Strażacy są zaangażowani w walkę z pandemią. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Strażacy są zaangażowani w walkę z pandemią. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Koronawirus w Szkole Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. Korona-raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 35

W wielkanocny poniedziałek potwierdzono w Polsce 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć kolejnych trzynastu osób. 

Zakażenie wykryto dotąd w sumie u 6934 osób, z których 245 zmarło. 

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (86), śląskiego (33), mazowieckiego (24), łódzkiego (22), opolskiego (20), podlaskiego (16), małopolskiego (14), dolnośląskiego (12), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), lubelskiego (6), podkarpackiego (4) oraz pomorskiego (4). 

W wielkanocny poniedziałek na COVID-19 zmarło sześciu mężczyzn i siedem kobiet. Osoby zmarłe były w wieku od 62 do 98 lat. Większość miała choroby współistniejące. 


Na świecie na COVID-19 choruje ponad 1 900 000 osób. Odnotowano ponad 446 tys. ozdrowień. Zmarło ponad 118 tys. osób.

Antonow we wtorek w Polsce

Antonow An-225 Mriya to najcięższy samolot na świecie. We wtorek wyląduje na warszawskim Lotnisku Chopina z ładunkiem 400 ton niezbędnych środków do walki z koronawirusem w Polsce.

7 mln maseczek typu P2, tysiące kombinezonów ochronnych, kilka tysięcy przyłbic otrzyma Polska w transporcie z Chin. Środki ochrony zostały zakupione przez spółki KGHM Polska Miedź i Lotos na zlecenie rządu. Gigantyczny Antonov An-225 Mriya wyląduje w Warszawie 14 kwietnia ok. godziny 9:30. 

Koronawirus w SGSP

Potwierdzono obecność koronawirusa u czterdziestu siedmiu osób w Szkole Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. Objęci kwarantanną podchorążowie będą rozlokowani w innych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej – poinformowała Komenda Główna PSP.

„W związku z potwierdzeniem obecności koronawirusa u 47 podchorążych podjęto decyzję o przeprowadzeniu dezynfekcji pomieszczeń uczelni” - podała na Twitterze Komenda Główna PSP. 

„W czasie działań dezynfekcyjnych osoby przebywające na kwarantannie na terenie szkoły przebywały poza tymi pomieszczeniami, w innych salach i korytarzach” - napisano.

Osocze ozdrowieńców dla chorych na COVID-19

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie pracuje nad podawaniem osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na COVID-19. „Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych" – poinformowała placówka. 

Projekt działa przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.  

Podobne projekty rozpoczęły się już w USA i we Włoszech. 

Zapadalność na koronawirusa w Polsce

Zapadalność na koronawirusa w Polsce na 100 tys. osób wynosi 17,4 - podał w poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny. Najwyższy wskaźnik notowany jest w województwie mazowieckim - 30,7; najniższy w pomorskim - 7,3.

Średni wskaźnik zachorowalności na koronawirusa w Polsce wynosi 17,4 na 100 tys. osób – podał Główny Inspektorat Sanitarny na Twitterze. 

Najwyższy poziom notowany jest na Mazowszu, gdzie wynosi 30,7; w województwie dolnośląskim - 24,0 oraz w łódzkim - 21,5. Wysoki wskaźnik jest również w województwach: podlaskim (18,8) oraz śląskim (18,7). 

Putin o pandemii w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał w poniedziałek, że sytuacja z koronawirusem rozwija się w Rosji „w nie najlepszym kierunku” i że szczyt epidemii nie został jeszcze osiągnięty - zarówno w całym kraju, jak i w stolicy, gdzie zachorowań jest najwięcej.

– Widzimy, że sytuacja zmienia się praktycznie codziennie i - niestety - liczba chorych się zwiększa. Coraz więcej jest przypadków właśnie takiego ciężkiego przebiegu choroby – powiedział Putin na naradzie poświęconej sytuacji epidemicznej. 

Moskwa, Rosja, koronawirus
Moskwa, Rosja, dezynfekcja ulic. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Putin ocenił, że Rosji udaje się podejmować w walce z epidemią działania wyprzedzające i zalecił, by działać tak nadal, a jednocześnie zauważył, że „sytuacja nie staje się lepsza”. Zaznaczył, że Moskwa i obwód moskiewski, jak również wszystkie miasta Rosji liczące ponad milion mieszkańców są obszarami podwyższonego ryzyka. 

Nie wszyscy wyleczeni mają przeciwciała

Nie wszyscy wyleczeni z Covid-19 mają przeciwciała i są odporni na kolejne infekcje - oświadczyli eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ci, którzy mają wykrywalny poziom przeciwciał, powinni być chronieni, ale nie wiadomo, przez jaki czas.  

Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, przestrzegł przed zniesieniem ograniczeń w przemieszczaniu się ludności i ponownym otwarciem firm, pomimo że prezydent USA Donald Trump czy gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo wyrazili nadzieję na ponowne otwarcie firm, gdy tylko będzie to możliwe. 

Donald Trump oskarżył wcześniej WHO o nadmierne zbliżenie z Chinami i wydawanie złych rekomendacji podczas początkowej fazy pandemii, szczególnie dotyczących niezamykania granic. Amerykański przywódca miał też grozić wycofaniem się swojego kraju z dalszego finansowania WHO.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości