Spór o hasło na koszulkach reprezentacji Ukrainy. Protestowała Rosja

Rosjanie ostro protestowali przeciw koszulkom reprezentacji Ukrainy na Euro 2020.
Rosjanie ostro protestowali przeciw koszulkom reprezentacji Ukrainy na Euro 2020.
UEFA doszła do kompromisu z ukraińską federacją piłkarską ws. haseł na koszulkach piłkarzy. Ukraińcy zgodzili się na zaklejenie frazy "Bohaterom chwała!" emblematem.

O to oburzyła się Moskwa

Znajdujące się na wewnętrznej części koszulki hasło "Bohaterom chwała", o którego usunięcie wnioskowała Rosja, ma zostać zakryte emblematem. Znajdzie się na nim mapa Ukrainy, tryzub i jeszcze jedno hasło "Chwała Ukrainie". Strój w tej formie będzie noszony tylko na czas rozgrywek Euro 2020. 

Przeczytaj:

Euro 2020. Mistrzostwa inne niż wszystkie ruszają już dziś

Lewandowski znów łączony z gigantem. Opuści Bayern, by spełnić marzenie?

Szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko przekazał UEFA, że wspomniane hasła są oficjalnymi symbolami ukraińskiej piłki nożnej. W niezmienionej za to formie mają pozostać miliony koszulek dla fanów. 

Na koszulkach na Euro 2020 - oprócz haseł "Chwała Ukrainie" i "Bohaterom chwała" - znajdują się też kontury mapy Ukrainy, wraz z zaanektowanym w 2014 roku przez Rosję Krymem i tzw. republikami w Donbasie, kontrolowanymi przez wspieranych przez Rosję separatystów. To także oburzyło Moskwę, która prowadzi działania militarne na wschodniej Ukrainie. 

Z wnioskiem o zmianę wyglądu ukraińskich koszulek wystąpiła Rosja. W czwartek UEFA uznała, że hasło "Bohaterom chwała" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych. Jednocześnie federacja nie reagowała w taki sposób, gdy na trybunach Camp Nou kibice FC Barcelony manifestowali odrębność od Hiszpanii.  

Ukraina pozostała przy swoim pomyśle 

W 2018 roku hasło „Chwała Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom chwała” stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Współcześnie powitanie kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Ukraina na Euro 2020 wystąpi w grupie C, która swoje mecze rozgrywać będzie w Amsterdamie i Bukareszcie. Rywalizację rozpocznie w niedzielę spotkaniem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią.


Zobacz też:


GW

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport