Mateusz Borek finał EURO 2020 skomentował wraz z Kazimierzem Węgrzynem. Fot.: PAP/Jan Karwowski
Mateusz Borek finał EURO 2020 skomentował wraz z Kazimierzem Węgrzynem. Fot.: PAP/Jan Karwowski

Konflikt Borka ze Szpakowskim? „Chciałbym, żeby Darek zabrał głos w tej sprawie”

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Kilka dni po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy nie milkną echa związane z obsadą komentatorską finału turnieju w Telewizji Polskiej. Dwa dni przed meczem Dariusza Szpakowskiego zastąpił Mateusz Borek.

Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski informował, że mecze półfinałowe EURO skomentują Jacek Laskowski oraz Mateusz Borek, zaś finał przypadać będzie Dariuszowi Szpakowskiego. Popularny „Szpak” meczem kończącym turniej miał pożegnać się na antenie z widzami i odejść na komentatorską emeryturę. Taką umowę mieli zawrzeć wcześniej Szkolnikowski i Szpakowski, o czym informował publicznie szef sportowego kanału telewizji publicznej.

Zmiana dwa dni przed

Dwa dni przed finałem doszło do zmiany komentatorów. Szpakowskiego zastąpił Mateusz Borek w duecie z Kazimierzem Węgrzynem. O decyzji za pośrednictwem Twittera poinformował Szkolnikowski: „Dariusz Szpakowski nie skomentuje finału. Rozmawialiśmy i uznaliśmy, że to będzie najlepsze rozwiązanie dla drużyny @sport_tvppl. Ostatnie tygodnie były dla Darka bardzo trudne emocjonalnie i potrzeba spokoju”.


Sprawę skomentowali m.in. dziennikarze „Rzeczpospolitej” – Mirosław Żukowski i Stefan Szczepłek. Oskarżyli oni Szkolnikowskiego o podejmowanie decyzji na podstawie wpisów internautów na portalu Twitter. Borkowi zasugerowali natomiast, że nie powinien on przyjąć propozycji skomentowania finału.


Polecamy:


„Najłatwiej jest zadzwonić do pięciu kolegów”

Do sprawy podczas 24-godzinnego programu Krzysztofa Stanowskiego „Hejt Park” na Kanale Sportowym na YouTube odniósł się sam Borek. – Chciałbym, żeby Darek Szpakowski, z którym rozmawiałem kilkukrotnie, zabrał publicznie stanowisko. Najłatwiej jest zadzwonić do pięciu kolegów, by ktoś napisał jakiś tekst. Przecież wiem, że dzwonił i rozmawiał z nimi. Dzwonił również do naszych wspólnych, trochę młodszych kolegów. To jest w ogóle głupie – powiedział komentator.

Cenzura w powtórkach?

Kontrowersje w sieci wzbudziła także sytuacja z wersją powtórki z meczu finałowego EURO w TVP Sport. Chodzi o końcówkę transmisji, w której Mateusz Borek pozdrowił swojego starszego kolegę po fachu słowami: „Kłaniamy się wszystkim kibicom, wszystkim Polakom, a w szczególności „biało-czerwonej” legendzie mikrofonu – Darkowi Szpakowskiemu. Darek, pozdrawiam, kłaniam się nisko!”. Tego fragmentu nie ma jednak w powtórkach meczu na antenie telewizji publicznej.

W rozmowie z dziennikarzami magazynu „Press” dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski powiedział, że nie zna sprawy, a jeżeli taka sytuacja faktycznie miała miejsce, to nie było to zamierzone.


DS


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura