162 obserwujących
8918 notek
23586k odsłon
699 odsłon

Hanna Gill-Piątek przechodzi do ruchu Szymona Hołowni. Odeszła z Lewicy

Szymon Hołownia, Hanna Gill-Piątek. fot. PAP/Leszek Szymański
Szymon Hołownia, Hanna Gill-Piątek. fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj35

Hanna Gill-Piątek złożyła rezygnację z członkostwa w klubie Lewicy i partii Wiosna. Przechodzi do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. 

Hanna Gill-Piątek złożyła rezygnację z członkostwa w klubie Lewicy i partii Wiosna. Poinformowała o tym pisemnie szefa klubu Krzysztofa Gawkowskiego. 

"Dziś rano złożyłam rezygnację z klubu Lewicy i z członkostwa w Wiośnie. Bardzo dziękuję kolegom i koleżankom z Wiosny i KKP Lewicy, wierzę, że nie raz będziemy jeszcze współpracować w Sejmie, tylko w innej formule" - napisała Gill-Piątek w mediach społecznościowych.

Zobacz też: "Kłusownik". Poseł SLD mocno o Hołowni po doniesieniach ws. Hanny Gill-Piątek

"Połączę ruch Polska 2050 z parlamentem"

- Jestem pierwszą dłonią, która połączy ruch Polska 2050 z parlamentem; wyciągam tę dłoń do wszystkich, którzy chcą tworzyć parlamentarną ekipę Szymona Hołowni, dziękuję koleżankom i kolegom z klubu Lewicy za wspólną drogę i liczę na współpracę w ramach opozycji - powiedziała posłanka Hanna Gill-Piątek.

Gill-Piątek mówiła, że w czasie kampanii wyborczej Hołownia nie obiecywał gruszek na wierzbie, nie dzielił, nie kupował głosów. "On proponował zupełnie inną jakość polityki, jego propozycja, wizja Polski była dużo atrakcyjniejsza - zaznaczyła posłanka.

Dodała, że dołącza do ruchu Polska 2050, ponieważ czuje w nim "życie i ogromną energię". "Z Szymonem łączą nas wartości takie, jak np. empatia, podobne drogi, społeczne DNA i potrzeba bycia z ludźmi. Umówiliśmy się wspólnie, że w sprawach, które nas dzielą, w których mamy odmienne poglądy głosować będę zgodnie z tym, co obiecałam moim wyborcom" - powiedziała Gill-Piątek.

- Chcemy budować w Sejmie szerokie ugrupowanie ludzi wierzących w coś więcej niż dyscyplinę partyjną, wojny plemienne i comiesięczne przelewy. Jestem dzisiaj tą pierwszą dłonią, która połączy ruch Polska 2050 z parlamentem i od razu wyciągam tę dłoń do wszystkich, którzy chcą tworzyć parlamentarną ekipę Szymona - dodała Gill-Piątek.

Jak dodała, dziś chce być tam, gdzie są jej wyborcy, dlatego dołącza do ruchu Polska 2050. 

- Dzisiaj Lewica łączy się i konsoliduje, wzmacnia się i to jest chyba właściwy moment, najbardziej uczciwy i odpowiedzialny, żeby dokonać wyboru zgodnie z sobą. Moim koleżankom i kolegom z klubu Lewicy serdecznie dziękuję za całą drogę, którą przebyliśmy i liczę na współpracę w ramach opozycji - powiedziała Gill-Piątek. 

Hołownia chwaliGill- Piątek

- Dziś do ruchu Polska 2050 dołącza jedna z najlepszych postaci w polskiej polityce posłanka Hanna Gill-Piątek, z którą znamy się już od jakiegoś czasu, dlatego że jest to osoba, która wyrosła - jeżeli chodzi o działania swoje na scenie publicznej - z podobnego DNA co ja, z działań obywatelskich - mówił Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Warszawie, w której udział wzięła także Gill-Piątek.

Podkreślił, że droga polityczna posłanki rozpoczęła się nie poprzez "jakieś karierowiczowskie +ustawki+, ale poprzez działania w społeczności lokalnej, na rzecz swojego miasta, osób najbardziej wykluczonych".

- Pani poseł Gill-Piątek jest po prostu bardzo dobrym posłem, jest osobą, która niezwykle intensywnie angażuje się w pracę, którą wykonuje, złożyła w tym roku ponad 800 interpelacji poselskich. To nie były interpelacje składane, jak to się często dzieje w przypadku posłów przez kopiuj, wklej, żeby nabić liczbę tych interpelacji, tylko to były kwestie, które rzeczywiście później pracowały i zmieniały życie ludzi - przekonywał Hołownia.

Hanna Gill-Piątek - kim jest?

Hanna Gill-Piątek zadebiutowała jako posłanka w październiku 2019 r. (zdobyła 15 tys. głosów z drugiego miejsca na liście w Łodzi), gdy koalicja Lewicy (SLD, Wiosny i Razem) wróciła do parlamentu.

Wcześniej Gill-Piątek była koordynatorką nowo powstałej partii Wiosna Roberta Biedronia na okręg piotrkowski. Zanim politycznie związała się z Biedroniem, Gill-Piątek przez wiele lat była członkinią Partii Zieloni.

Gill-Piątek jest miejską aktywistką, ekspertką od rewitalizacji miast i publicystką związaną m.in. z lewicową "Krytyką Polityczną". Jest działaczką Kongresu Ruchów Miejskich, członkinią rady programowej Kongresu Kobiet.

Do Sejmu startowała z drugiego miejsca w Łodzi uzyskując ponad 14 tys. głosów.

KJ

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka