GUS może zadzwonić i sprawdzić, czy nie nakłamałeś. Poszły już wnioski o ukaranie

Unsplash/freestocks
Unsplash/freestocks
Główny Urząd Statystyczny sprawdzi, czy w spisie powszechnym udzieliłeś prawdziwych informacji. 12 listopada ruszyło badanie kontrolne. Ankieterzy weryfikują zgromadzone dane.

Z końcem września zakończyła się możliwość spisania w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Według danych z 9 listopada w spisie wzięli udział niemal wszyscy - 99 proc. mieszkań. Osoby, które nie wypełniły obowiązku, będą musiały tłumaczyć się w sądzie.

Wnioski o ukaranie

"GUS wysłał do sądów w całym kraju 300 wniosków o ukaranie osób, które odmówiły udziału w spisie - przekazała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Ewa Bolesławska, naczelniczka wydziału z Departamentu Edukacji i Komunikacji GUS.

W piątek rozpoczęło się badanie kontrolne, którego celem jest weryfikacja, czy zgromadzone informacje są zgodne ze stanem faktycznym. Badanie potrwa do 24 listopada 2021 roku.

"Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym" - napisano.

Zobacz: Łukaszenka nie chce konfliktu na granicy, ale zaznacza, że Białoruś "nie będzie żartować"

Do kogo zadzwoni ankieter?

Badanie polega na rozmowie telefonicznej z ankieterem. Nie każdy taki telefon otrzyma - wywiady będą realizowane na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań.

"Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci)" - napisano na oficjalnej stronie spisu powszechnego.

"Z osobami, które zostały wylosowane do udziału w badaniu, skontaktuje się telefonicznie ankieter statystyczny, dzwoniąc z numeru: 22 828 88 88. Ankieter pytać będzie m.in. o to, gdzie respondent mieszkał 31 marca 2021 r., o poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną, własność mieszkania" - poinformowano.

Badanie ma nie potrwać dłużej niż 10 min. Tożsamość osoby przeprowadzającej badanie będzie można zweryfikować na stronie spisu lub na infolinii 22 279 99 99.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo