Polski Bon Turystyczny - komu się należy? Projekt trafił do Sejmu

Bon turystyczny o wartości 500 zł na dziecko przyznawany będzie niezależnie od poziomu dochodów.
Bon turystyczny o wartości 500 zł na dziecko przyznawany będzie niezależnie od poziomu dochodów.

W ramach Polskiego Bonu Turystycznego rodzice otrzymają jednorazowe 500 złotych na każde dziecko lub 1000 złotych na każde dziecko niepełnosprawne.

Prezydent Andrzej Duda przesłał do Sejmu projekt ustawy w sprawie Bonu Turystycznego. Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu.Ważność jednorazowego bonu turystycznego będzie utrzymywana do końca marca 2022 roku. Do tego czasu rodzice mogą wykorzystywać bon i - co ważne - także rodzice dzieci, które do tego dnia się urodzą. 

Jutro ustawą zajmie się Sejm, a następnie - zapewne 1 lipca - Senat.

Bon turystyczny o wartości 500 zł na dziecko przyznawany będzie niezależnie od poziomu dochodów. Skorzysta z niego 6 mln dzieci. Z prezydenckiego projektu ustawy wynika, że nie tylko rodzice wszystkich dzieci dostaną 500 złotych na wakacje, ale także, iż rodzice dzieci niepełnosprawnych dostaną drugie 500 złotych - czyli w sumie 1 tysiąc złotych.

Co zrobić, by otrzymać bon?

Żeby dostać Polski Bon Turystyczny rodzic będzie musiał wejść na stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam się zarejestrować. Dostanie wtedy kod do wykorzystania w hotelach na terenie Polski.

Bony są przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Jak zapisano, wartość bonu jest wolna od egzekucji oraz nie podlega wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie przepisów odrębnych.

Bon będzie można wykorzystać u "operatora z katalogu bazy turystycznej". Trzeba będzie go przedstawić w trakcie rezerwacji lub w momencie zakwaterowania.

Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze ani na inne środki wymiany.

Ile wyniesie koszt bonu?

Koszt bonu turystycznego wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld zł - wynika z prezydenckiego projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Dodano, że źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

W uzasadnieniu prezydenckiego projektu podano, że będzie on miał pozytywny wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Jak czytamy, szacuje się, że wejście w życie projektu ustawy pobudzi zakup usług turystycznych i imprez turystycznych realizowanych w Polsce.

KJ

Lubię to! Skomentuj87 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo