154 obserwujących
8131 notek
21454k odsłony
2963 odsłony

Warszawa. Najważniejsze pomniki z tęczową flagą

Pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Fot. StopBzdurom/Facebook
Pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Fot. StopBzdurom/Facebook
Wykop Skomentuj174

Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią. 

Kilka najważniejszych warszawskich pomników w nocy z wtorku na środę zostało przyozdobionych tęczowymi flagami. Policja dostała zgłoszenia o trzech takich zdarzeniach. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią. 

„To jest szturm! To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo, jak będę się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo, jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie »niestosowna«, tak długo uroczyście przyrzekamy – prowokować” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych. 


Na dołączonych do wpisu zdjęciach widać pomniki przyozdobione w tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Taką chustkę zawiązano m.in. na twarzy Syrenki Warszawskiej. Na cokołach pomników widać także przyklejone kartki z treścią manifestu, w którym napisano m.in., że „to miasto jest dla nas wszystkich”. Ze zdjęć wynika, że sprawa dotyczy co najmniej kilku pomników, m.in. pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu oraz pomnika Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży. 

Policja została poinformowana o trzech incydentach. Jak powiedział Rafał Rutkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP, o godz. 3.30 wpłynęło zgłoszenie dotyczące pomnika Mikołaja Kopernika, a krótko po godz. 7 - zgłoszenie o pomniku Jana Kilińskiego oraz Warszawskiej Syrence. Nikt nie został zatrzymany. – Policjanci w każdym z tych przypadków prowadzą czynności pod kątem ustalania monitoringu, ewentualnych świadków, sprawców tego zdarzenia – przekazał policjant. 

Jednym z przyozdobionych pomników był również pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Ten fakt na Twitterze skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. „Ofensywa lewactwa trwa. Dziś tym bardziej symboliczna, że za cel ataku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego obrali za cel pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu...” - napisał.


KW

Wykop Skomentuj174
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo