163 obserwujących
8726 notek
23046k odsłon
1531 odsłon

Koronawirus w Polsce. Zmarło 58 osób - najwięcej od początku pandemii. Szpitale obłożone

Plakat przy wejściu na molo w Sopocie, przypominający o obowiązku noszenia maseczek, fot. PAP/Adam Warżawa
Plakat przy wejściu na molo w Sopocie, przypominający o obowiązku noszenia maseczek, fot. PAP/Adam Warżawa
Wykop Skomentuj73

U kolejnych 2 236 osób badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 58 chorych, najwięcej od początku epidemii – podało Ministerstwo Zdrowia. Coraz więcej osób trafia do szpitali, w których zaczyna brakować miejsc i leku remdesivir.

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem

Łączna liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 104 316 osób, zmarło 2717 chorych, wyzdrowiało 74 158

W sobotę zanotowano najwięcej od wybuchu epidemii nowych przypadków choroby. Było ich 2367. Zmarło też 34 chorych. W niedzielę wykryto 1934 nowe zakażenia, śmierć poniosło 26 osób. Natomiast w poniedziałek wykryto 2006 nowych przypadków, zmarło 29 chorych. Najwięcej do tej pory przypadków śmiertelnych odnotowano 24 kwietnia, gdy poinformowano o 40 przypadkach śmiertelnych COVID-19.

Rekord zgonów na Covid-19

Resort zdrowia podał, że 56 chorych zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami, a u dwie osoby nie miały innych chorób. Zmarli byli w wieku od 46 lat do 91 lat. Zgony zanotowano w Warszawie, Krakowie, Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Ostródzie, Łukowie, Tomaszowie Lubelskim, Krasnymstawie, Raciążku, Kutnie, Łodzi, Poznaniu, Gliwicach, Chorzowie, Raciborzu, Płońsku, Sochaczewie, Starachowicach, Jarosławiu, Przemyślu, Rzeszowie, Łańcucie, Suchej Beskidzkiej, Nowym Sączu, Izdebniku, Starachowicach, Końskich, Kielcach, Gdańsku, Kościerzynie, Gdyni, Pucku.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (318), małopolskiego (268), śląskiego (218), pomorskiego (199), łódzkiego (155), kujawsko-pomorskiego (153), dolnośląskiego (140), świętokrzyskiego (139), lubelskiego (138), podkarpackiego (137), zachodniopomorskiego (111), wielkopolskiego (106), podlaskiego (57), opolskiego (53), warmińsko-mazurskiego (35), lubuskiego (9).

Ostatniej doby lekarze rodzinni zlecili 8171 testów, łącznie wykonano ich w tym czasie ponad 24 tys. Ogółem przebadano dotąd 3 489 641 próbek pobranych od 3 348 809 osób.


Coraz więcej osób jest hospitalizowanych

W szpitalach przebywa 3719 osób, u których potwierdzono zakażenie, 263 są pod respiratorem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To w porównaniu z poniedziałkiem ponad 500 osób więcej w szpitalach i ponad 40 więcej pod respiratorem.

- Martwi, że koronawirus sprawia, iż wiele osób trafia niestety do szpitali; to jest zdecydowanie inny przebieg (choroby) niż na wiosnę. Kolejne osoby trafiają do leczenia szpitalnego, ale też coraz więcej osób trafia na oddziały intensywnej terapii, bo wymaga leczenia respiratorem. To bardzo niepokojące – powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W niektórych placówkach zaczyna brakować stosowanego u pacjentów z COVID-19 leku remdesivir. - Przesuwany jest z tych szpitali, gdzie jest jeszcze w nadmiarze – powiedział Kraska.

- To jest lek, który jest wprowadzany przez Komisje Europejską; trwają bardzo gorączkowe negocjacje KE z dostawcą tego leku. Mam informację, że po 11 października lek trafi do Europy. My korzystamy z zakupu europejskiego. Mam nadzieję, że leku nie zabraknie dla polskich pacjentów – dodał wiceszef MZ.


Przestrzeganie rygoru sanitarnego, m.in. tzw. zasad DDM – dystans, dezynfekcja, maseczki, jest ciągle aktualne. Kraska: Jeśli tego nie będziemy robili, system będzie bardzo przeciążony.

Jesienna strategia walki z epidemią

W tym tygodniu wprowadzone mają zostać kolejne modyfikacje jesiennej strategii walki z epidemią. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w ubiegłym tygodniu, że dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowane jest aktualnie ponad 8 tys. łóżek; ponad 800 zapewnia wsparcie respiratorowe. Po zmianie zwiększy się pula łóżek. -

Zmieni się także zarządzanie kadrą medyczną. Nowa będzie też koordynacja przepływu pacjentów na poziomie województw, przepływu sprzętu, przepływu służb medycznych – powiedział Kraska.

- Chcemy skoordynować na poziomie każdego województwa to, aby każdy lekarz, który ma pacjenta z koronawirusem mógł zadzwonić do odpowiedniego centrum, gdzie uzyska informację, gdzie pacjent ma trafić, co z nim dalej zrobić. Chodzi o lekarzy izb przyjęć i lekarzy SOR-ów, ale także lekarzy rodzinnych – wyjaśnił wiceminister.

Czerwone i żółte strefy - dodatkowe obostrzenia

Od soboty w strefach czerwonej i żółtej – w których obowiązują dodatkowe obostrzenia - jest 51 powiatów – 17 w czerwonej, a 34 w żółtej. W czerwonej strefie jest m.in. Sopot, a w żółtej m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin. Warszawa jest miastem z tzw. alertem, co oznacza, że w najbliższym czasie może trafić do strefy.

MZ nie wyklucza, że zapowiadane zmiany obostrzeń w strefach zaczną obowiązywać wcześniej niż 15 października, jak pierwotnie planowano. Chodzi m.in. o nowe limity osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej miałoby pozostać ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zgodnie z zapowiedziami w strefie czerwonej miałoby się pojawić nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu miałby zostać rozszerzony i obowiązywać również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

ka

Wykop Skomentuj73
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości