47 obserwujących
4975 notek
1781k odsłon
307 odsłon

Noblem ukarani

Wykop Skomentuj7

Świetnie ujął kwestię prof. Nalaskowski pisząc o oczekiwaniach kulturalnych i patriotycznych Polaków, że doceniony zostanie Zbigniew Herbert i przyznana mu zostanie nagroda Nobla. Sprzeczne to by było jednak z duchem czasu, który zadecydował odmiennie, o ukaraniu Polski Noblem dla Tokarczuk.

Jeśli ktoś ma jeszcze wątlwości, to wykład pani Tokarczuk w Stocholmie powinien je rozwiać  

Pani Tokarczuk wzięła się za Kolumba. Nie jest w tym oryginalna, bo Kolumb od pewnego czasu źle się kojarzy środowiskom lew-lib, więc i pani Tokarczuk pożeglowała z duchem politpoprawności.

Myślę, że pani Tokarczuk ma kolejny temat do pisarskich peregrynacji: Kolumb wywołał małą epokę lodową. Tokarczuk może pisać ksiązki typu fantasy, ma zadatki by osiągnąć mistrzostwo w tym gatunku literackim.. 

https://www.tvp.info/45667628/olga-tokarczuk-cos-jest-ze-swiatem-nie-tak 

Kolumb i jego odkrycie Ameryki to koniec w. XV, podczas gdy mała epoka lodowcowa rozpoczęła się w w. XIII, a jej namacalne skutki to zagłada osiedli grenlandzkich wikingów, które straciły z powodu klimatu kontakt z Islandią i Norwegią i mozliwości niezbędnej do przetrwania wymiany handlowej. Kolumb nic wspólnego z epoką lodową nie miał. Zadecydowały o niej erupcje wulkaniczne w tropikach, które ograniczyły dopływ energii słonecznej na półkuli północnej, doprowadziły do zwiększenia powierzchni lodowców na Grenlandii, a następnie do pokrycia płn. Atlantyku warstwą lekkiej zimnej słodkiej wody z ich topnienia w zetknięciu z oceanem, która stworzyła zimny pancerz na powierzchni, a to spowodowało znaczne oziębienie klimatu w Europie i Grenlandii. 

Takie banialuki to ewenement. Opozycja podobno narzeka, że TVP nie transmitowała tego wydarzenia. Całe szczęście, że zaoszczędziła nam wysłuchiwania tych bzdur.  

https://www.salon24.pl/newsroom/1004748,opozycja-oburzona-ze-tvp-nie-transmitowala-odczytu-noblowskiego-olgi-tokarczuk 

I proszę porównać postawę pani Tokarczuk z postawą niezłomnej kobiety, dr. Katarzyny Jachimowicz, która rzuciła wyzwanie systemowi w Norwegii i ... wygrała. 


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura