Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski.
Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski.

Solidarna Polska chce zaszachować Unię Europejską. To jej plan

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Solidarna Polska domaga się, by Polska przestała wpłacać składkę - w całości lub części - do budżetu unijnego. Partia Zbigniewa Ziobry przedstawi ten pomysł oficjalnie na posiedzeniu rządu.

Pomysł bojkotu składki do budżetu unijnego Solidarna Polska motywuje tym, że mimo ogromnej pomocy dla uchodźców z Ukrainy, Unia Europejska nie pomaga należycie Warszawie w rozładowaniu kryzysu. Do tego dochodzi konflikt o mechanizm warunkowości i blokadę polskiego KPO. 

- W imię wartości, które łączą kraje wspólnoty europejskiej, mamy prawo w oparciu o traktaty wystąpić z wnioskiem, by deklaracje solidarności nie były tylko w słowach, ale znalazły swój wyraz w realnej, namacalnej pomocy finansowej, bo taka jest teraz potrzebna. Nie dla nas jako dla Polski, tylko dla uchodźców - stwierdził minister Zbigniew Ziobro. 

- Zdecydowaliśmy się poddać pod rozwagę wystąpienie do Komisji Europejskiej o skorzystanie z takiej możliwości, by na czas trwania tej kryzysowej, spektakularnej, bezprecedensowej, historycznej sytuacji napływu blisko 3 mln uchodźców do Polski, Komisja Europejska zechciała rozważyć w imię wzajemnej współpracy i solidarności zawieszenie, jeśli nie całej, to przynajmniej istotnej części składki, którą Polska płaci do budżetu unijnego - wyjaśnił lider Solidarnej Polski. 

- Chodzi o to, by pieniądze były przeznaczane nie na jakieś inne cele, tylko na cel jeden, który powinien być nam wspólny, czyli wsparcie i solidarność okazaną uchodźcom - podsumował Ziobro. 

Czytaj też: 

Jest nowa minister finansów. Doczekaliśmy się po ponad 2 miesiącach

Ławrow znów straszy bombą atomową. Polski generał mówi, co by się stało, gdyby jej użyli

Tusk ostro o środkach z KPO. Mocne słowa w stronę Ziobry


GW 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka