Jakie warunki musisz spełniać, aby Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zatrudniła Cię na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego? Pracodawca szuka osób odpornych na stres, z wyobraźnią przestrzenną, podejmujących samodzielnie decyzje. Zgłoszenia można składać do 9 marca br.
Nabór na kontrolera ruchu lotniczego
Jak przekazała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), ze względu na pandemię koronawirusa, nabór na kontrolera ruchu lotniczego nie był organizowany od dwóch lat.
- Właśnie otworzyła się szansa dla tych, którzy docelowo chcieliby pracować w ośrodkach kontroli w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku - przekazała PAŻP.
Z danych Agencji wynika, że średnio 100 osób na miejsce zgłasza się podczas każdej rekrutacji na kontrolerów ruchu lotniczego. - Kontrolerami chcą być tysiące osób – zostaje kilkanaście - podkreśla PAŻP.
Czytaj też: Nie tylko Tusk tak pędzi. Limuzyna z ministrem jechała 180 km/h
Kontroler ruchu lotniczego - wymagania
Kandydaci na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego przechodzą wieloetapową rekrutację, a następnie wielomiesięczne szkolenie, które po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów i zaliczeniu po kolei każdego etapu, zakończy się po prawie dwóch latach. Kurs odbywa się w Warszawie – jedyny w Polsce ośrodek szkolenia cywilnych kontrolerów prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Chętni na to stanowisko muszą mieć wykształcenie średnie, znać język angielski w mowie i piśmie, biegle posługiwać się językiem polskim oraz mieć nienaganną dykcję.
- Proces rekrutacji i dalsze szkolenie sprawdzą natomiast predyspozycję do pełnienia zawodu kontrolera ruchu lotniczego, a więc odporność na stres, pracę pod presją, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie i umiejętność pracy w grupie, samodzielne podejmowanie decyzji - wskazuje PAŻP.
Jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego?
Dyżur kontrolera trwa 7,5 godziny, z czego 5,5 godziny pracownik spędza na stanowisku operacyjnym. Wynika to z obowiązkowych 1-godzinnych przerw po każdych dwóch godzinach pracy operacyjnej. W tym czasie kontrolerzy mają możliwość odpoczynku i regeneracji korzystając np. z basenu, sauny, siłowni, sali gimnastycznej, czy kortów tenisowych.
Kontroler ruchu lotniczego - zarobki
- Zarobki już pełnoprawnych kontrolerów, to kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie, w zależności od stażu i zajmowanego stanowiska operacyjnego - podała Agencja.
Wyszkolenie jednego kontrolera to koszt dla Agencji rzędu 600 tys. – 1 mln zł. Jak zapewnia PAŻP, w trakcie nauki każdy kursant będzie otrzymywał minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę.
Nabór potrwa do 9 marca 2022 roku. Więcej informacji chętni mogą znaleźć w ogłoszeniu na stronie pansa.pl w zakładce kariera.
PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.
Polecamy:
- Sondaż pokazał, dlaczego Polacy nie chcą się szczepić. Niektóre powody zadziwiają
- T-Mobile żąda od ZPP miliona złotych. Poszło o podatek CIT
- Popierasz PiS? W jednym z warszawskich sklepów zapłacisz dwa razy więcej
- Szykują się zmiany w Polskim Ładzie. Jeszcze większa liczba osób skorzysta
- Citizen Lab: Lider Agrounii i antypisowski pisarz na celowniku Pegasusa
- Gawkowski: Rząd abdykował przed COVID-em. Na następne spotkanie nie przyjdziemy
KJ
Komentarze