ALOES: właściwości leczniczeALOES ma liczne właściwości lecznicze.
ALOES: właściwości leczniczeALOES ma liczne właściwości lecznicze.

Na skórę i do picia. Niezwykłe właściwości aloesu

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Aloes to skarbnica wielu cennych składników, które pomagają w profilaktyce zdrowia. Z tej rośliny przygotowuje się m.in. maści i kremy pomocne w wielu schorzeniach skórnych

Lecznicze właściwości aloesu znane były już w starożytności. Nasi przodkowie używali aloesowego miąższu jako środka do opatrywania ran i oparzeń. Dziś z aloesu drzewiastego czy aloesu zwyczajnego przygotowuje się napoje, np. sok, aloes do picia, woda aloesowa, maści, żele oraz kompresy.

image
Liście aloesu.

Lecznicza zawartość aloesu

Aloes zaliczany jest do sukulentów, czyli roślin, które kumulują zapasy wody w swoich tkankach. W warunkach naturalnych występuje na Półwyspie Arabskim oraz w Afryce. Niemalże na całym świecie uprawiana jest jednak szklarniowa odmiana aloesu. Wiecznie zielone, długie, mięsiste iście wypełnione są dużą ilością bezbarwnego, żelowego soku, składającego się w 99% z wody.

image
Żel aloesowy.

Poza wodą aloes zawiera:

  • niezbędne pierwiastki jak, miedź, magnez, mangan, sód, potas, chrom, wapń, fosfor, cynk i żelazo
  • witaminy – witamina C, β-karoten, kwas foliowy, cholinę, α-tokoferol (związek wchodzący w skład witaminy E) oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12 )
  • aminokwasy: alanina, arginina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna, histydyna, hydroksyprolina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, prolina, treonina, tyrozyna, walina i enzymy
  • wykazujące działanie odkażające i ściągające nienasycone kwasy tłuszczowe: stearynowy, linolenowy, palmitynowy, linolowy i kaprylowy, które stanowią cenne źródło tłuszczów związki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie

image
Aloes to źródło cennych składników.

 Na jakie choroby aloes?

Aloes można przyjmować doustnie jako środek: 

  • Wspomagający funkcjonowanie układu pokarmowego – sok z aloesu można przyjmować w stanach zapalnych układu pokarmowego, nieżycie lub wrzodach żołądka, dyskomforcie trawiennym. 
  • Przeczyszczający – w leczeniu zaparć  - wypróżnienie następuje zwykle w 8-10 godzinie po jego zażyciu.
  • Pobudzający apetyt – aloes zwiększa produkcję soku żołądkowego, dzięki czemu skutecznie pobudza łaknienie.
  • Żółciotwórczy i żółciopędny – zalecany przy zaburzeniach funkcji wątroby. 
  • Wzmacniający układ immunologiczny 
  • Detoksykujący – aloes, podobnie jak czystek wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. 
  • Przynoszący ulgę w nieżycie nosa - aloes łagodzi obrzęk śluzówki, dzięki czemu łagodzi katar. 

image
Aloes zaliczany jest do sukulentów. 

Aloes na skórę

Wyciąg z aloesu, stosowany zewnętrznie, smaruje się na skórę. Wspomaga on regenerację skóry i gojenie się ran – aloes działa przeciwzapalnie, stymuluje procesy obronne skóry, pobudza przyrost komórkowy. Można stosować jako wspomagającą w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy. Łagodzi też podrażnienia skóry, wywołane na przykład depilacją, czy oparzeniami słonecznymi.

Aloes przywraca skórze neutralne pH i łagodzi dolegliwości po ukąszeniach owadów zmniejszając pieczenie i swędzenie skóry, działa przeciwobrzękowo. Aloes często stosuje się też do nawilżenia skóry i włosów, a za sprawą wysokiej zawartości witamin i minerałów oraz dzięki poprawie ukrwienia skóry głowy, może to skutkować szybszym porostem włosów. Aloesem można też smarować jamę ustną. Łagodzi stany zapalne czy choroby przyzębia. 

Naturalnego żelu z aloesu można używać też jako dodatku do kremów, balsamów, peelingów lub mleczek do twarzy i ciała, a bezpośrednio jako odżywkę do włosów. Sok aloesowy może być tonikiem do twarzy czy mgiełką do włosów.

image
Aloes można uprawiać w domu.

źródło: bonavita.pl, zdrowie.tvn.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości