MON odpowiada na tekst blogera Salon24.pl: Nie przepłacimy za Abramsy

Abrams M1A2 w wersji SEPV3
Abrams M1A2 w wersji SEPV3
Bloger Benon1 opublikował w Salon24.pl notkę, w której sugeruje wysoki koszt zakupu amerykańskich Abramsów M1A2 SEPv3. MON błyskawicznie odpowiedział: „cena jednego czołgu będzie niższa”.

Bloger zasugerował: „Być może czołgi Abrams, które zakupimy od USA, są militarnymi monstrami. Ale z moich, czyli wojskowego dyletanta, wyliczeń wynika, że są prawdopodobnie monstrami cenowymi”. Zdaniem Benona1 Australia mniej zapłaciła za amerykańskie czołgi Abrams M1A1.

Polecamy:

Nowoczesne czołgi dla polskiej armii. Ważna konferencja Kaczyńskiego i Błaszczaka

Ostry sejmowy spór o czołgi Abrams

MON odpowiada na tekst blogera salon24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej błyskawicznie odpowiedziało na Twitterze:

„Wyliczenia zawarte w artykule są nieprawdziwe. Koszt 23 mld zł to wartość całego kontraktu - czyli także dostosowania infrastruktury, przeprowadzenia szkoleń, dostarczenia symulatorów itp. Cena jednego czołgu będzie niższa”.

Po chwili MON dodał, już w odpowiedzi na głos innego internauty:


Bix Aliu: Polska wybrała najlepszy czołg na świecie

Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił w środę chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

"Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki. Amerykańskie Abramsy w wersji M1A2 SEPv3 zapewniają lepszą ochronę dla załogi, wzmocnią bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki NATO. Gratulacje" - napisał Amerykanin na Twitterze.


Abramsy dla Polski

14 lipca Jarosław Kaczyński, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON poinformowali o zakupie czołgów od USA. Według ich zapowiedzi pierwsze czołgi Abrams mają trafić do Polski w przyszłym roku.

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

KW

Czytaj dalej:

Były minister obrony: Zakup tych czołgów zwiększa bezpieczeństwo Europy

Amerykańscy senatorowie chcą, aby prezydent Duda zawetował kontrowersyjną ustawę

Awantura o kluby nocne. Od września wejdą tylko zaszczepieni

Majchrowski kontra Śpiewak. Prezydent Krakowa pozwał aktywistę za film na YouTube

Wypadek na Marszałkowskiej. Aktywiści wiedzą, kto zabił pieszego. To influencer

Lubię to! Skomentuj172 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo