Punkt testowania na lotnisku w Monachium, fot.  	PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
Punkt testowania na lotnisku w Monachium, fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Omikron rozprzestrzenia się w Europie, chorują również zaszczepieni

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 114
Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Jest już m.in. w Niemczech, Danii, Holandii i Włoszech.

Trzy przypadki w Niemczech

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W niedzielę potwierdzono, że wirus jest min. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Wszystkie zainfekowane osoby przyleciały z RPA.


W Niemczech potwierdzono w niedzielę trzeci przypadek zakażenia Omikronem. "Sekwencjonowanie potwierdziło, że podejrzany przypadek, o którym poinformowano wczoraj rano, to Omikron" - podał na Twitterze minister spraw społecznych Hesji Kai Klose. Poprzednie dwie infekcje nowym wariantem potwierdzono w Bawarii.

Według władz heskich zakażona osoba przybyła do Frankfurtu z RPA 21 listopada. W tym czasie Republika Południowej Afryki nie była sklasyfikowana jako obszar wysokiego ryzyka ani obszar występowania nowego wariantu. Według ustaleń ministerstwa spraw społecznych osoba, u której wykryto zakażenie, była w pełni zaszczepiona, ale w ciągu tygodnia pojawiły się u niej objawy infekcji i poddała się badaniom - przekazano.

W sobotę Instytut Maxa von Pettenkofera w Monachium oświadczył, że wykrył Omikron u dwóch podróżnych, którzy przylecieli samolotem z RPA 24 listopada. Według wirusologa Olivera Kepplera, sekwencjonowanie całego genomu nowego wariantu nie zostało jeszcze przeprowadzone w tych przypadkach, ale "udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że to właśnie ten wariant".

Reakcja UE na Omikron

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska potrzebuje więcej czasu na pełną ocenę ryzyka związanego z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron i lepsze przygotowanie się do nowej sytuacji.

- Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant - podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej na Łotwie.

W tym czasie - zdaniem szefowej KE - kraje UE powinny poświęcić uwagę środkom zaradczym, wśród których jako najważniejszy wskazała szczepionki przeciw Covid-19. Przypomniała, że Komisja podpisała w maju trzecią umowę z firmami BioNTech/Pfizer, według której Unii Europejskiej zostanie dostarczonych kolejne 1,8 mld dawek preparatu.

Kontrakt zawiera klauzulę zobowiązującą producentów do dostosowania szczepionki do nowego wariantu w ciągu 100 dni od momentu, kiedy badania wykażą jego odporność na opracowany preparat - podała agencja Reutera.

Wielka Brytania zwołuje spotkanie grupy G7

Trzeci przypadek infekcji Omikronem potwierdzono w niedzielę również w Wielkiej Brytanii. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia dodała, że zakażony opuścił już Wielką Brytanię.

Rząd brytyjski ogłosił w sobotę, że w związku z pojawieniem się wariantu Omikron od osób wjeżdżających do kraju wymagane będzie wykonanie testu PCR i izolacja do czasu uzyskania wyniku; ponadto obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w sklepach i pojazdach transportu publicznego w Anglii. Nowe zasady wejdą w życie we wtorek.

Minister zdrowia Sajid Javid zwołał wołał pilne spotkanie grupy G7, by omówić pojawienie się Omikronu

13 zakażonych w Holandii

13 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron stwierdzono wśród pasażerów dwóch piątkowych lotów z RPA do Amsterdamu - poinformował holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Chodzi 61 o pasażerów spośród 600, u których po testach wykryto zakażenie koronawirusem. Wszyscy przebywają obecnie w izolacji w jednym z hoteli w pobliżu amsterdamskiego lotniska Schiphol.

Nie jest wykluczone, że więcej przypadków pojawi się w Holandii - powiedział minister zdrowia Hugo de Jonge na konferencji prasowej w Rotterdamie - To może być wierzchołek góry lodowej. Wzywamy ludzi, którzy przybyli z tego obszaru, do jak najszybszego poddania się testom".

W piątek dwoma lotami z Johannesburga i Kapsztadu do Holandii przyleciało ok. 600 pasażerów. 531 osób miało negatywny wynik testu. Tego samego dnia minister zdrowia ogłosił natychmiastowy zakaz lotów z krajów południowej części Afryki.

W Danii zarejestrowano dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron u podróżnych z Republiki Południowej Afryki. Osoby te zostały poddane izolacji, a władze śledzą wszystkie ich kontakty.

Czechy i Austria wciąż w niepewności

Wciąż nie ma pewności, czy Omikron jest już w Czechach. Analiza testu wykonanego u kobiety, która wróciła z Namibii, potwierdziła na 90 proc. zakażenie wariantem Omikron - poinformował w sobotę szpital w Libercu na północy Czech. Pewność ma dać dopiero analiza w Krajowym Laboratorium Referencyjnym. Jeśli wynik badania się potwierdzi, będzie to pierwsza w kraju znana infekcja nowym wariantem koronawirusa.

Podobna sytuacja występuje w Austrii, gdzie prowadzone są badania laboratoryjne. Osoba, u której podejrzewa się infekcję nowym wariantem, wróciła z południa Afryki. Jak przekazały władze Tyrolu, osoba ta przekazała, że od przyjazdu przebywała niemal wyłącznie w domu i przechodzi infekcję bezobjawowo. Jest w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19, ale drugą dawkę przyjęła około dziewięciu miesięcy temu.

W związku z obowiązującymi od soboty przepisami, mającymi na celu walkę z Omikronem, na lotnisku w Wiedniu wdrożono nowe przepisy wjazdowe. Pod szczególną kontrolą służb pozostają kursy z głównych lotnisk transferowych, takich jak Ad-Dauha, Dubaj czy Amsterdam.

Sfotografowano nowy wariant koronawirusa

Jako dobry określają lekarze stan zdrowia pacjenta z południa Włoch, u którego po przyjeździe z Afryki stwierdzono w sobotę pierwsze w kraju zakażenie wariantem koronawirusa Omikron. Mężczyzna jest zaszczepiony przeciw Covid-19. Dobrze czuje się też jego rodzina, w tym dwoje dzieci. Wszyscy dorośli w tej rodzinie są zaszczepieni.

We Włoszech po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa. Jak wyjaśnili badacze, Omikron ma znacznie więcej mutacji niż Delta, która już była bardzo zmutowana. W przypadku nowego wariantu mutacje te są skoncentrowane w strefie, która wchodzi w interakcję z komórką ludzką.

Naukowcy wyjaśnili, że znaczne różnice w obrazie wirusa nie oznaczają automatycznie, że wariant jest bardziej niebezpieczny, ale to, że jeszcze bardziej dostosował się do organizmu człowieka.

"Nie ma obecnie informacji, które sugerowałyby, że symptomy po zakażeniu Omikronem różnią się od tych, jakie wywołują inne warianty. Pierwsze infekcje dotknęły ludzi młodych, którzy przeważnie przechodzą Covid-19 łagodniej. Pełne zrozumienie nowego wariantu może zająć do kilku tygodni" - wskazała WHO.


ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj114 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości