Rosyjski prezydent Władimir Putin (L) i prezydent Chin Xi Jinping (P). Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL
Rosyjski prezydent Władimir Putin (L) i prezydent Chin Xi Jinping (P). Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

Chiny zabrały głos: Nasza przyjaźń z Rosją jest „solidna jak skała”

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
Przyjaźń między narodami Chin i Rosji jest „solidna jak skała”, a oba kraje mają szerokie perspektywy współpracy – oświadczył w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi. Wyraził poparcie dla rozmów pokojowych Rosja-Ukraina i zapowiedział pomoc humanitarną.

Chiny popierają Rosję

Wang zaznaczył również, że Chiny są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji pomiędzy Rosją a Ukrainą, jeśli będzie to konieczne – przekazała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Polecamy:

Runet. Rosja z własnym Internetem. Rosjanie bez social mediów i zagranicznych informacji

Dawid kontra Goliat. Jak Ukraińcy radzą sobie z rosyjskim najeźdźcą. ZOBACZ WIDEO

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, sprzeciwiły się nazywaniu jej inwazją, opowiedziały się przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję i sygnalizowały zamiar utrzymania normalnych relacji gospodarczych z Moskwą. Poparły też żądania Rosji wobec NATO, określając je jako „uzasadnione obawy o bezpieczeństwo”.

Wang ocenił, że obecna "sytuacja na Ukrainie" nie pojawiła się nagle i doprowadziły do niej "skomplikowane przyczyny". Powtórzył swoje wcześniejsze stanowisko, że należy szanować suwerenność i integralność terytorialną „wszystkich państw”, ale zaznaczył, że „uzasadnione obawy o bezpieczeństwo wszystkich krajów” muszą być rozwiązane.

„Musimy się skupić na długoterminowej stabilności regionu i stworzyć zrównoważony, skuteczny i trwały mechanizm bezpieczeństwa w Europie” – powiedział na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji chińskiego parlamentu.

Chiny: "Działania humanitarne muszą być apolityczne"

Według Wanga głównymi zadaniami społeczności międzynarodowej w sprawie Ukrainy są teraz zachęcanie do rozmów pokojowych i zapobieganie dużym kryzysom humanitarnym. Chiński minister ocenił przy tym, że działania humanitarne muszą być prowadzone w zgodzie z zasadą neutralności i bezstronności, nie mogą być upolityczniane.

Wśród sześciu zaleceń przedstawiony przez Wanga w sprawie zapobiegania kryzysom humanitarnym znalazło się również zwracanie szczególnej uwagi na osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, ochrona ludności cywilnej, zapewnienie szerokiego dostępu do pomocy humanitarnej, zapewnienie bezpieczeństwa obcokrajowcom na Ukrainie i pomoc w ich powrocie do swoich krajów oraz wspieranie przewodniej roli ONZ w niesieniu pomocy.

Chiński Czerwony Krzyż na Ukrainie

Szef chińskiego MSZ zapewnił, że Chiny „w dalszym ciągu podejmują własne wysiłki na rzecz przezwyciężenia kryzysu humanitarnego”, a Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie partię pomocy humanitarnej „tak szybko, jak to będzie możliwe”.

Wang przestrzegł też przed porównywaniem kwestii Ukrainy i Tajwanu. Ocenił, że sprawy te zasadniczo się od siebie różnią, ponieważ Tajwan jest nieodłączną częścią terytorium ChRL, a kwestia Ukrainy dotyczy sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Obwinił przy tym władze w Tajpej za napięcia w relacjach z Pekinem.

Szef chińskiego MSZ odpowiedział w ten sposób na pytanie o możliwość konfliktu zbrojnego w kontekście obaw, że Chiny „zrobią to, co Rosja zrobiła Ukrainie”, by siłą przejąć kontrolę nad Tajwanem – wynika z opisu państwowej chińskiej agencji prasowej Xinhua.

KW

Czytaj dalej:

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Nie przewidujemy przekazania myśliwców Ukrainie

Problemy na rynkach ropy. Inwestorzy zaniepokojeni

Wojna na Ukrainie. Dwunasty dzień rosyjskiej inwazji. RELACJA NA ŻYWO

Blinken: USA dają Polsce "zielone światło" na wysłanie samolotów na Ukrainę

Już milion uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę. Rzecznik rządu mówi, co dalej

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka