148 obserwujących
7417 notek
19399k odsłon
5930 odsłon

Prezydent Duda nie pojedzie do Jerozolimy na uroczystości wyzwolenia Auschwitz

Prezydent Duda nie pojedzie do Jerozolimy. fot. PAP
Prezydent Duda nie pojedzie do Jerozolimy. fot. PAP
Wykop Skomentuj498

Nie będę brał udziału w wydarzeniu w Jerozolimie 23 stycznia, stanowisko całego polskiego rządu i moje było takie, że albo Polska będzie mogła tam zabrać głos, albo nie będę brał udziału w tym wydarzeniu - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej odniósł się do uroczystości, jakie odbędą się w Jerozolimie pod koniec miesiąca w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

- Stanowisko całego polskiego rządu i moje jako prezydenta jest jednoznaczne: albo Polska będzie mogła zabrać głos, albo prezydent Rzeczypospolitej nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu - mówił prezydent po zakończeniu Rady Gabinetowej.

- W związku z tym komunikuję jednoznacznie, przesądziliśmy, że jako prezydent Rzeczypospolitej nie będę brał udziału w wydarzeniu, które będzie miało miejsce w Jerozolimie 23 stycznia - oznajmił Duda.

27 stycznia - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu  

- Tym prawdziwie najważniejszym dniem, w którym świat od wielu lat obchodzi Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu jest 27 stycznia - to jest ta data i to miejsce, czyli teren byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau - powiedział prezydent Duda.

Jak podkreślił, są to uroczystości od lat organizowane przez muzeum przy wsparciu polskiego rządu, zaś jego najważniejszymi uczestnikami i gospodarzami są ocaleni z Holokaustu. - Tak też będzie w tym roku. Oni przybędą i tam, wraz z przywódcami z wielu państw świata, w tym z koronowanymi głowami, będziemy obchodzili tę wielką rocznicę i oddamy pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu - powiedział prezydent.

Zapowiedział, że podczas obchodów oddany zostanie także hołd żołnierzom Armii Czerwonej: żołnierzom rosyjskim i wielu narodów ówczesnego Związku Radzieckiego, którzy walczyli o wyzwolenie tych, którzy w obozie Auschwitz-Birkenau pozostali, a także wszystkim rosyjskim jeńcom zamordowanym w Auschwitz-Birkenau. - To jest wielka ofiara, którą naród rosyjski i inne narody ówczesnego Związku Sowieckiego poniosły - podkreślił prezydent.

"Aby rozwiać wszelkie wątpliwości: zarówno Yad Vashem  jak i izraelskie władze wiedzą o warunkach udziału Prezydenta  Andrzeja Dudy  w uroczystościach 23.01 od co najmniej czterech miesięcy" - napisał na Twitterze Marek Magierowski - ambasador RP w Izraelu.


World Holocaust Forum w Jerozlimie

"World Holocaust Forum" zaplanowano w dniach 22-23 stycznia. Najważniejsi politycy z Europy przyjadą do Jerozolimy, by upamiętnić wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. prezydent Niemiec Frank Walter-Steinmeier, Francji Emmanuel Macron i książę Walii Karol.

Jak informowały wcześniej media, bezpośrednim powodem rezygnacji Dudy z wyjazdu do Jerozolimy miały być napastliwe wypowiedzi pod adresem Polski zaproszonego na uroczystości Władimira Putina oraz fakt, że współorganizatorem Forum Holokaustu jest szef izraelskiego MSZ Israel Katz, który wielokrotnie negatywnie wypowiadał się o roli Polski w czasie II wojny światowej.

KJ

Wykop Skomentuj498
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka