Na to stanowisko aplikują setki osób. Można zarobić nawet 45 tys. zł, rekrutacja ruszyła

fot. canva
fot. canva
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła nabór na to stanowisko kontrolera ruchu lotniczego. Można zarobić nawet kilkadziesiąt tys. zł miesięcznie, ale przejście wieloetapowej rekrutacji nie jest łatwe.

Jakie warunki musisz spełniać, aby Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zatrudniła Cię na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego?  Pracodawca szuka osób odpornych na stres, z wyobraźnią przestrzenną, podejmujących samodzielnie decyzje. Zgłoszenia można składać do 9 marca br.

Nabór na kontrolera ruchu lotniczego  

Jak przekazała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), ze względu na pandemię koronawirusa, nabór na kontrolera ruchu lotniczego nie był organizowany od dwóch lat.

- Właśnie otworzyła się szansa dla tych, którzy docelowo chcieliby pracować w ośrodkach kontroli w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku - przekazała PAŻP.

Z danych Agencji wynika, że średnio 100 osób na miejsce zgłasza się podczas każdej rekrutacji na kontrolerów ruchu lotniczego. - Kontrolerami chcą być tysiące osób – zostaje kilkanaście - podkreśla PAŻP.

Czytaj też: Nie tylko Tusk tak pędzi. Limuzyna z ministrem jechała 180 km/h

Kontroler ruchu lotniczego - wymagania

Kandydaci na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego przechodzą wieloetapową rekrutację, a następnie wielomiesięczne szkolenie, które po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów i zaliczeniu po kolei każdego etapu, zakończy się po prawie dwóch latach. Kurs odbywa się w Warszawie – jedyny w Polsce ośrodek szkolenia cywilnych kontrolerów prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Chętni na to stanowisko muszą mieć wykształcenie średnie, znać język angielski w mowie i piśmie, biegle posługiwać się językiem polskim oraz mieć nienaganną dykcję.

- Proces rekrutacji i dalsze szkolenie sprawdzą natomiast predyspozycję do pełnienia zawodu kontrolera ruchu lotniczego, a więc odporność na stres, pracę pod presją, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie i umiejętność pracy w grupie, samodzielne podejmowanie decyzji - wskazuje PAŻP.

Jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego? 

Dyżur kontrolera trwa 7,5 godziny, z czego 5,5 godziny pracownik spędza na stanowisku operacyjnym. Wynika to z obowiązkowych 1-godzinnych przerw po każdych dwóch godzinach pracy operacyjnej. W tym czasie kontrolerzy mają możliwość odpoczynku i regeneracji korzystając np. z basenu, sauny, siłowni, sali gimnastycznej, czy kortów tenisowych.

Kontroler ruchu lotniczego - zarobki

- Zarobki już pełnoprawnych kontrolerów, to kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie, w zależności od stażu i zajmowanego stanowiska operacyjnego - podała Agencja.

Wyszkolenie jednego kontrolera to koszt dla Agencji rzędu 600 tys. – 1 mln zł. Jak zapewnia PAŻP, w trakcie nauki każdy kursant będzie otrzymywał minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę.

Nabór potrwa do 9 marca 2022 roku. Więcej informacji chętni mogą znaleźć w ogłoszeniu na stronie pansa.pl w zakładce kariera.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.


Polecamy:

KJ


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo