Są różne rodzaje masaży: lecznicze, klasyczne i relaksacyjne.
Są różne rodzaje masaży: lecznicze, klasyczne i relaksacyjne.

Masaż - rodzaje, wskazania. Jak wybrać najlepszy dla siebie?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Istnieje kilkadziesiąt rodzajów masaży. Różnią się one przebiegiem, techniką oraz środkami stosowanymi w jego trakcie.

Niektórzy decydują się na masaż ze względów zdrowotnych. Inni wybierają go jako formę relaksu i głębokiego odprężenia. Masaż może być doskonałym sposobem na zwolnienie tempa dla zapracowanych osób. W profesjonalnym gabinecie masażu możemy się spodziewać niezwykłych doznań dzięki kojącej muzyce, blasku świec i niezwykłym zapachom.

Zobacz też: Kąpiele termalne i ich wpływ na zdrowie – gdzie z nich korzystać?

Kobieta podczas masażu ciała.
Masaż to idealna forma relaksu.

Rodzaje masaży

Oferta masaży jest naprawdę bogata. Masaż balijski, masaż tajski, masaż Shiatsu, a może masaż hawajski Lomi Lomi czy ajurwedyjski – który wybrać?

  • masaż leczniczy – stosuje się go w fizjoterapii. Ma on na celu zmniejszenie objawów chorób i urazów, zwłaszcza narządów ruchu, przykurczy mięśniowych, problemów ze stawami i mięśniami; polecany jest także po zakrzepach żył i przy problemach z oddychaniem. Technika przeprowadzania przypomina masaż klasyczny.
  • masaż klasyczny – wykorzystuje technikę dotyku w celu wywołania u osoby masowanej dobrego samopoczucia i odprężenia, istnieje kilkanaście technik tego masażu, a we wszystkich przeprowadzane są kolejno: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wałkowanie.
  • masaży relaksacyjny - może być, np. masłem Shea, gorącymi kamieniami, świecą aromatyczną, gorącym olejem kokosowym, czy dźwiękiem mis tybetańskich. Masaż ten wprowadza w stan głębokiego relaksu, dzięki czemu zapominamy o stresie i zmęczeniu. Ciało uwalnia się od napięć, a mięśnie zyskują swobodę. Masaż ten koi nerwy i niweluje stres oraz stymuluje wydzielanie endorfin, które wywołują u nas uczucie szczęścia.

Masaż dźwiękami mis tybetańskich.
Masaż dźwiękiem mis tybetańskich.

  • masaż balijski - jego ojczyzną jest wyspa Bali, zwana „wyspą szczęśliwych ludzi”. Masaż balijski jest masażem głęboko relaksującym i odstresowującym. Zmniejsza zmęczenie, pomaga na bezsenność, likwiduje stres. Zapewnia intensywną stymulację układu krwionośnego i limfatycznego. Wspomaga regulację układu hormonalnego, normuje przemianę materii, niweluje napięcia mięśni i ból kręgosłupa. Redukuje bóle pleców, barków i szyi. Idealnie nawilża, pielęgnuje i regeneruje skórę. Może być stosowany jako element rehabilitacji po urazach. Polecany dla osób żyjących w stresie, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia.

  • masaż tajski - ten rodzaj masażu łączy elementy akupresury, Ajurwedy, Tai Chi i jogi pasywnej. Jest nazywany „jogą dla leniwych”, zachwyca dynamiką i rytmem. Masaż ten powoduje rozładowane napięcia mięśni, stawów i ścięgien, pobudzony zostaje układ krwionośny i limfatyczny, co przywraca równowagę w organizmie, relaksuje, jednocześnie dając zastrzyk energii.
  • masaż Shiatsu -  to masaż japoński, którego tradycja sięga 5000 lat wstecz. Ma tę przewagę nad zwykłym masażem relaksacyjnym, że odprężając i relaksując, dodaje energii. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, każdy zastój energii to choroba: narządu, psychiki, ducha. Praktyk sztuki masażu Shiatsu wsłuchuje się w energetyczny przekaz Twojego ciała, usuwając te blokady poprzez stymulację punktów akupresurowych. Uruchamia w ten sposób Twój naturalny potencjał samouzdrawiania. Słowo  „Shiatsu” znaczy po japońsku „ucisk kciukami”, ale masażysta stosuje też ucisk dłońmi, łokciami, przedramionami i stopami. Masowane jest całe ciało z wyjątkiem stref intymnych, na masaż otrzymuje się jednorazową bieliznę.

  • masaż hawajski Lomi Lomi– wykonywany jest za pomocą rolowanych po ciele pałeczek bambusa; używa się do niego ciepłego oleju oraz dźwięku – może być to zarówno muzyka, jak i śpiew masażysty czy masażystki. Celem masażu jest relaks oraz poprawa krążenia i stabilizacja systemu nerwowego.

  • masaż ajurwedyjski - ma działanie detoksykacyjne i upiększające – wygładza i nawilża skórę. Sprawia, że staje się jędrna, elastyczna i aksamitnie gładka. Likwiduje niekorzystne skutki stresu, odpręża i rozluźnia. Ma działanie antydepresyjne. Poprawia przemianę materii, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, przez co wspomaga odchudzanie. Pobudza krążenie krwi i aktywuje procesy oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii, toksyn i zanieczyszczeń. Stymuluje układ odpornościowy. Redukuje stany zapalne oraz obrzęki. Poprawia sprawność i elastyczność stawów. Oleje stosowane w trakcie masażu wnikają w tkanki głęboko, wywierając dobroczynny wpływ na skórę i organy wewnętrzne. Ich zapach odpręża fizycznie i psychicznie

Kobieta odpoczywająca po masażu.
Masaż odpręża.

  • masaż szwedzki - to specjalna kompilacja najbardziej delikatnych technik, sprzyjających relaksacji. Specjalne techniki falujących ruchów eliminują zastoje i opuchliznę nóg. Wspomagają pracę układu krążenia i układu limfatycznego. Szwedzki masaż polecany jest szczególnie kobietom w ciąży, gdyż przeciwdziała rozstępom ciążowym i poporodowym. Redukuje też dolegliwości bólowe przeciążonego kręgosłupa, barków i karku. Zmniejsza zmęczenie mamy i wpływa uspokajająco na dziecko. Kobieta leży w pozycji bezpiecznej dla siebie i dziecka, a terapeuta wykonuje miękkie i delikatne ruchy głaskania, które przynoszą ulgę napiętym mięśniom.

  • drenaż limfatyczny - modeluje sylwetkę, pomaga w walce z cellulitem i ułatwia utratę wagi. To skuteczna i szybka pomoc w eliminacji obrzęków. Poprawia kondycję, pielęgnuje i polepsza wygląd skóry. Idealnie relaksuje i odpręża. Przyśpieszając krążenie limfy, wspiera detoksykację organizmu. Przyśpiesza także rehabilitację po urazach. Drenaż limfatyczny to nie tylko ulga, lecz zabieg natychmiast poprawiający Twoje samopoczucie. Pacjent podczas sesji leży w pozycji drenażowej (z podniesioną masowaną kończyną), która ułatwia odpływ zalegającej chłonki. Masaż limfatyczny jest bardzo delikatny, powolny. Wykonywane przez terapeutę ruchy mają charakter przepychający.

  • facefitness - to forma masażu twarzy. Regularna gimnastyka twarzy działa liftingująco na owal, niweluje na zmarszczki mimiczne i te związane z wiekiem, przywraca symetrię twarzy i witalność skóry. Facefitness aktywuje krążenie krwi i limfy w obrębię głowy, szyi i dekoltu, poprawiając koloryt cery, redukując obrzęki oraz potęgując wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków. Dodatkowo proste techniki automasażu rozluźniają  napięcia  mięśniowe w obrębie twarzy,  niwelując zmarszczki mimiczne i zwiększając elastyczność skóry. Ten masaż może być wykonywany samodzielnie w domu

Kobieta podczas masażu twarzy.
Masaż twarzy to forma walki z oznakami starzenia.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu

Wskazania do wykonania masażu są różne. Może to być po prostu chęć odprężenia i zredukowania stresu  po dłuższym okresie pracy umysłowej lub intensywnego wysiłku fizycznego. Szczególnymi wskazaniami do masażu są obrażenia ortopedyczne, czyli skręcenia, zwichnięcia, złamania oraz stłuczenia, stany po wylewie i innego rodzaju porażeniach oraz przykurczach mięśni, deformacje kręgosłupa czy intensywne treningi sportowe i inny intensywny wysiłek fizyczny.

Masaże nie są jednak wskazane dla wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajdziemy: żylaki oraz stany zapalne żył, menstruację, zmiany na skórze, jak wypryski czy zmiany alergologiczne, nadciśnienie tętnicze, temperaturę ciała powyżej 38 st. C.
masaż.

Olejek do masażu.
Pachnący olejek towarzyszy masażowi relaksacyjnemu.

Cena masażu

Gabinety mogą wykonywać zabiegi masażu komercyjnie lub z refundacją. W przypadku refundacji są to najczęściej zabiegi fizjoterapeutyczne, refundowane przez NFZ i wykonywane w państwowych placówkach lub współpracujących z NFZ placówkach prywatnych. Tutaj najczęściej wykonywane są masaże lecznicze i rehabilitacyjne.

W przypadku usług w prywatnych gabinetach masażu, mamy praktycznie dostęp do wszystkich ich rodzajów. Masaże oferują specjalistyczne salony, są one często częścią pobytu w ośrodkach spa, a coraz częściej pojawiają się jako dodatkowa usługa w klubach fitness i siłowniach.

Cena za usługę uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju masażu, ale także od kilku innych czynników, jak na przykład samo miasto. Za prosty masaż relaksacyjny można w jednym miejscu zapłacić 50 złotych, w innym za to samo będzie 150 złotych.

Podczas wyboru masażu należy kierować się przede wszystkim jego działaniem, należy także upewnić, że nie jest on przeciwwskazany przy stanie zdrowia osoby masowanej. W przypadku, gdy miało się kontuzje lub cierpiało wcześniej na choroby związane z żyłami lub skórą, należy o nich powiadomić masażystę przed rozpoczęciem zabiegu. Umawiając wizytę możemy opisać masażyście swój problem, aby on dobrał dla nas odpowiednią technikę masażu.

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości