Jurek Owsiak poinformował, że WOŚP kupiła sprzęt za 70 milionów złotych

Jerzy Owsiak. Fot. PAP/PAP/Paweł Supernak
Jerzy Owsiak. Fot. PAP/PAP/Paweł Supernak
- Zakupiliśmy sprzęt za blisko 70 milionów złotych, który trafi do 105 ośrodków laryngologii dziecięcej w 79 miastach - przekazał szef WOŚP Jerzy Owsiak. Zdradził również, że planuje stworzyć punkt humanitarny przy granicy polsko-białoruskiej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła sprzęt za 68 845 609 złotych, poinformował Jurek Owsiak, szef WOŚP. Za te pieniądze kupiono 40 respiratorów i 365 urządzeń dla laryngologii dziecięcej i chirurgii głowy i szyi.

Najlepszy sprzęt na świecie

Członek zarządu Fundacji WOŚP Bohdan Maruszewski zapewnił, że jest to "sprzęt najwyższej jakości.

- Sposób, w jaki WOŚP kupuje sprzęt, pozwala nam go kupować tylko wskazany przez ekspertów jako najlepszy na świecie - tłumaczył.

Maruszewski poinformował również, że 365 urządzeń trafi do 105 ośrodków laryngologii dziecięcej w Polsce w 79 miastach.

- To rewolucja technologiczna w polskiej laryngologii dziecięcej. Jesteśmy z tego bardzo dumni, że możemy zapewnić ten sprzęt dla polskich dzieci - dodał.


Punkt humanitarny przy granicy z Białorusią

Jurek Owsiak zapewnił również, że WOŚP "bardzo aktywnie włącza się do pomocy humanitarnej". Zdradził pewne plany dotyczące pomocy osobom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej. 

- Chcemy wspomóc organizacje pozarządowe na granicy polsko-białoruskiej. Wydaliśmy apel, spotkał się z pozytywnym odzewem - powiedział.

Owsiak przekazał również, że jest w stałym kontakcie z burmistrzem Michałowa, miejscowości, która znajduje się tuż przy granicy z Białorusią.

- Wszystko wskazuje na to, że będziemy chcieli tam stworzyć punkt humanitarny. Jesteśmy w kontakcie z biurem Rzecznika Prawo Obywatelskich i z Polskim Czerwonym Krzyżem - zdradził szef WOŚP.

Zobacz: PE pozwał KE za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE

Jerzy Owsiak dodał również, że WOŚP wspiera medyków, którzy pomagają imigrantom na granicy.

- Do tej pory już prawie 50 tys. zł przeznaczyliśmy na zakup artykułów medycznych, które cały czas są tam używane. Moja urodzinowa zbiórka - ponad 72 tys. zł - została przeznaczona dla Fundacji Ocalenie - powiedział.

- Teraz chcemy stworzyć punkt humanitarny, żeby jeszcze bardziej skoordynować działania ludzi, którzy chcą pomóc wszystkim stronom. Jeżeli zmarznięty policjant będzie chciał skorzystać z tego miejsca, będzie mógł. Jeśli zmarznięty imigrant dotrze do tego miejsca, oczywiście tak - mówił.

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko potwierdził w rozmowie z PAP, że WOŚP chce stworzyć "centrum logistyczne dla organizacji, stowarzyszeń, lekarzy, którzy pomagają w strefie nadgranicznej stanu wyjątkowego".

 - Objechaliśmy kilka lokalizacji, za tydzień przyjedzie pan Owsiak i dopinamy szczegóły - poinformował burmistrz.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo