Tomasz Lis, fot. kadr z programu w Onet.pl
Tomasz Lis, fot. kadr z programu w Onet.pl

Tomasz Lis apeluje o zorganizowanie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Covidu

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis zaproponował, aby 31 października ustanowić Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Covid-19.

"Mamy największą tragedią społeczną w Polsce od czasów II wojny światowej"

- Jutro mamy w Polsce piękne święto, święto pamięci o tym, co było, święto pamięci o tych, którzy byli. To święto jest dla nas corocznym zobowiązaniem, żebyśmy pamiętali, żebyśmy przychodzili na groby, zapalali znicze, kładli kwiaty, ale oddawali hołd tym, którzy odeszli. Mam wrażenie, że my, Polacy powinniśmy mieć wyrzut sumienia, bo z tego zobowiązania, uważam, że się nie wywiązaliśmy. Doszło do gigantycznego zaniechania czy zaniedbania – powiedział Tomasz Lis w „Faktach po faktach”.

- Jest bardzo wiele ofiar Covid-19. Mamy największą tragedią społeczną w Polsce od czasów II wojny światowej i nie przeżyliśmy czegoś takiego jak wspólna - najlepiej długa - chwila zadumy, refleksji, modlitwy – mówił dziennikarz.

Polecamy:

"Piotrków Trybunalski już wymarł"

Tomasz Lis porównał także liczbę ofiar z liczbą mieszkańców poszczególnych miast. - Od początku pandemii zmarło prawie 80 tys. zakażonych osób. Pod względem liczby ofiar przekroczyliśmy już Piotrków Trybunalski, (...), idziemy nieubłaganie w stronę Nowego Sącza, Słupska - mówił.

W "Newsweeku" Lis napisał, że 80-tysięcy ofiar Covid-19 to "półtora Żoliborza, to więcej niż Piotrków Trybunalski i Jelenia Góra". "Za chwilę zniknie z Polski Nowy Sącz, Słupsk albo Jaworzno" - alarmuje publicysta.

Naczelny "Newsweeka" poinformował, że kontaktował się już w sprawie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Covidu z prymasem Polski arcybiskupem Wojciechem Polakiem, metropolitą warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem i Jerzym Owsiakiem.

Dzień pamięci ofiar Covidu w innych krajach

Pomysł Lisa nie jest oryginalny, bo pojawił się na początku roku w USA. Marked By Covid, ruch poświęcony zbieraniu informacji i historii osób dotkniętych wirusem, oraz Reimagine, organizacja non-profit, która pomaga społecznościom celebrować życie i szanować zmarłych, wzywają do uchwalenia stałego święta i postawienia pomników ku czci ofiar koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych wyznaczono datę Dnia Pamięci Covid-19 na 1 marca. 

 „Narodowy Dzień pamięci wszystkich ofiar epidemii koronawirusa” był też obchodzony we Włoszech. Tam wybrano datę 18 marca – w 2020 roku w tym właśnie dniu odnotowano największą liczbę zgonów w skali kraju.

A co Wy sądzicie o tym pomyśle?

Według dzisiejszych danych Ministerstwa Zdrowia łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 030 151 przypadków. Zmarło 77 012 osób z COVID-19.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości