Finał sprawy Mirosława G. Kardiochirurg skazany, ale prokuratura chce wyższego wyroku

Po 15 latach zapadł wyrok ws. Mirosława G. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Po 15 latach zapadł wyrok ws. Mirosława G. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kardiochirurg Mirosław G. został skazany przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok i niską grzywnę w wysokości 10 tys. złotych. Lekarz 15 lat temu zostawił gazik w sercu operowanego pacjenta.

Sędzia Łukasz Malinowski wydał 26 sierpnia wyrok w głośniej sprawie kardiochirurga Mirosława G., dotyczącej wątku narażenia pacjenta Floriana M. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Sprawa była powtórnie rozpoznawana. Wcześniej kardiochirurg oskarżony był nie tylko o narażenie pacjenta, ale także nieumyślnie doprowadzenie do jego śmierci, jednak ten wątek, mimo apelacji prokuratury, został uniewinniony. 

W obronę specjalisty w czasach pierwszego rządu PiS wzięła "Gazeta Wyborcza" i część polityków PO, wskazujących na zemstę ze strony ministra Zbigniewa Ziobry na środowisku lekarskim. 

Zobacz: 

Zamach w Kabulu. Władze USA: Dzieło zamachowca - samobójcy

Ksiądz Lemański mówi o „humanitarnym skandalu”. Nie przepuszczono go do uchodźców

Ziobro: Wojna hybrydowa ze strony UE

Operacja sprzed 15 lat

Do zdarzenia doszło 22 listopada 2006 r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. G. pełnił tam funkcję kierownika kliniki kardiochirurgii. W tym dniu przeprowadzał u pokrzywdzonego operację w związku ze stwierdzoną u niego wadą zastawki aortalnej. Został oskarżony, ponieważ stwierdzono, że po przeprowadzonym zabiegu nie usunął z lewej komory serca Floriana M. fragmentu gazika, tzw. rolgazy.

Prokurator Przemysław Ścibisz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie - wcześniej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która kierowała akt oskarżenia - wnosił o uznanie G. za winnego i wymierzenie mu kary 8 miesięcy pozbawienia wolności, orzeczenie zakazu wykonywania zawodu przez 4 lata i obciążenie kosztami postępowania.

Sędzia Łukasz Malinowski uznał winę kardiochirurga, ale skazał go łagodniej niż chciał oskarżyciel.

"Nieprawomocnym wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie III Wydział Karny uznał Mirosława G. za winnego i wymierzył mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności zawiesił na okres próby 1 roku i zobowiązał oskarżonego Mirosława G. do informowania Sądu o przebiegu okresu próby" - przekazała Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie. Mirosław G. ma także zapłacić 10 tys. zł. grzywny i ponieść koszty postępowania sądowego. 

Prokuratura wniesie apelację 

Zakaz wykonywania zawodu nie został orzeczony z uwagi na długi okres, który upłynął od zdarzenia oraz fakt, że czyn zarzucany lekarzowi miał charakter "nieumyślny".

- Prokuratura nie zgadza się z tym wyrokiem i po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku złoży apelację - przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Mirosław G. nie był obecny na ogłoszeniu wyroku. 

GW

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo