154 obserwujących
8022 notki
21166k odsłon
2719 odsłon

"GW" zaatakowała Zaradkiewicza. Bułgarski eurodeputowany wystąpił w obronie sędziego

Kamil Zaradkiewicz. fot. Youtube
Kamil Zaradkiewicz. fot. Youtube
Wykop Skomentuj218

Bułgarski eurodeputowany jest oburzony atakiem dziennikarzy "Gazety Wyborczej" na sędziego Kamila Zaradkiewicza.

Wojciech Czuchnowski i Justyna Dobrosz-Oracz w artykule pt. „Niebezpieczna przeszłość Kamila Zaradkiewicza” ujawnili orientację sędziego. Zdaniem bułgarskiego eurodeputowanego był to "seksistowski i homofobiczny atak".

Atak "GW" na Zaradkiewicza

1 maja prezydent Andrzej Duda po wygaśnięciu kadencji Prezes SN Małgorzaty Gersdorf przekazał obowiązki Prezesa SN Kamilowi Zaradkiewiczowi. „Gazeta Wyborcza” ujawniła prywatne sprawy sędziego, co oburzyło nawet polityków lewicy i opozycyjnych komentatorów i dziennikarzy. Sędzia Zaradkiewicz zrezygnował z pełnienia obowiązków I prezesa SN i zastąpił go Aleksander Stępkowski. Redaktor Czuchnowski dał do zrozumienia, że jego celem było odejście Zaradkiewicza, ale gdyby wiedział, że zastąpi go "taki brzydal”, to "nigdy nie napisałby swojego tekstu”.

Bułgarski europoseł chce potępienia "GW"

Iłchan Kjuczjuk z partii Ruchu na Rzecz Praw i Wolności (w PE wchodzi ona w skład Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – ALDE) skierował pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Eurodeputowany domaga się potępienia seksistowskiego i homofobicznego ataku na polskiego sędziego Kamila Zaradkiewicza.

Kjuczczjuk wskazuje w swoim apelu, że autorzy artykułu atakującego sędziego – Justyna Dobrosz-Oracz oraz Wojciech Czuchnowski w sposób bezprecedensowy złamali etyczne zasady dziennikarskie ujawniając orientację seksualną sędziego.

"Oczekuję reakcji Pani oraz Komisji Europejskiej na skandal jaki miał miejsce ostatnio w Polsce. Dwoje dziennikarzy z jednej z wiodących gazet zaatakowało polskiego sędziego Kamila Zaradkiewicza, urzędującego jako tymczasowy Prezes Sądu Najwyższego w sposób bezprecedensowy, ujawniając w artykule orientację seksualną sędziego, czym pogwałcili wszystkie etyczne standardy dziennikarstwa" – czytamy w liście bułgarskiego europosła do Ursuli von der Leyen.

Iłchan Kjuczjuk wskazuje: "Zrobili to dziennikarze „Gazety Wyborczej” Justyna Dobrosz-Oracz oraz Wojciech Czuchnowski. Twierdzimy, że jest to manifestacja nieakceptowalnej homofobii. Wierzę, że Pani oraz Komisja Europejska potępią ten skandaliczny i bezprecedensowy atak i obronią zasady moralne, którym my politycy, ale także dziennikarze, powinniśmy być wierni. Oczekuję na Pani pilną odpowiedź".

Bodnar ws. ataków na Zaradkiewicza

Portal tvp.info zapytał o opinię w tej sprawie RPO Adama Bodnara. W Konstytucji RP (art. 47) czytamy: „Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.” 

Zdaniem RPO nie musi on publicznie stawać w obronie i interweniować ws. Kamila Zaradkiewicza, ponieważ miejsce, w którym zmieszano go z błotem jest "podmiotem prywatnym”. Do faktu, iż sędzia jest osobą publiczną, piastującą stanowisko w instytucji publicznej – Bodnar się nie odnosi. 

– Zgodzić się należy, że istotne wątpliwości budzi ujawnienie w tekście faktów o prywatnym życiu sędziego Kamila Zaradkiewicza. Uprzejmie informuję, że sam zainteresowany nie zwrócił się do RPO z wnioskiem o podjęcie działań w tej sprawie. Należy zwrócić uwagę, że „Gazeta Wyborcza” jest podmiotem prywatnym, a kompetencje Rzecznika dotyczą przede wszystkim działań organów publicznych – tłumaczy się Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Podkreśla jednocześnie, że „z uwagą śledzi debatę publiczną toczącą się za pośrednictwem mediów, starając się podejmować działania zapewniające poszanowanie zarówno wolności słowa, jak i dóbr osobistych i prywatności osób fizycznych”. W tym wypadku jednak postanowił pokierować się „zasadą subsydiarności”, dlatego uznał, że nie musi interweniować, "gdy jednostka jest w stanie samodzielnie dochodzić swoich praw”, a "zainteresowanemu przysługują środki ochrony dóbr osobistych przewidziane w kodeksie cywilnym”.

KJ

Wykop Skomentuj218
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura