Adam Darski. Fot. PAP/Adam Warżawa
Adam Darski. Fot. PAP/Adam Warżawa

Adam Nergal Darski znów zeznawał. „Ludzie otwierają oczy”

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Nie było moim zamierzeniem znieważenie niczyjej świętości, a wręcz odwrotnie podkreślenie, że Polska jest wolnym krajem, w którym jest miejsce dla ludzi spod znaku krzyża i dla tych, którzy się nim nie identyfikują - wyjaśniał w procesie ws. znieważenia polskiego godła lider blackmetalowego zespołu Behemoth Adam Nergal Darski.

Adam "Nergal" Darski i "Rzeczpospolita Niewierna"

Podczas wtorkowej rozprawy przed gdańskim Sądem Okręgowym wyjaśnienia składał Adam Nergal Darski (wyraża zgodę na publikację pełnych danych - PAP). Proces przed sądem dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.

Polecamy:

Bielski biskup podważa cierpienie ofiary księdza. W odpowiedzi na pozew pyta o orientację

"Jastrzębowski wyciska". Gościem Artur Dziambor - polityk Konfederacji

Zawarta w materiałach, m.in. na plakatach, grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna". Prokuratura oskarżyła Darskiego i dwóch jego współpracowników o znieważenie godła polskiego.

Adam Nergal Darski powiedział, że tytuł "Rzeczpospolita Niewierna" odnosi się do miejsca, w którym żyjemy, którym jest polskie pluralistyczne społeczeństwo.

– Dzisiejsza Polska w jednej rzeczy na mapie świata cywilizowanego jest w czołówce, a jest nią galopująca sekularyzacja społeczeństwa. Głęboko wierzę, że ludzie otwierają oczy. Że w obliczu masowych przestępstw kościelnych odwracają się od niego podejmując własne, autonomiczne, suwerenne decyzje. Wstają z kolan, bo tak wygodniej i idą we własnym kierunku decydując o własnym życiu – tłumaczył w sądzie Darski.

"Polska jest wolnym krajem"

Nergal podkreślił, że jako Polak i współobywatel identyfikuje się ze wszystkimi, którzy myślą w sposób nieskrępowany i solidaryzuje się z wolnościową tendencją ideologiczną. Dodał, że intencjonalnej żadnej krzywdy nikomu nie zrobił.

– Nie było moim zamierzeniem znieważenie niczyjej świętości, a wręcz odwrotnie podkreślenie, że Polska jest wolnym krajem, w którym jest miejsce dla ludzi spod znaku krzyża i dla tych, którzy się nim nie identyfikują, a nawet od niego odwracają. Póki co jest to legalne i tego symbolem była trasa „Rzeczpospolita Niewierna” – mówił Darski.

Lider Behemotha dodał, że żyjemy w społeczeństwie, w którym są ludzie, będący w opozycji dla panującego religijnego mainstreamu i dodał, że statystycznie jest to około połowa społeczeństwa deklarujących "niewierność". Darski podkreślił też, że tytuł "Rzeczpospolita Niewierna" odnosi się wobec wiary.

– Mówiłem wiele razy, że jestem dumny z tego z tego skąd pochodzę i to, że czuję się Polakiem, to nie znaczy, że musi mi być po drodze, a wręcz odwrotnie. Mam absolutnie naganną opinię o dzisiejszej władzy, decydentach polskich, którzy parują z Kościołem. Starają się stworzyć system monopartyjny i monopolistyczny – mówił Nergal.

Zarzut: Znieważenie polskiego godła

W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Adama Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza (twórca m.in. grafik dla takich zespołów jak Slayer, Michael Jackson, Rolling Stones, Grateful Dead, Lady Gaga i Ramones - PAP) oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu - Macieja Gruszkę. Wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na publikację danych osobowych. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura.

We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Na kolejną rozprawę, 14 lutego br., zaplanowano mowy końcowe. Za publiczne znieważenie polskiego godła grozi grzywna, ograniczenie wolności lub rok więzienia.

KW

Polecamy:

Trzech Polaków zginęło na Słowacji. Prokuratura zbada sprawę

Kościński o problemach z Polskim Ładem. Nieścisłości będą skorygowane

Zdaniem Rady Medycznej osoby negujące wartość szczepień winny tracić stanowiska publiczne

Zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli

Polacy ocenili, kto odpowiada za wysokie ceny paliw, energii, żywności

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj55 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka