COP26 i odejście od węgla. Postanowienia końcowe szczytu. "Mamy to!"

John Kerry, uczestnik szczytu COP 26 w Glasgow z ramienia strony amerykańskiej. Fot. PAP/EPA
John Kerry, uczestnik szczytu COP 26 w Glasgow z ramienia strony amerykańskiej. Fot. PAP/EPA
Udało się doprowadzić do ustaleń końcowych na szczycie ONZ w Glasgow. O tym fakcie poinformowała chińska delegacja.

"Mamy to!" - z pomocą tłumacza przekazał brytyjskiej agencji główny negocjator Chin na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w Szkocji Xie Zhenhua. 

- Wnioski w porozumieniu końcowym szczytu pomogą nam pozbyć się węgla - podkreślił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. klimatu Frans Timmermans. 

- To nasza okazja do pisania historii. Co więcej, naszym obowiązkiem jest działać teraz. Potrzebujemy odważnych zobowiązań dotyczących ważnych redukcji emisji w tej dekadzie oraz neutralności klimatycznej w 2050 roku - tłumaczyła szefowa KE Ursula von der Leyen. 

   

Porozumienie blisko 200 państw 

Porozumienie końcowe z poprawkami zostało zaakceptowane przez przedstawicieli niemal 200 państw - podała Agencja Reutera. Zmiana treści porozumienia klimatycznego została zaproponowana w ostatniej chwili i dotyczyła kwestii stopniowego odchodzenia od węgla. Decyzja wywołała skargi państw szczególnie narażonych na skutki zmian klimatu. Zażądały one bardziej konkretnych deklaracji w kwestii zakończenia dofinansowywania paliw kopalnych.

Zmianę w tekście deklaracji końcowej zaproponowały Indie po sporze z Chinami o redukcję dotacji do węgla i paliw kopalnych oraz kwestii przedstawienia do przyszłego roku nowych celów klimatycznych.

Przyjęte ambitniejsze cele klimatyczne mają przyśpieszyć działania na rzecz złagodzenia skutków zmian klimatu, niemniej zabrakło w nich zapisów dotyczących dofinansowywania najbiedniejszych państw, gdzie skutki globalnego ocieplenia będą najpoważniejsze, a w wielu przypadkach już są odczuwane.

W konkluzji dokumentu końcowego po raz pierwszy zawarto zobowiązanie państw dotyczące odejścia od paliw kopalnych, w tym węgla. 

COP26

Nadrzędnym celem szczytu COP26 było utrzymanie celu porozumienia paryskiego z 2015 roku, który regulował ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Uczestnicy szczytu zgodzili się, że dotychczasowe działania nie zmierzają do poprawy sytuacji. Dlatego już w przyszłym roku, a nie co pięć lat, pojawią się kolejne zobowiązania ws. ochrony klimatu. 

Projekt ONZ zmierza do ograniczenia zużycia węgla i innych paliw z kopalń, zasilających fabryki i ogrzewających domy.  

Zobacz: 

Śmierć polskiego żołnierza przy granicy z Białorusią. Jest oświadczenie

Jego syn spowodował wypadek po pijaku. Prezydent Olsztyna zszokował linią obrony

Najnowszy banknot kolekcjonerski NBP: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”


GW


Lubię to! Skomentuj142 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości