156 obserwujących
8177 notek
21573k odsłony
2856 odsłon

Ogromna awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie. Rafał Trzaskowski powołał sztab kryzysowy

Awaria sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Powsińskiej w Warszawie. Fot. PAP/Mateusz Marek
Awaria sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Powsińskiej w Warszawie. Fot. PAP/Mateusz Marek
Wykop Skomentuj206

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o zorganizowaniu sztabu kryzysowego w sprawie awarii ciepłowniczej sieci Veolia przy ul. Powsińskiej - poinformował rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa. Poparzona jest jedna osoba, zalane zostały samochody.

Do poważnej awarii sieci ciepłowniczej doszło rano w rejonie ul. Powsińskiej. Jak poinformowała warszawska straż pożarna, zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości Powsińskiej 67 wpłynęło ok. godz. 9.45. Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą woda, z której nastąpił wyciek. Strażacy pomagają opuścić pojazdy osobom, które utknęły na miejscy zdarzenia. 

Po awarii ciepłowniczej na Mokotowie w rozlewisku i w gęstej mgle utknęło około dwustu samochodów, w tym siedem autobusów. Strażacy udzielili pomocy stu osobom - poinformowała Mazowiecka Straż Pożarna.

"Rozlewisko wody ma długość ok. 600 m. Na drodze w rozlewisku i gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Straż pożarna udzieliła pomocy 100 osobom. Na miejscu jest 20 strażaków i 5 samochodów" - przekazała na Twitterze Mazowiecka Straż Pożarna. 


Strażacy otrzymują też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

„Prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję o zorganizowaniu sztabu kryzysowego w sprawie awarii ciepłowniczej sieci Veolia przy ul. Powsińskiej” - napisał Dąbrowa na Twitterze.  


Nasze służby w pierwszej kolejności będą pracowały nad tym, aby ograniczyć zasięg awarii - poinformowała Aleksandra Żurada, rzecznik Veolia Energia Warszawa S.A.

Jak przekazała Żurada, w wyniku awarii sieci ciepłownicznej w rejonie ulic Powsińskiej i Gołkowskiej występują na terenie całej Warszawy występują zakłócenia w dostawie ciepłej wody i ogrzewania do budynków. 

– Na razie jeszcze nie mówimy o braku dostaw ciepła. Na razie wiemy, że są zakłócenia tzn., że ciśnienie wody i temperatura mogą być niższe – powiedziała Żurada. 

Dodała też, że służby techniczne w pierwszej kolejności będą pracowały nad tym, aby ograniczyć zasięg awarii. – Będą też ustalały przyczynę awarii i ją usuwały – podkreśliła Żurada. 

Sparaliżowany ruch w Warszawie

Awaria sieci ciepłowniczej sparaliżowała ruch w rejonie ulic Powsińskiej. Zablokowana jest m.in. ul. Limanowskiego w kierunku Wiertniczej i Powsińska, odcinek ul. Idzikowskiego, Gołkowska. – Jest dużo pary. Na miejscu pracują też strażacy. Na razie nikt nie ucierpiał – powiedział asp. szt. Robert Koniuszy.

Ul. Powsińska Warszawa. Awaria sieci ciepłowniczej
Awaria sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Powsińskiej w Warszawie. Uszkodzeniu uległa rura z gorącą wodą, z której nastąpił wyciek. Fot. PAP/Mateusz Marek

Na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej. – Zabezpieczamy miejsce zdarzenia oraz pomagamy opuścić pojazdy osobom, które utknęły na miejscy zdarzenia. Znajduje się tam też jeden autobus – powiedział kpt. Wojciech Kapczyński. 

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, z powodu awarii mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu linii 131, 159, 162, 164, 180, 185 i 187. 

Osoba z poparzeniami

W wyniku awarii ciepłowniczej na Mokotowie jedna osoba została poparzona - przekazała Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy.

"Zalane są drogi dojazdowe oraz osiedla do ul. Gołkowskiej. Jedna osoba została poparzona (mieszkanka osiedla, która ratowała zwierzę z zalanej piwnicy)" - poinformowała na Facebooku Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy.

Woda zalała też część podziemną budynków na rogu ul. Idzikowskiego i Czerniakowskiej. Ochroniarz z budynku przy ul. Idzikowskiego 2 przekazał, że widząc płynący strumień wody zabezpieczył wejście, mimo to woda wdarła się do podziemi.

– Najwięcej gorącej wody wdarło się do garażu – powiedział ochroniarz. Dodał, że zalane zostały samochody.

Odcinek drogi, na którym pracują służby, jest odgrodzony taśmami, a ruch wstrzymują strażacy i policjanci. Na południowym pasie ul. Powsińskiej na długości kilkuset metrów zalega warstwa parującego szlamu, a ze studzienek wydobywa się para.

– Widziałem moment awarii, gdy jechałem do sklepu. W górę z ziemi buchnął gejzer gorącej wody wysoki na kilka metrów – opowiadał jeden z mieszkańców ul. Idzikowskiego. Natomiast pracownik służb działających na miejscu mówił, że na ul. Idzikowskiego samochody stały w gorącej wodzie.

Obecnie odcięto dopływ wody do uszkodzonym odcinka kolektora ciepłowniczego, trwa wypompowywanie pozostającej wody do kanału wzdłuż ul. Czerniakowskiej.

Po awarii ciepłowniczej na Mokotowie w rozlewisku i w gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Strażacy udzielili pomocy 100 osobom.

System ciepłowniczy został tak podzielony, aby elektrociepłownia Żerań i ciepłownia Kawęczyn utrzymały prace i zapewniły bezpieczne dostawy ciepła do ponad połowy mieszkańców Warszawy - poinformowała w komunikacie spółka Veolia Energia Warszawa S.A. Dodała, że zmniejszono już obszar zasięgu awarii i przystąpiono do jej usuwania.

Veolia: pracujemy nad usunięciem awarii

Na chwilę obecną system ciepłowniczy został tak podzielony, aby elektrociepłownia Żerań i ciepłownia Kawęczyn utrzymały prace i zapewniły bezpieczne dostawy ciepła do ponad połowy mieszkańców Warszawy. "W ten sposób zmniejszyliśmy obszar zasięgu awarii i jednocześnie przystąpiliśmy do usuwania awarii przy ul. Powsińskiej" - przekazała spółka. 

Przedstawiciele Veolii są członkami sztabu kryzysowego powołanego przez Prezydenta m.st Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Spółka na bieżąco będzie przekazywała najbardziej aktualne informacje na swojej stronie www.energiadlawarszawy.pl a więcej szczegółów zarówno na temat przyczyn awarii oraz przewidywanych czasów usunięcia planuje podać dzisiaj około godziny 15.00.

KW

Wykop Skomentuj206
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka