USA dają zielone światło Nord Stream 2. Andrzej Duda zabrał głos

Andrzej Duda o decyzji USA ws. Nord Stream 2. „Porozumienie wynegocjowane ponad głowami”. Fot. KPRP
Andrzej Duda o decyzji USA ws. Nord Stream 2. „Porozumienie wynegocjowane ponad głowami”. Fot. KPRP
Andrzej Duda zareagował w czwartek na decyzję USA ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Waszyngton zmienił obrany przez poprzednią administrację, niechętny niemiecko-rosyjskiej inwestycji kurs. Prezydent Polski skrytykował decyzję Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Duda w wypowiedzi dla PAP stwierdził, że deklaracja Niemiec i USA zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy. Prezydent uważa, że może być ono zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych.

Nord Stream 2. Andrzej Duda zabrał głos ws. decyzji USA

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Polecamy:

- Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy, w tym szeregu państw Unii Europejskiej. Przypomina ona niestety reset z Rosją z 2009 roku, który pozostał nie bez wpływu na późniejszą agresywną politykę Rosji i w jej efekcie tragedię Ukrainy - przekazał PAP Duda.

Andrzej Duda o decyzji USA ws. Nord Stream 2. „Porozumienie wynegocjowane ponad głowami”

Prezydent zauważył, że „dokument zaprzecza też twierdzeniom o biznesowym charakterze Nord Stream 2”. - Znamienny jest fakt, że „porozumienie” wynegocjowano ponad głowami wielu państw, zwłaszcza Ukrainy, a o jego zawarciu kanclerz Merkel osobiście poinformowała Władimira Putina - powiedział prezydent.

- Deklaracja pozwala w sposób nieskrępowany ukończyć budowę Nord Stream 2, nie wprowadza moratorium na jego użytkowanie i w rzeczywistości może być wręcz zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych - dodał Duda.

Przywódca Polski przekonuje, że w tej sytuacji budowa niezależności energetycznej kraju musi być priorytetem. Duda wymienił w tym kontekście rozbudowę systemu gazoportów i rozwój infrastruktury przesyłowej, „także w ramach projektów związanych z Trójmorzem”.

MD

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj129 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka