Swędząca skóra głowy może być objawem łupieżu tłustego.
Swędząca skóra głowy może być objawem łupieżu tłustego.

Łupież tłusty - objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby walki z chorą skórą

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Łupież tłusty, chociaż mniej widoczny, jest groźniejszy od zwykłego łupieżu i łupieżu pstrego. Nieleczony powoduje nawet wypadanie włosów. 

Łupież tłusty i łupież suchy - czym się różnią

Łupież tłusty to choroba naskórka, spowodowana najczęściej łuszczeniem skóry głowy. Rozpoczyna się na czubku głowy, obejmując zasięgiem zakola. Suchy łupież dotyczy osoby, które nie mają problemu z łojotokiem. Te dwa rodzaje łupieżu różnią się tym, że w przypadku tłustego tworzą się żółte plamki i strupki na skórze głowy, natomiast suchy charakteryzuje się tradycyjnym, białym kolorem. Płatki łupieżu suchego niemal natychmiast wypadają z włosów i lądują na naszych ubraniach. 

Objawy i przyczyny łupieżu tłustego

Łupież tłusty powoduje wypadanie włosów, które bardzo trudno zregenerować. Wszystko za sprawą drożdżaków, atakujących skórę głowy. Gdy jeszcze dodamy do tego drapanie, tym łatwiej uszkodzić cebulki włosowe i w efekcie dochodzi do wyłysienia. Łupież pstry pojawia się u osób, które mają problem z przetłuszczaniem się włosów i skóry głowy. Innymi przyczynami występowania choroby naskórka są stres, niedokładne lub rzadkie mycie głowy, niespłukanie szamponu, źle dobrane kosmetyki, brak dbałości o prawidłową dietę oraz grzyby rodzaju Malassezia. Problem z łupieżem tłustym mają również kobiety, przechodzące zmiany hormonalne. Choroba występuje u młodzieży w wieku dojrzewania, gdy pojawia się trądzik. 

Podstawowym objawem łupieżu tłustego jest nieprzyjemny efekt po umyciu włosów. Dolegliwość charakteryzuje się tym, że nawet krótko po zastosowaniu szamponu mamy problem z efektem tłustych włosów. Odnosimy wrażenie, jakby kosmetyk w niczym nie pomógł. Włosy się zlepiają, wyglądają na brudne. 


image
Łupież tłusty atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. 

Łojotokowi naskórka głowy sprzyja przebywanie w mocno nagrzanych pomieszczeniach. W ciepłych temperaturach, skóra potrzebuje większych ilości łoju - zalecane jest częste wietrzenie mieszkania w okresie zimowym i lekkie odkręcenie kurka w grzejnikach na mniejszą temperaturę. Łupież tłusty - tak jak suchy - częściej występuje w zimnych porach roku, aniżeli latem. 

Domowe sposoby na łupież tłusty

Z łupieżem pstrym można sobie poradzić, stosując odpowiednie preparaty i dietę. Nie trzeba od razu kierować się do lekarza, gdy pojawią się żółte płatki na skórze głowy.

  • podstawową zasadą jest stosowanie specjalistycznego szamponu antyłupieżowego; przeciwgrzybiczne zastosowanie mają szampony, zawierające tzw. ketokonazol. Oczyszczają skórę głowy, zmniejszając łojotok i redukując tłustość włosów;
  • szampon z ketokonazolem stosujemy ok. czterech tygodni, 3-4 razy w ciągu 7 dni; 
  • unikanie kontaktu z prostownicą, suszarką i lokówka, a także z żelami do włosów; powodują one wysuszenie skóry głowy 
  • dieta bogata w witaminy B, A, E oraz cynk, żelazo i potas; produkty z witaminami będą przeciwdziałać wypadaniu włosów i wzmocnią cebulki włoskowe 
  • zminimalizować spożywanie słodyczy, mocnej i słodzonej kawy czy herbaty, alkoholu, ostrych przypraw i sosów.
  • zadbać o odpowiednią ilość snu, dzień relaksu, nie zapominać o aktywności fizycznej 


image
Na łupież tłusty zalecany jest szampon z ketokonazolem. 

Kiedy udać się do lekarza z łupieżem tłustym? 

Specjalista pomoże nam wówczas, gdy nie zadziałają domowe sposoby walki z łupieżem suchym i żółte płatki powrócą na skórę głowy. Dermatolog przepisze nam wówczas preparaty, takie jak szampony, płyny i środki antygrzybiczne. Stosuje się również leki doustne, również polecane przez lekarza podczas wizyty. To ostateczna forma leczenia łupieżu tłustego, gdy wszystkie inne środki zawiodą. 



Zobacz też: Łupież pstry. Przyczyny i leczenie tajemniczych plam na skórze



źródło: kobietytomy.pl, wylecz.to, poradnikzdrowie.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości