Canva
Canva

Niemal 3 mld zł trafiło do Skarbu Państwa. To absolutny rekord

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Skarb Państwa zyskał w 2021 roku rekordową sumę - ponad 2,715 mld zł z tytułu podatku od gier i dopłat. To w dużej mierze zasługa klientów Totalizatora Sportowego - ponad 1,155 mld zł wpłaty pochodzi właśnie od nich.

Skarb Państwa zyskał rekordową sumę ponad 2,715 mld zł w 2021 roku z tytułu podatku od gier i dopłat. Ponad 1,155 mld zł z tej kwoty przekazanych zostało dzięki klientom Totalizatora Sportowego na wsparcie polskiego sportu i kultury narodowej. Dla Totalizatora Sportowego to wyjątkowy rok także w związku z obchodzonym jubileuszem - 65-leciem, którego ambasadorem stał się Robert Lewandowski.

Jubileusz Totalizatora Sportowego

Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano informacje o rekordowym zysku Skarbu Państwa - ponad 2,715 mld zł. Data konferencji nie była przypadkowa - dziś obchodzimy 65. rocznicę rozpoczęcia działalności przez firmę.

- Od ponad 65 lat Totalizator Sportowy jest mecenasem polskiego sportu i kultury. Hasło "Wielkie chwile" dobrze podsumowuje jego działalność. To dzięki wsparciu Totalizatora dla sportowców, organizacji, czy klubów możemy przeżywać wiele pięknych sportowych emocji. Ta państwowa spółka jest również parterem znaczących wydarzeń kulturalnych, które pozytywnie wpływają na wizerunek Polski za granicą, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Cieszę się, że od lat Totalizator Sportowy jest zaangażowany społecznie. Dzięki środkom przekazywanym przez dziesięciolecia do budżetu państwa została rozbudowana infrastruktura sportowa i obiekty kulturalne w całej Polsce - powiedział Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych.

Rekordowe sumy

Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego, Olgierd Cieślik podkreślił, że spółka z roku na rok odnotowuje rekordowe wzrosty zarówno na poziomie sprzedaży, dopłat na fundusze celowe, jak i wpływów do budżetu państwa.

- Rok 2021 był dla Totalizatora Sportowego wyjątkowy, ponieważ świętowaliśmy jubileusz 65-lecia spółki, ale także po raz kolejny pobiliśmy finansowe rekordy. Mimo że publikacja szczegółowych wyników finansowych nastąpi za kilka tygodni, to już teraz mogę z przyjemnością poinformować, że kolejny rok z rzędu mogliśmy przekazać na polski sport i kulturę narodową większe środki niż w latach ubiegłych. W 2021 roku było to aż 1,155 ml złotych. Dla porównania w roku 2020 osiągnęliśmy wynik 1,048 mld zł. To przede wszystkim zasługa naszych klientów, którzy są największymi mecenasami sportu i kultury w Polsce oraz Pracowników Totalizatora Sportowego. Bez nich osiągnięcie tak wspaniałego wyniku nie byłoby możliwe - podsumował Olgierd Cieślik.

Według wstępnych danych przedstawionych przez Totalizator Sportowy suma dopłat do gier LOTTO przekazanych na polski sport i kulturę narodową wyniosła w 2021 roku ponad 1,155 mld zł.

Suma wpłat do Skarbu Państwa z tytułu dopłat i podatku od gier również była w ubiegłym roku rekordowa i wyższa niż planowana - wyniosła ponad 2,715 mld zł. W ubiegłych latach wyniosły one odpowiednio 1,947 mld zł w 2018 r. 2,183 mld zł w 2019 r. i 2,286 mld zł w 2020 r.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka