Burze i nawałnice w Polsce. Zalana Zakopianka, ewakuacja w powiecie myślenickim

Burze i nawałnice w Polsce. Zalana zakopianka, ewakuacja w powiecie myślenickim. Fot. PAP
Burze i nawałnice w Polsce. Zalana zakopianka, ewakuacja w powiecie myślenickim. Fot. PAP
Burze i nawałnice dały o sobie znać nocą szczególnie w południowej Polsce. Między północą a godz. 6 strażacy wyjeżdżali do skutków ulew niemal 300 razy. Do ewakuacji mieszkańców z podtopionych domów doszło w powiecie myślenickim, jeszcze rano zalana była zakopianka.

Burze z ulewnym deszczem dały się we znaki w nocy z soboty na niedzielę mieszkańcom południowej Polski. Deszcz był tak obfity, że nieprzejezdnych było kilka odcinków dróg, a nawet doszło do ewakuacji mieszkańców.

Burze i nawałnice w Polsce. Zalana zakopianka, ewakuacja w powiecie myślenickim

Oberwanie chmury na zachodzie Małopolski sprawiło, że nieprzejezdna była krajowa 52 w rejonie Krzywaczki na odcinku między Krakowem i Wadowicami. Strażacy najwięcej zgłoszeń mają z sąsiadującej z Wadowicami gminy Tomice, głównie z Woźnik i Witanowic.

Po nocnych ulewach najtrudniejsza sytuacja jest na terenie powiatu myślenickiego. W Głogoczowie z zalanych pięciu domów ewakuowano 14 mieszkańców. W wielu miejscach na terenie powiatu myślenickiego na drogach lokalnych i powiatowych występuje muł, rumosz skalny i błoto. Prewencyjnie ewakuowano 84 osoby z obozów harcerskich w powiatach nowotarskim, myślenickim i suskim - donosi PAP.

Właśnie w okolicach Głogoczowa nieprzejezdna była krajowa siódemka, czyli popularna zakopianka. Choć od godziny 10 droga jest już przejezdna, trzeba liczyć się z tym, że miejscami czynny będzie tylko jeden pas - trwa sprzątanie naniesionego błota, ziemi i żwiru.

Czytaj też:

Burze i nawałnice w Polsce. Na Śląsku ewakuowano harcerzy

Burze i nawałnice nie oszczędziły również Śląska. Od sobotniego do niedzielnego poranka strażacy interweniowali blisko 200 razy, głównie w powiatach częstochowskim, lublinieckim i gliwickim. W kilkudziesięciu gospodarstwach wciąż nie ma prądu. Ewakuowano dwa obozy harcerskie liczące 59 osób.

Ulewne deszcze nawiedziły też powiat bialski na Lubelszczyźnie. Tam strażacy do rana interweniowali 23 razy, głównie przy osuszaniu zalanych pomieszczeń i usuwaniu powalonych drzew i gałęzi. W sobotę w okolicach Lublina odnotowano też najwyższe - przekraczające 33 st. C - temperatury w kraju.

Dyżurny komendy wojewódzkiej PSP zdementował informacje o zniszczeniach wyrządzonych przez trąbę powietrzną w okolicach miała pojawić się w rejonie Terespola. - Z tego, co wiemy, to przeszła ona po stronie białoruskiej - powiedział PAP mł. bryg. Sylwester Wójcik.

Burze i nawałnice w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem głównie w północno-wschodniej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm, lokalnie w przypadku kumulacji opadów do 100 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad” - przekazano w komunikacie IMGW.


MD

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości