Powrót Tuska. „Gazeta Wyborcza” przedstawia możliwe scenariusze

"Gazeta Wyborcza" przedstawia możliwe scenariusze powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. Fot. PAP
"Gazeta Wyborcza" przedstawia możliwe scenariusze powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. Fot. PAP
„Gazeta Wyborcza”: w Platformie krążą scenariusze o ewentualnym powrocie Tuska do krajowej polityki.

Dziś w Platformie Obywatelskiej nie ma takich, którzy znają w szczegółach plan Donalda Tuska, ale krąży kilka scenariuszy, o których pisze sobotnia „Gazeta Wyborcza”. – Na pytanie, czy Tusk chce się mocniej zaangażować w krajową politykę, odpowiem: „tak” – stwierdził ważny polityk Platformy.

Polecamy:

Ryszard Czarnecki: Nie będziemy płakać po Gowinie

Tusk gotów do reanimacji PO. "Chcę, żeby w Polsce doszło do zmiany władzy"

Zwolennicy powrotu Tuska mówią, że początkowo rozważał wejście w krajową politykę wraz z nowym sezonem, po parlamentarnych wakacjach. Ale teraz ma przyspieszyć. Być może rzecz rozegra się jeszcze w czerwcu - donosi dziennik.

Trzy scenariusze powrotu Tuska

Z ustaleń „Gazety Wyborczej” wynika, że wśród polityków PO krążą trzy scenariusze możliwego przebiegu wydarzeń.

Według pierwszej teorii, Donald Tusk mógłby zostać marszałkiem Senatu. „Kolportowana jest teoria o powrocie Tuska przez Senat. Piętrowa, bo powiązana z wyborem senator Lidii Staroń na rzecznika praw obywatelskich, kandydatki PiS, której – jak wiadomo – nie popiera Koalicja Obywatelska. Z tym że Tusk nie jest jedynym nazwiskiem, koledzy piszą też o Romanie Giertychu i Wojciechu Maksymowiczu, który niedawno porzucił klub PiS” - czytamy.


„GW” wskazała też na inny pomysł - rezygnację z mandatu senator Barbary Borys-Damięckiej (KO), wybranej z jednego z warszawskich okręgów. „Wygrana Tuska byłaby więc łatwa i pewna” - oceniono.


Zgodnie z drugą teorią, Tusk miałby zastąpić Budkę. Jedni mówią, że Budka miałby odejść w połowie swojej kadencji przewodniczącego PO, czyli o styczniu, a inni, że to miałoby się stać już, natychmiast. „Tu są dwa tłumaczenia. Pierwsze, Tusk zdąży zablokować projekt Rafała Trzaskowskiego, który może rozbić Platformę. Drugie – Kaczyński na jesieni zrobi przyspieszone wybory, więc Tusk, który wróci na szefa, jeszcze zdąży przygotować Platformę” - czytamy.

W kontakcie z Budką i Trzaskowskim

Gazeta, powołując się na „ważnego polityka PO”, donosi, że „plan powrotu poza Tuskiem znają dwie, trzy najbliższe mu osoby, które szczegółami raczej się nie dzielą”. Według tego polityka, te dwie-trzy osoby „są w kontakcie z Budką, z Trzaskowskim”. „Ale o poważnych rozmowach na poziomie kierownictwa nic mi nie wiadomo. Jedno jest pewne, całej akcji z Tuskiem musi towarzyszyć konsensus” – stwierdził cytowany polityk PO.

Jest jeszcze trzecia teoria, zgodnie z którą - jak pisze „GW”" - młodzi zablokują powrót Donalda Tuska. „Dystans trzyma tzw. frakcja młodych, czyli grupa, która w 2019 r. wyniosła do partyjnych zaszczytów Borysa Budkę, zaś w kampanii prezydenckiej postawiła na Rafała Trzaskowskiego. Jak słyszymy, tam priorytetem jest budowanie nowego środowiska wokół prezydenta Warszawy” - podkreśliła gazeta.

Z ustaleń „Gazety Wyborczej” wynika, że wiele ma się wyjaśnić po Campusie Polska, czyli wydarzeniu firmowanym przez ruch Trzaskowskiego, które jest planowane na sierpień.

KW

Czytaj dalej:

Złamano Protasiewicza? Zaskakujący wywiad dla białoruskiej państwowej telewizji

Odeślij Oldze książkę. Akcja internautów po głośnym wywiadzie Noblistki

Trzaskowski zbiera podpisy pod ustawą o likwidacji TVP INFO

Tokarczuk zareagowała na akcję Odeślij Oldze książkę. Jezuita Kramer zazdrości Noblistce

Terlecki zły na Cichanouską. Poszło o Campus Polska Trzaskowskiego

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka