Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na 15-20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie

Minister Adam Niedzielski przedstawił nowy plan rządu na walkę z drugą falą zachorowań na koronawirusa. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister Adam Niedzielski przedstawił nowy plan rządu na walkę z drugą falą zachorowań na koronawirusa. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister Adam Niedzielski spodziewa się najgorszego - w przyszłym tygodniu liczba zachorowań na COVID-19 ma znacząco wzrosnąć. Resort zdrowia omówił propozycje dla pracowników i medyków przebywających na kwarantannie. 

Od 15 do nawet 20 tys. zakażeń w zbliżających się dniach - to wzrost, którego spodziewa się rząd. - Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zakażeń, to trzeba mieć świadomość, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie - prognozował Adam Niedzielski. 

W niedzielę odnotowano blisko 7,5 tys. nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Jednak według ministra zdrowia, trend jest niekorzystny. - Mamy co prawda przez weekend pewne obniżenie, bo dzisiejsza liczba zachorowań to 7500, ale przypominam, że tydzień temu to były cztery tysiące, więc ten wzrost, nawet mimo obniżki weekendowej, nadal jest dynamiczny - stwierdził. 

Resort zapowiedział zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych. Urzędnicy zweryfikowali, ile jest dostępnych miejsc dla chorych w szpitalach. Po wizytach kontrolerów okazało się, że polska ochrona zdrowia dysponuje 15 tys. łóżek dla zakażonych na koronawirusa, którzy wymagają hospitalizacji.

Zapotrzebowanie może się jednak diametralnie różnic w zależności od tego, jak dużo jest przypadków pacjentów z COVID-19 w danych regionach: w jednych jest większe, a w drugich mniejsze. Koordynatorzy wojewódzcy mają jeszcze bardziej dbać o miejsca w szpitalach, by nie zdarzały się tak często sytuacje przewożenia pacjentów w karetkach z miejsca na miejsce z powodu braku dostępnych łóżek. 

- Doszliśmy do konkluzji, że również prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z COVID. Jest wypracowana deklaracja współpracy i włączenia się w ten proces walki z koronawirusem. Do środy mamy wypracować listę szpitali prywatnych, które będą obciążone obowiązkiem utworzenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 - ujawnił Niedzielski. 

Ministerstwo Zdrowia opracowało plan, jak zwiększyć liczbę łóżek w placówkach ochrony zdrowia. - Szpitale powiatowe zostaną przekształcone w placówki drugiego poziomu covidowego. W wyniku takiego przekształcenia, powiększymy infrastrukturę o 10 tysięcy łóżek - zaproponował Niedzielski. Oznacza to, że szpitale powiatowe będą zajmowały się głównie pacjentami ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Ponadto, resort zdrowia planuje zatrudnić do pracy lekarzy z zagranicy. - To pozwoli wzmocnić nasz system. Będziemy pilnowali, żeby dopuszczenie do rynku miało charakter jakościowy - ocenił Niedzielski. 

[/twitter-tweet]

Rząd zaproponuje również zmianę przepisów, by osoby przebywające na kwarantannie mogły pracować zdalnie. - Chcemy wprowadzić możliwość tzw. telepracy czy pracy zdalnej na kwarantannie, oczywiście za zgodą pracownika i pracodawcy. Do tej pory nasze ustawodawstwo nie przewidywały takiej możliwości - tłumaczył minister zdrowia. Obecnie na kwarantannie z powodu kontaktu z nosicielem wirusa SARS-CoV-2 lub podejrzenia zakażenia przebywa ponad 300 tys. osób. 

Inną propozycją Niedzielskiego są dodatki za leczenie pacjentów z COVID-19 dla medyków. - Dodatek z tytułu zwalczania koronawirusa będzie wypłacany każdemu przedstawicielowi ochrony zdrowia zaangażowanemu w walkę z COVID-19. Wszyscy medycy skierowani na kwarantannę i izolację będą otrzymywać pełną rekompensatę za ten okres - powiedział. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni zgodnie z zapowiedzią mogą liczyć na podwojenie podstawowego wynagrodzenia. 


Personel leczniczy otrzyma też wsparcie od żołnierzy, którzy odciążą go od pobierania wymazów do wykonania testów na obecność koronawirusa. - Żołnierze Wojska Polskiego będą obecni w punktach drive-thru, żeby zastępować personel medyczny. To bardzo realne wzmocnienie, który pomoże lepiej wykorzystywać personel. Będziemy zwiększali ich liczbę lub wydłużali czas pracy - zaznaczył Niedzielski. 

Wszystko wskazuje na to, że 1 i 2 listopada cmentarze będą otwarte. - Nie wyobrażam sobie, by zamknięto je na okres święta Wszystkich Świętych, tak głęboko zakorzenionego w naszej kulturze - oznajmił minister zdrowia. Niedzielski zaapelował jednak o przestrzeganie reżimu sanitarnego i rozłożenie wizyt na grobach na poszczególne dni. 


GWLubię to! Skomentuj133 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości