GUS na nas czeka, byśmy dołączyli do spisu powszechnego. Apel Trzaskowskiego

GUS zachęca do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Fot. GUS
GUS zachęca do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Fot. GUS
Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września. GUS uruchomi dziś nocne spisywanie dla zapracowanych. Pamiętajmy, że za odmowę uczestnictwa możemy słono zapłacić - nawet 5 tys. złotych.

- Nie przegap! Przed nami ostatni weekend kiedy możesz się spisać. Jutro tj. 25 września w całej Polce będą czynne punkty spisowe, niektóre aż do godz. 24.00! Sprawdź lokalizację i godziny otwarcia punktów spisowych w swoim województwie - zachęca Główny Urząd Statystyczny na swojej stronie. 

Do akcji przyłączyła się Warszawa. W sobotę w ośmiu urzędach dzielnicowych w Warszawie (Bielany, Wola, Ochota, Mokotów, Ursynów, Targówek, Praga-Południe i Praga-Północ) pracownicy Delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich będą obsługiwać osoby, które zgłoszą się w celu dopełnienia ustawowego obowiązku samospisu w godzinach 9-22. W pozostałych dzielnicach punkty spisowe będą czynne tego dnia w godz. 9-13. 

Zobacz: 

Kończy się czas, aby spisać się w Spisie Powszechnym. Zrób to, aby uniknąć kar

Spis powszechny kończy się 30 września. Kto nie zdąży, zapłaci karę

- To już ostatnie dni, aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym - pamiętajcie, że macie na to czas już tylko do 30.09! W tym tygodniu możecie się spisać także w sobotę - zaproponował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na dekadę, obejmuje każdą osobę zamieszkującą stale, bądź czasowo Polskę. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września. Za odmowę uczestnictwa w spisie grozi kara - do 5 tys. złotych, natomiast za wprowadzenie fałszywych danych - nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Spisowi powszechnemu podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania", jak i "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami". 

Aby odpowiedzieć na pytanie rachmistrzów, wystarczy zalogować się w aplikacji za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-dowodu lub internetowej bankowości. Działanie przez Internet będzie możliwe do czasu telefonu od rachmistrza. Rozmówcy, dzwoniącego z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 nie wolno odmówić udzielenia odpowiedzi. Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego mamy poznać na początku 2022 roku. 

GW

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo