Polacy ocenili kto odpowiada za wzrost cen żywności. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Polacy ocenili kto odpowiada za wzrost cen żywności. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Polacy ocenili, kto odpowiada za wysokie ceny paliw, energii, żywności

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 114
Za wysokie ceny paliw i energii odpowiadają Rosja, polityka klimatyczna UE oraz polski rząd. Z kolei podwyżki podstawowych artykułów wyraźnie idą na konto obecnej władzy, która w dodatku nie robi wystarczająco dużo, by ochronić gospodarstwa domowe przed drożyzną – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Kto odpowiada za wzrost cen energii i gazu?

Na pytanie "kto odpowiada za wzrost cen energii i gazu?", badani wskazali trzy czynniki: Rosję (56 proc.), politykę klimatyczną UniiEuropejskiej (50,6 proc.) oraz rząd (48,1 proc.). Najmniej wskazań, jako podmiotu odpowiedzialnego za podwyżki, pada na koncerny energetyczne (36,6 proc.), światowe problemy związane w Covid-19 (28,4 proc.) oraz na opozycję (9,4 proc.).

Polecamy:

Rozmowy Rosja - USA. Moskwa kategorycznie żąda, by nie rozszerzać NATO o Ukrainę

Co się dzieje z polską dyplomacją? "Kompromitacja naszego MSZ"

Kto odpowiada za wzrost cen żywności?

Kolejną kwestią poruszaną w sondażu był wzrost cen podstawowych produktów, np. chleba, cukru, mąki. "Największa grupa badanych uważa, że odpowiedzialny za to jest rząd (63,5 proc.), światowe problemy gospodarcze związane z pandemią (59,8 proc.) oraz Narodowy Bank Polski (32,3 proc.)" - wskazuje dziennik. Najmniej winy ponosi Unia Europejska (17,3 proc.) i opozycja (8,5 proc.). Jak wyjaśnia dziennik, w obu pytaniach można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Ocena Tarczy Antyinflacyjnej

Kolejne pytanie sondażu dotyczyło ratunkowych działań gabinetu Mateusza Morawieckiego. IBRiS zapytał, "czy rząd podejmuje odpowiednie działania, by chronić gospodarstwa domowe przed skutkami wzrostu cen?". "Prawie 60 proc. respondentów uważa, że nie (zdecydowanie nie – 35,8 proc., raczej nie – 23,7 proc.). Pozytywnie działania rządu ocenia nieco ponad 37 proc. respondentów (zdecydowanie tak – 5,7 proc., raczej tak – 31,7 proc.)" - zaznacza "Rz".

Badanie telefoniczne IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadzono w dniach 7-8 stycznia na próbie 1100 respondentów.

KW

Czytaj dalej:

Liczył pięści Tuska. Teraz policzył występy prawicowych publicystów w "Wiadomościach"

Kościński przeprasza za Polski Ład: Na razie gasimy pożar, by pieniądze były na rachunkach

Ogromna inwestycja TVP. Kurski buduje nową halę: Dwa hektary pod dachem!

Polityczne trzęsienie ziemi w Krakowie. Polityk PO jedzie do Warszawy po instrukcje

Znany dziennikarz zmarł od przedawkowania insuliny. Koniec śledztwa, jest akt oskarżenia

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj114 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka