155 obserwujących
8156 notek
21517k odsłon
3770 odsłon

Niepodziewany zwrot akcji. Opozycja wygrała głosowanie ws. miliardów dla TVP

Posłowie KO Piotr Adamowicz i Iwona Śledzińska-Katarasińska podczas konferencji prasowej. fot. PAP
Posłowie KO Piotr Adamowicz i Iwona Śledzińska-Katarasińska podczas konferencji prasowej. fot. PAP
Wykop Skomentuj162

Sejmowa komisja kultury nie zgodziła na przekazanie TVP i Polskiemu Radiu prawie 2 miliardów złotych. Zadecydowały glosy opozycji.

Senat 6 lutego odrzucił przyjętą wcześniej przez Sejm nowelę ustawy, gwarantującą 1,95 miliarda złotych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W takich sytuacjach cała ustawa wraca do Sejmu i ponownie zajmowała się nią Komisja Kultury i Środków Przekazu.

PiS przegrało głosowanie ws. miliardów dla TVP

Sejmowa komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała uchwałę Senatu w sprawie noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych.  

"Za" odrzuceniem ustawy w całości, czyli w praktyce poparciem stanowiska Senatu, opowiedziało się 14 posłów i posłanek. "Przeciwko" natomiast zaledwie 10. Tym samym PiS przegrało głosowanie, nikt się nie wstrzymał. To niewielkie zwycięstwo, ponieważ jest to jedynie opinia komisji, która zostanie przedstawiona Sejmowi. Ostateczną decyzję w sprawie pieniędzy m.in. dla TVP podejmą posłowie i posłanki w czwartkowym głosowaniu.

Sprawozdawcą komisji została posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Nowela ustawy przewiduje wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

Nowelizacja obejmuje też zmianę w ustawie o radiofonii i telewizji. Chodzi o uchylenie ust. 1 w art. 27 stanowiącego, że "zarząd spółki liczy od jednego do trzech członków". Mają tu obowiązywać rozwiązania z kodeksu spółek handlowych.

KJ

Wykop Skomentuj162
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka