168 obserwujących
9821 notek
25243k odsłony
  889   1

Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów

Fot. Flickr/premierrp
Fot. Flickr/premierrp

Wiceminister Waldemar Buda poinformował, że Krajowy Plan Odbudowy został przyjęty przez Radę Ministrów, ma go już Komisja Europejska.

W piątek europoseł Lewicy Robert Biedroń oświadczył, że jeśli PiS nie prześle ustaleń Krajowego Planu Odbudowy do Komisji Europejskiej przed ratyfikacją zasobów własnych UE w Sejmie, Lewica nie będzie tego popierać.

"Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów. Ma go również już Komisja Europejska" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze Buda.


"Przed nami ważne głosowanie już 4 maja w Sejm RP. Pokażmy, że są sprawy, które nie mogą dzielić" - zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

4 maja Sejm na dodatkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE; projekt we wtorek przyjął rząd.

Decyzja o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE, dotyczy Funduszu Odbudowy gospodarek państw unijnych po pandemii.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

KW

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka