Rosjanie ostro protestowali przeciw koszulkom reprezentacji Ukrainy na Euro 2020.
Rosjanie ostro protestowali przeciw koszulkom reprezentacji Ukrainy na Euro 2020.

Spór o hasło na koszulkach reprezentacji Ukrainy. Protestowała Rosja

Redakcja Redakcja Euro 2020 Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
UEFA doszła do kompromisu z ukraińską federacją piłkarską ws. haseł na koszulkach piłkarzy. Ukraińcy zgodzili się na zaklejenie frazy "Bohaterom chwała!" emblematem.

O to oburzyła się Moskwa

Znajdujące się na wewnętrznej części koszulki hasło "Bohaterom chwała", o którego usunięcie wnioskowała Rosja, ma zostać zakryte emblematem. Znajdzie się na nim mapa Ukrainy, tryzub i jeszcze jedno hasło "Chwała Ukrainie". Strój w tej formie będzie noszony tylko na czas rozgrywek Euro 2020. 

Przeczytaj:

Euro 2020. Mistrzostwa inne niż wszystkie ruszają już dziś

Lewandowski znów łączony z gigantem. Opuści Bayern, by spełnić marzenie?

Szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko przekazał UEFA, że wspomniane hasła są oficjalnymi symbolami ukraińskiej piłki nożnej. W niezmienionej za to formie mają pozostać miliony koszulek dla fanów. 

Na koszulkach na Euro 2020 - oprócz haseł "Chwała Ukrainie" i "Bohaterom chwała" - znajdują się też kontury mapy Ukrainy, wraz z zaanektowanym w 2014 roku przez Rosję Krymem i tzw. republikami w Donbasie, kontrolowanymi przez wspieranych przez Rosję separatystów. To także oburzyło Moskwę, która prowadzi działania militarne na wschodniej Ukrainie. 

Z wnioskiem o zmianę wyglądu ukraińskich koszulek wystąpiła Rosja. W czwartek UEFA uznała, że hasło "Bohaterom chwała" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych. Jednocześnie federacja nie reagowała w taki sposób, gdy na trybunach Camp Nou kibice FC Barcelony manifestowali odrębność od Hiszpanii.  

Ukraina pozostała przy swoim pomyśle 

W 2018 roku hasło „Chwała Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom chwała” stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Współcześnie powitanie kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Ukraina na Euro 2020 wystąpi w grupie C, która swoje mecze rozgrywać będzie w Amsterdamie i Bukareszcie. Rywalizację rozpocznie w niedzielę spotkaniem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią.


Zobacz też:


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport