Omikron rozprzestrzenia się w Europie, chorują również zaszczepieni

Punkt testowania na lotnisku w Monachium, fot.  	PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
Punkt testowania na lotnisku w Monachium, fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Jest już m.in. w Niemczech, Danii, Holandii i Włoszech.

Trzy przypadki w Niemczech

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W niedzielę potwierdzono, że wirus jest min. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Wszystkie zainfekowane osoby przyleciały z RPA.


W Niemczech potwierdzono w niedzielę trzeci przypadek zakażenia Omikronem. "Sekwencjonowanie potwierdziło, że podejrzany przypadek, o którym poinformowano wczoraj rano, to Omikron" - podał na Twitterze minister spraw społecznych Hesji Kai Klose. Poprzednie dwie infekcje nowym wariantem potwierdzono w Bawarii.

Według władz heskich zakażona osoba przybyła do Frankfurtu z RPA 21 listopada. W tym czasie Republika Południowej Afryki nie była sklasyfikowana jako obszar wysokiego ryzyka ani obszar występowania nowego wariantu. Według ustaleń ministerstwa spraw społecznych osoba, u której wykryto zakażenie, była w pełni zaszczepiona, ale w ciągu tygodnia pojawiły się u niej objawy infekcji i poddała się badaniom - przekazano.

W sobotę Instytut Maxa von Pettenkofera w Monachium oświadczył, że wykrył Omikron u dwóch podróżnych, którzy przylecieli samolotem z RPA 24 listopada. Według wirusologa Olivera Kepplera, sekwencjonowanie całego genomu nowego wariantu nie zostało jeszcze przeprowadzone w tych przypadkach, ale "udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że to właśnie ten wariant".

Reakcja UE na Omikron

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska potrzebuje więcej czasu na pełną ocenę ryzyka związanego z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron i lepsze przygotowanie się do nowej sytuacji.

- Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant - podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej na Łotwie.

W tym czasie - zdaniem szefowej KE - kraje UE powinny poświęcić uwagę środkom zaradczym, wśród których jako najważniejszy wskazała szczepionki przeciw Covid-19. Przypomniała, że Komisja podpisała w maju trzecią umowę z firmami BioNTech/Pfizer, według której Unii Europejskiej zostanie dostarczonych kolejne 1,8 mld dawek preparatu.

Kontrakt zawiera klauzulę zobowiązującą producentów do dostosowania szczepionki do nowego wariantu w ciągu 100 dni od momentu, kiedy badania wykażą jego odporność na opracowany preparat - podała agencja Reutera.

Wielka Brytania zwołuje spotkanie grupy G7

Trzeci przypadek infekcji Omikronem potwierdzono w niedzielę również w Wielkiej Brytanii. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia dodała, że zakażony opuścił już Wielką Brytanię.

Rząd brytyjski ogłosił w sobotę, że w związku z pojawieniem się wariantu Omikron od osób wjeżdżających do kraju wymagane będzie wykonanie testu PCR i izolacja do czasu uzyskania wyniku; ponadto obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w sklepach i pojazdach transportu publicznego w Anglii. Nowe zasady wejdą w życie we wtorek.

Minister zdrowia Sajid Javid zwołał wołał pilne spotkanie grupy G7, by omówić pojawienie się Omikronu

13 zakażonych w Holandii

13 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron stwierdzono wśród pasażerów dwóch piątkowych lotów z RPA do Amsterdamu - poinformował holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Chodzi 61 o pasażerów spośród 600, u których po testach wykryto zakażenie koronawirusem. Wszyscy przebywają obecnie w izolacji w jednym z hoteli w pobliżu amsterdamskiego lotniska Schiphol.

Nie jest wykluczone, że więcej przypadków pojawi się w Holandii - powiedział minister zdrowia Hugo de Jonge na konferencji prasowej w Rotterdamie - To może być wierzchołek góry lodowej. Wzywamy ludzi, którzy przybyli z tego obszaru, do jak najszybszego poddania się testom".

W piątek dwoma lotami z Johannesburga i Kapsztadu do Holandii przyleciało ok. 600 pasażerów. 531 osób miało negatywny wynik testu. Tego samego dnia minister zdrowia ogłosił natychmiastowy zakaz lotów z krajów południowej części Afryki.

W Danii zarejestrowano dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron u podróżnych z Republiki Południowej Afryki. Osoby te zostały poddane izolacji, a władze śledzą wszystkie ich kontakty.

Czechy i Austria wciąż w niepewności

Wciąż nie ma pewności, czy Omikron jest już w Czechach. Analiza testu wykonanego u kobiety, która wróciła z Namibii, potwierdziła na 90 proc. zakażenie wariantem Omikron - poinformował w sobotę szpital w Libercu na północy Czech. Pewność ma dać dopiero analiza w Krajowym Laboratorium Referencyjnym. Jeśli wynik badania się potwierdzi, będzie to pierwsza w kraju znana infekcja nowym wariantem koronawirusa.

Lubię to! Skomentuj114 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości