, olej rycynowy (spożywczy) stosuje się jako dodatek do żywności, środków aromatyzujących oraz słodyczy (na przykład, polirycynooleinian poliglicerolu w czekoladzie). Wykorzystywany jest do konserwowania produktów przed szkodliwymi bakteriami, które mogą popsuć produkt.

 • Olej rycynowy jest jednym z pierwszych znanych olejów wykorzystywanych w celach przemysłowych. Swoją popularność zawdzięcza swojej ogromnej lepkości oraz wspaniałych właściwości smarujących. W rzeczywistości firma „Castrol” wywodzi swoją nazwę od tego rewelacyjnego olejku rycynowego!

 • Olej rycynowy i jego pochodne są wykorzystywane w produkcji mydeł, smarów, płynów hydraulicznych i hamulcowych, farb, farb drukarskich, odpornych na zimno tworzyw sztucznych, wosków i past, nylonu, farmaceutyków, perfum, maści, kremów, detergentów, barwników oraz środków nawilżających.
  Jest wykorzystywany w silnikach samochodów wyścigowych. Jako jeden z nielicznych olejów nie wpływa na rozkład gumy. Z tego powodu wykorzystywany jest w pompkach rowerowych, gdyż tam są uszczelki gumowe.

 • Bez problemów można wykorzystać olej rycynowy do smarowania nożyczek czy np. maszynki do mielenia mięsa, żeby się nie zacinały i nie rdzewiały.

image
A tak wyglądają nasiona, z których pozyskuje się olej rycynowy.


źródło: portal.abczdrowie.pl, dieta.pl, ekologia.pl, eapteka.pl, wikipedia.pl, zdrowyportal.org

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości