Większość ośrodków narciarskich w Europie wymaga certyfikatu covidowego.
Większość ośrodków narciarskich w Europie wymaga certyfikatu covidowego.

Gdzie na narty w dobie czwartej fali? Zasady wyjazdów zagranicznych na święta

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Niemal wszystkie kraje uznają certyfikat covidowy, bez którego nie będzie można poszusować na nartach - wyjątek stanowi Portugalia. Święta Bożego Narodzenia bez konieczności robienia testu możemy spędzić w Meksyku, Kostaryce i Dominikanie.

Niektórzy Polacy czekają na zimowe promocje i odpuszczają wyjazdy urlopowe latem, by zmienić klimat i otoczenie zimową aurą. Siłą rzeczy, coraz częściej zwracamy uwagę na pandemiczne restrykcje, tym bardziej, gdy wykryto groźny wariant koronawirusa - Nu, zwany Omicron. Coraz więcej krajów z Europy zawiesiło połączenia lotnicze z RPA, trwa wytężone sprawdzanie osób wracających z południowego regionu Afryki, jednocześnie naukowcy analizują skuteczność dostępnych szczepionek w starciu z nową odmianą wirusa SARS-CoV-2. 

Zobacz: 


Nie zmienia się jedno: podróże po krajach unijnych wiążą się z koniecznością przedstawiania zaświadczeń o odbyciu szczepienia na COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Przypomnijmy, że od 1 lipca 2021 roku wszedł w życie dokument potwierdzający szczepienie, informujący o nabyciu odporności przez przejście zakażenia lub o wyniku testu. Można go wygenerować za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. 

Gdzie na narty w czasie czwartej fali

W rozpoczynającym się sezonie narciarskim w Niemczech, Austrii i Włoszech będzie obowiązywać zasada 3G, czyli: geimfpt, genesen, getestet. W polskim tłumaczeniu restrykcja brzmi: "zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani". Na stokach trzeba będzie przestrzegać wymogu zakrywania twarzy, gdy pojawimy się w kolejkach linowych. W Szwajcarii i Francji prawdopodobnie wystarczy tylko maseczka, chociaż okazanie "passe sanitaire" to konieczność w barach, niektórych środkach komunikacji publicznej i imprez kulturalnych. 

Ktoś, kto jedzie w słowackie Tatry, powinien w pierwszej kolejności sprawdzić zasady panujące w ośrodkach narciarskich. Zdarzy się tak, że na niektórych stokach tylko zaszczepieni będą mogli korzystać z wyciągów. Zorganizowano też kolejki dla ozdrowieńców i osób z negatywnym wynikiem testu PCR.

W Czechach korzystanie z kolejek i wyciągów nie jest ograniczone w związku z pandemią, jednak zakwaterowanie jest możliwe tylko dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wynik testu. 

Portugalia nie uznaje certyfikatu 

Portugalia jako jedyny kraj od 1grudnia nie będzie uznawała żadnych certyfikatów covidowych. Czwarta fala i wzrost zakażeń doprowadził do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie całego państwa. Wjazd do Portugalii umożliwia tylko przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego wykonanego w okresie 48 godzin przed udaniem się w podróż. Będzie to warunek wjazdu zarówno przez granice lądowe, jak i drogą morską czy lotniczą. 

Turcja

Od urlopowiczów z Polski udających się do Turcji wymaga się przedstawienia negatywnego wyniku badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję. Przed lotem do Turcji należy także wypełnić cyfrowy formularz podróży (72 godz. przed wylotem) oraz papierowy formularz lokalizacyjny. 

Egipt

Niezaszczepieni turyści udający się do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach - Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam - można też wykonać badanie po przylocie. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat. Zwalnia z niego również świadectwo przejścia pełnego cyklu szczepień (od podania ostatniej dawki musi minąć 14 dni). 

Czytaj: 


Dubaj

Przed przylotem do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wszyscy turyści muszą wykonać test PCR (72 godziny przed wylotem). W październiku Polska została usunięta z listy krajów, z których przyjezdni poddawani byli drugiemu testowi PCR po wylądowaniu (i do czasu otrzymania wyniku nie mogli opuszczać hotelu). Chcący odwiedzić stolicę ZEA, Abu Zabi, powinni być zaszczepieni, w przeciwnym wypadku nie zostaną wpuszczeni do wielu miejsc publicznych lub atrakcji turystycznych. W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w budynkach i na zewnątrz (oprócz plaż). Kara za jego nieprzestrzeganie wynosi 3000 dirhamów (ok. 3260 złotych). 

Płatna kwarantanna na Malcie 

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat Covid potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę (ok. 100 euro za noc).

Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia. Nie muszą go okazywać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz. 

Skandynawia: test lub certyfikat

Do Szwecji, Danii oraz Norwegii wjazd możliwy jest za okazaniem zaświadczenia o szczepieniu albo ważnego testu. W Norwegii dodatkowo trzeba zarejestrować swój przyjazd na stronie internetowej entrynorway.no. W Danii w restauracjach i przy wejściu do miejsc publicznych należy okazywać certyfikat covidowy, w Szwecji od 1 grudnia ma on obowiązywać w lokalach, gdzie gromadzi się więcej niż 100 osób. W Norwegii takie obostrzenia są wprowadzane lokalnie przez gminy. Ani w Norwegii, ani w Szwecji nie ma specjalnych restrykcji na stokach narciarskich.

Do końca listopada obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski, z której zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (minimum 14 dni od podania ostatniej dawki), ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatniego półrocza, a także dzieci poniżej 12. roku życia, podróżujące pod opieką zaszczepionych dorosłych lub - w przypadku powrotu z kraju UE - dorosłych posiadających negatywny wynik testu.

W przypadku podróży z krajów należących do UE, Turcji, Szwajcarii, Islandii, Norwegii z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) lub w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy.

W przypadku podróży z Egiptu, Tunezji, Maroka, Jordanii, ZEA, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Meksyku, Kuby, Dominikany, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru (krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA) kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR, wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. 

Nie przegap: 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości