Władze Nigerii zablokowały Twittera. Teraz grożą obywatelom karami

Muhammadu Buhari – nigeryjski generał i prezydent kraju
Muhammadu Buhari – nigeryjski generał i prezydent kraju
Nigeryjczycy nie mają dostępu do Twittera od kilku dni, a rząd w Abudży zapowiada kolejne kroki. Spór Nigerii z Twitterem trwa już od dłuższego czasu.

Nigeria bez dostępu do Twittera

W całej Nigerii, poza nielicznymi sieciami WiFi, od soboty rano nie ma możliwości połączenia się z amerykańskim serwisem komunikacyjnym - podaje BBC News. Władze oskarżyły Twitter o to, że "zagraża integralności Nigerii".

W oświadczeniu wydanym w sobotę przez Stowarzyszenie Licencjonowanych Operatorów telekomunikacyjnych w Nigerii (Alton) zaznaczono, że "zablokowanie dostępu do Twittera było podyktowane koniecznością respektowania zasad bezpieczeństwa narodowego zgodnie z prawem telekomunikacyjnym i wydanymi licencjami na działalność w tym sektorze". Zarazem zaznaczono, że "zgodnie ze stanowiskiem ONZ operatorzy uważają, że swobodny dostęp do zasobów internetowych tak online jak off-line powinien być zapewniony i powszechny".

Czytaj też:

Zablokowane konto prezydenta Muhammadu Buhari

Decyzja o zablokowaniu dostępu do Twittera jest konsekwencją wcześniejszej decyzji amerykańskiego giganta technologicznego o czasowym zablokowaniu konta prezydenta kraju Muhammadu Buhari.

Krajowe biuro Twittera zareagowało w ten sposób na złamanie przez Buhariego regulaminu. W dniu 1 czerwca opublikował on tweet, w którym znalazły się wyrażone wprost groźby wobec Nigeryjczyków, którzy w czasie wojny domowej w latach 1967-1970 "nie zachowali się, jak trzeba". Prezydent Nigerii zaznaczył, że "reakcja na ich czyny będzie silna i udzielona w języku, który zrozumieją".

Twitter uznał to za pogwałcenie zasad i zablokował czasowo konto głowy państwa. W piątek - w obliczu narastającego napięcia na linie Twitter-rząd - kierownictwo Twittera poinformowało, że przenosi swą nigeryjską centralę do sąsiedniej Ghany.

BBC zaznacza, że władze Nigerii nie sprecyzowały na czym polega "podrywanie integralności Nigerii", o co władze w Abudży oskarżyły amerykańskiego giganta.

"To jest jednak szokujące, że kraj będący największą i najbardziej stabilną demokracją na kontynencie afrykańskim blokuje dostęp do jednej z najczęściej używanych w kraju platform komunikacyjnych" - napisała w korespondencji z Nigerii dziennikarka BBC, Mayeni Jones.

Rząd grozi karami dla "próbujących obejść blokadę Twittera"

"Nakazałem natychmiastowe wszczynanie postępowania wobec łamiących wydany przez rząd zakaz działalności Twittera na terytorium Nigerii" - poinformował w niedzielę minister sprawiedliwości Abubakar Malami. Do akcji ma się włączyć od zaraz prokuratura - dodał.

Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Umar Gwandu wyjaśnił w rozmowie z BBC, że do odpowiedzialności będą pociągane zarówno podmioty gospodarcze, jak i osoby prywatne.

KJ

Czytaj dalej:

Grzegorz Braun wyrzucony z debaty Radia Zet. Za homofobię i koronasceptycyzm

Rosyjski okręt miał wpłynąć na polskie terytorium. MON: Fake news!

Maciej Dowbor nabijał się z prezydenta. „Niech Cię pali sumienie, podły człowieku!”

Jan Rulewski o powrocie Tuska: Wróci pod koniec roku, chce pobić Kaczyńskiego

Burza po słowach Terleckiego o Cichanouskiej. Marszałek Sejmu: „Wyjaśniam oburzonym...”

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka